Türkiye’de üniversite mezunu gençlerin okuldan işe geçiş sürecinde karşılaştıkları zorluklar konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmayı ve çözüm modelleri oluşturmayı hedefleyen Esas Sosyal’in İlk Fırsat Programı çalışmalarına ikinci yılında da devam ediyor.

ilk

Nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan sivil toplum kuruluşlarının (STK) üniversiteden yeni mezun gençlerin 12 ay boyunca istihdam maliyetini karşılayan Esas Sosyal İlk Fırsat programı, gençler çalışma hayatına ilk adımlarını atarken destekliyor. Programın ilk yılında 2016 katılımcıları yıl boyunca tam zamanlı olarak STK’larda çalışırken, ek olarak 180 saatlik İlk Fırsat Akademisi’ne katılmıştı. Aralık ayında 15 katılımcı program katılım belgelerini ve referans mektuplarını alarak programı başarıyla tamamladı.

İlk program yılını başarılı bir şekilde kapatan Esas Sosyal İlk Fırsat programı 2017 yılında ilk iş fırsatlarını yakalayacak katılımcıları değerlendirme süreci sonunda belirledi. Kariyer.net’in de desteğiyle yapılan başvuru duyuruları sonucunda 12 STK’da Esas Sosyal tarafından desteklenecek olan 20 pozisyona Türkiye genelinde toplam 2 bin 700 kişi başvuruda bulundu. Adayların 300’ünün başvuruları detaylı değerlendirilmeye alındı ve 200’den fazla adayla online ve yüz yüze mülakatlar yapıldı. Katılımcılar Ocak 2017 itibarıyla STK’lardaki görevlerine başladı.

Katılımcılar bir yıl boyunca tam zamanlı görevlerinde (iletişim, insan kaynakları, bilgi işlem, muhasebe ve idari işler) aldıkları işbaşı deneyiminin yanı sıra İlk Fırsat Akademisi kapsamında 200 saate yakın ek destek alacak. 21. yüzyıl becerileri çerçevesine uygun tasarlanan Akademi programı’nda eğitim ve etkinliklere katılacak katılımcılar mentorluk desteği de alarak kariyer planlama ve kişisel gelişim alanlarında merak ettikleri sorulara yanıt bulma fırsatı yakalayacak.

İlk Fırsat hakkında detaylı bilgi için: http://www.ilkfirsat.org/ sayfası ziyaret edilebilir.