“Getinge gençlere inanan ve onlara yatırım yapan bir şirket” diyen Getinge Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Serap Tosun, “Yaş ortalamamız oldukça genç. Üniversiteden yeni mezun olan arkadaşlarımızı çalışma hayatına kazandırabilmek için her yıl yaz ve kış dönemlerinde stajyer programları açıyor ve her sene kadromuza bizde daha önce staj yapmış bir arkadaşımızı almaya özen gösteriyoruz” diyor.

İsveç’in batı yakasında 1904 yılında kurulan Getinge, 40’dan fazla ülkede, 10 binden fazla çalışanıyla, sağlık ve yaşam bilimleri alanında faaliyet gösteriyor. Getinge Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Serap Tosun, tıp alanında müşterilerine dokunan bir teknoloji şirketi olarak sahip oldukları tüm yetenek ve kaynakları, müşterilerinin mümkün olduğunca daha çok hayatı kurtarmasına yardımcı olmak için yönlendirdiklerini ifade ediyor. Tosun, değişime ve yeniliğe adaptasyonun kendileri için vazgeçilmez yetkinlikler arasında yer aldığını ifade ediyor ve “Çalışanlarımızı da şirketimizdeki ilk günlerinden tüm oryantasyon süreçlerinin sonuna kadar bu yönde teşvik ediyoruz” açıklamasını yapıyor. Tosun ile insan kaynakları çalışmalarını konuştuk.

Yapılanmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? Şu an bünyenizde kaç kişi çalışıyor?

Getinge Türkiye Satış ve Servis Organizasyonu olarak şirketimizde 110 arkadaşımız çalışıyor ve bu takım Türkiye, İsrail ve Orta Asya’da altı olmak üzere toplam 8 ülkenin operasyonunu yönetiyor. Yaş ortalaması oldukça genç olan bir şirketiz. Üniversiteden yeni mezun olmuş arkadaşlarımızı çalışma hayatına kazandırabilmek için, her yıl yaz ve kış dönemlerinde stajyer programları açıyoruz ve her dönem bu programımızı geliştiriyoruz. Bir yandan stajyerlerimizin iş hayatı hakkında yeterince bilgi edinmelerini sağlıyor diğer yandan da gençlerin görüşlerine çok önem verdiğimizden onlardan geri bildirim alıyoruz ve staj sonlarında memnuniyet anketi yapıyoruz. Ayrıca her sene kadromuza bizde daha önce staj yapmış bir arkadaşımızı almaya özen gösteriyoruz. Değişime ve yeniliğe adaptasyon bizim açımızdan vazgeçilmez yetkinlikler arasında yer alıyor; çalışanlarımızı da şirketimizdeki ilk günlerinden tüm oryantasyon süreçlerinin sonuna kadar bu yönde teşvik ediyoruz.

Firmanızda İK departmanı hangi süreçleri yönetiyor?

İnsan kaynakları misyonumuzÇalışanlarımızın kendilerini ait hissederek eğlendikleri, tutkuyla düşüncelerini paylaştıkları, öğrendikleri ve gelecek için yaratıcıklarını güçlendirdikleri bir ortamda, müşterilerimizi odak noktası alarak güçlenmek”. Misyonumuzu geliştirmek için beş alanda yoğunlaşıyoruz: “Sahiplenme, işbirliği ve güven ortamı oluşturma”, “Liderlik yetkinliklerini arttırma”, “Ödüllendirme”, “Sürdürülebilirlik”, “İş-yaşam dengesi”, “Yetenek yönetimi”. Süreç olarak da insan kaynağının planlanması, işe alım, oryantasyon, performans değerlendirme, gelişim planlama ve eğitim, iş değerlendirme ve ücretlendirme, ödüllendirme ve yetenek yönetimi süreçleriyle çalışanlarımıza iş hayatlarının her döngüsünde destek oluyoruz.

Sektörünüze özel adayları seçerken hangi niteliklere önem veriyorsunuz?

