Ofiste iş dışında internette harcanan zamanın bir problem olup olmadığı kurumlara göre farklılık gösteriyor. Yeni çalışan profillerinin daha rahat ve özgür internette dolaşmasının verimliliği artırdığını savunan birçok uzmanın yanı sıra iş gücünde verimlilik kaybına neden olduğunu gösteren araştırmalar da var. 

Onrec tarafından farklı kaynaklardan yararlanılarak yapılan araştırma, çalışanların iş yerlerinde zamanlarının ne kadarını hangi şekillerde harcadığını gözler önüne seriyor. Peki, işverenler ve çalışanlar harcanan bu zamanla ilgili ne düşünüyor?

Ortaya çıkan sonuçlar şaşırtıcı… Şirketler, işle ilgili olmayan internet gezinmelerinin en çok verimlilik kaybına neden olduğunu söylüyor. Sosyal medyanın iş yerlerinde kötü amaçlı kullanımının çok yaygın olmasına rağmen, şirketlerin sadece yüzde 15’i sosyal medya politikası geliştirmiş durumda. Bununla birlikte sosyal medyanın iş gücüne olumlu şekilde etki sağlayacağını düşünenler de var. Araştırmalara göre, işverenlerin yüzde 65’i sosyal medya kullanımından faydalı bir çıkar sağladıklarını düşünüyor. Çalışanlara sorulduğunda ise yüzde 35’lik kısım işle ilgili olmayan şeyler için internet kullanımının gerekli olduğunu söylüyor.

Araştırmanın ayrıntılarını tek bir Infografikte topladık.

 

is yerinde zaman