Evden çalışmayı verimli bulanlar daha da artıyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının 5. dönemi de sonuçlandı. İlk 4 döneme göre değişen veriler yine dikkat çekti.

Haziran sonuna kadar ofise döneceğini düşünenler artıyor

Beyaz yaka çalışanlar tarafında, evden çalışmanın ne kadar süreceği konusundaki belirsizlik, ilk döneme göre 24 puan azalış gösterse de araştırmaya katılanların üçte birinin ofise dönüş tarihini belirsiz olarak tanımlamaya devam ettiği görüldü. Mayıs sonunda ofise dönülmesini bekleyenlerin oranı geçen döneme göre değişmezken, haziran sonuna kadar ofise dönüşün tamamlanacağını bekleyenlerin oranı 5. dönemde 9 puan artış kaydetti.

Her 10 beyaz yakalıdan 4’ü evden çalışmaya devam etmek istiyor

Araştırmanın 4. döneminde evden çalışmaya devam etmek isteyenlerin oranı 8 puan artmıştı. 5. dönem verilerine bakıldığında ise bu seviyenin korunduğu tespit edildi. Bu durum, süreçle ilgili belirsizliklerin azalması sonrası yapılan genel bir muhasebe olarak yorumlanabileceği gibi çalışanların evden çalışma için bir sistem oturtmasının etkisi olarak da görülebilir.

Beyaz yakalıların ofise dönme tedirginliği süreç uzadıkça artıyor

İK yetkilileri tarafında 2. dönemden bu yana azalan ofise geri dönme konusundaki tedirginlik düzeyi, 5.dönemde de 4 puan düşerek azalma trendini korudu. Beyaz yaka çalışanlarda ise geçen dönem 3 puan artan tedirginlik düzeyi, 5. dönemde 2 puan daha arttı. Bu durum, çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin artmasını da açıklamaktadır.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!