Getinge değerleri ile paralel kişilik özelliklerini gösteren, işlerine tutkuyla bağlı olan, her gün performanslarını bir ileriki seviyeye taşıyacak heyecanı duyan, proaktif, gelişim potansiyeli yüksek adaylarla çalışmayı tercih ediyoruz. Adaylarımızı eşit fırsat ilkesi ile adil kriterlere dayanarak seçiyoruz.

Çalışanlarınıza yönelik motivasyon uygulamalarınızı anlatır mısınız? Çalışan bağlılığı için neler yapıyorsunuz?

Çalışan bağlılığı hem İK’nın hem de üst yönetimimizin çok önem verdiği bir konu. Çalışanlarımızın her gün işe zevkle gelmelerini amaçlıyoruz. Bu yüzden düzenli olarak çalışan memnuniyeti anketlerimizle onların beklentilerine ve görüşlerine yönelik geri bildirimler alıyoruz. Çalışanlarımızı mümkün olduğunca yönetim süreçlerine dahil ediyor, kendilerini rahatça ifade edebilecekleri platformlar sağlıyoruz.

Başarılarımızı kutluyor, paylaşıyor ve ödüllendiriyoruz. Bunun için her sene tüm dünya genelinde Getinge Satış Birimi çalışanlarının toplandığı,  bize dünya çapında da ne kadar büyük bir şirkette çalıştığımızı birebir hissettiren bir organizasyon düzenleniyor ve başarılı arkadaşlarımız ödüllendiriliyor. Ayrıca sosyal kulüplerimizde kurumlarla anlaşarak şirket çalışanlarımızı avantajlı üyelikler sağlıyoruz, organizasyonlar ve toplantılar düzenliyoruz.

Evlenme ve doğum günlerinde kutlamalarımız ve ödüllerimiz oluyor. İşe alımlarda yeni arkadaşlarımızı bulmamızda yardımcı olan çalışanlarımızı da ayrıca ödüllendiriyoruz. Yeni arkadaşlarımızın ilk zamanlarda yabancılık ve zorluk çekmemesi için onlarla İnsan Kaynakları’na ek olarak ayrıca ilgilenecek arkadaşlar atıyoruz. Ofis düzenimiz herkesin birbiriyle rahatça iletişim kurabileceği açık ofis olarak şekillendi ve odaları olan yöneticilerimiz için de açık kapı uygulaması var.

Aynı dili konuşabilmek için her sene tüm şirketçe aldığımız eğitimler oluyor ve mutlaka her sene sosyal sorumluluk projelerine katılıyoruz.  Ayrıca ofis çalışanlarımıza ve iş planı müsait olan diğer arkadaşlarımıza haftada iki kere yoga dersi veriyoruz.

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler var?

Sahiplenme, işbirliği ve güven ortamı oluşturarak şirket değerlerimizin desteklemesi için tüm Getinge şirketlerinde tamamen yeni, sadece gelişmeye ve ilerlemeye odaklı, puanlama sisteminin olmadığı bir performans sistemi kurduk. 2019 başı itibariyle bu yeni sistem sayesinde liderlerimiz geleneksek performans değerlendirme yaklaşımından uzaklaşarak koçluk yetkinliklerine odaklanabilecekler. Böylece çalışanlarla yöneticiler arasında bürokrasiden uzak, samimi bir gelişim ortamımız olacak.

Diğer bir projemiz de Yeni Liderlik Modelimiz. Liderliğin vizyonu gerçeğe dönüştürtmedeki kapasite olduğuna inanıyoruz. Bunun için yeni liderlik yetkinliklerimiz belirledik ve eğitim modelimizi de bu çerçevede revize ettik. Hedefimiz gerçek müşteri gereksinimlerini inovasyon sürecine entegre ederek hastalar, hastaneler ve paydaşlar için en üst düzeyde değer yaratmak ve çalışanlarımıza yatırım yaparak bireysel katkı ve performansları istikrarlı bir biçimde takip etmek.