Basit ve küçük girişimler kocaman adımlara dönüşebilir. Google’da çalışmak imkansız olmasa da kolay da değil. Bundan 18 yıl önce kurulan teknoloji devi o zamanlar sadece bir doktora araştırmasından ibaretti…

1996 Ocak ayında Kaliforniya Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başlayan, 1998 yılında şirketleşen ve 2004 yılında da halka arz edilen Google’ın fikir babaları şu anki durumu acaba hayal etmişler miydi? Teknoloji devi Google, tüm niteliklerinin yanı sıra yıllar içinde bir okul işlevine de sahip olmuş. Günümüzde piyasada farklı teknoloji şirketlerinin başında olan ve başarılı başka girişimler kuran Google’dan çıkma pek çok yönetici var. Hepsi bir hayalle yola çıkan bu yöneticiler yeni mezunlara ilham verecek önerilerde bulunuyor.

İşte Google yöneticilerinden ilham verici sözler:

Larry Page

LarryPage

“Eğer çılgınca hiçbir şey yapmadıysan doğru yolda değilsin demektir.”

Google’ın kurucularından Larry Page, 2015’te kardeş şirket Alphabet’in CEO’su oldu.

Sergey Brin

Sergey Brin, co-founder of Google appear

“Başarılı olmanın tek yolu yüzlerce defa başarısız olmak”

Sergey Brin 1998’te Larry Page ile Google’ı kuruyor. Kendisi bugün kardeş şirket Alphabet’in başkanı.

Eric Schmidt

eric-schmidt

“Başarısızlık bir duvar değil, yol olarak görülmeli”

2001’de Google’ın CEO’su olan Schmidt, 2015’te şirketin yeniden yapılanmasıyla Alphabet’in yönetim kurulundaki yerini alıyor.

Sundar Pichai

sundar-pichai

“Hayallerimizi takip ederek bizi heyecanlandıran şeyleri yapmalıyız. Eğer kalbinizi dinler ve sevdiğiniz şeyi yaparsanız her seferinde daha başarılı olursunuz.”

Geçen sene Google’ın CEO’su olan Pichai, 2004 yılından beri ürün yönetimi departmanının başında yer alıyordu.

Susan Wojcicki

Susan Wojcicki

“Her şey sürekli değişim halinde. Başarılı olmanın bir kısmı da bizi neyin beklediğini bilmemeyi kabul etmekten ve rahat olmaktan geçiyor.”

Sergey Brin ve Larry Page Google projesini Wojcicki’nin garajında başlatıyor, dolayısıyla Wojcicki de projenin en başından itibaren bir parçası. 1999’da Google’ın pazarlama müdürü olan Wojcicki, bugün Youtube’un CEO’su.

Omid Kordestani

omid

“Hayatta küçük kararları aklımızla, büyük kararları ise kalbimizle veririz.”

Google’ın üst düzey yöneticilerinden Omid Kordestani, 2015 yılından itibaren Twitter’ın yönetim kurulunda görev alıyor.

Sheryl Sandberg

WASHINGTON, DC - MARCH 14: Sheryl Sandberg, who is the COO of Facebook and the author of "Lean In: Women, Work, and the Will to Lead" poses for a portrait at the Willard InterContinental Washington on Thursday March 14, 2013 in Washington, DC. (Photo by Matt McClain for The Washington Post via Getty Images)

“Elinden geleni yapıp her şeyin muhteşem olmasını beklemek hayal kırıklığının kolay bir reçetesi. Mükemmeliyetçilik en büyük düşmanımız.”

2001 yılında Google’da online satış operasyonları biriminin başkanı olarak göreve başlayan Sheryl Sandberg, bugün şirketin COO’su olarak görev yapıyor.

Liz Wessel

liz-wessel

“Yaptığın işin uzmanı ol, ama ‘uzman’ olmadığını hep hatırla.”

Google’da iki yıl yöneticilik yapan Wessel, ardından sadece 25 yaşındayken üniversite öğrencilerine yönelik WayUp adlı iş arama sitesini kuruyor.

Tim Armstrong

tim

“Her plan yaptığınızda etrafınızda mutlaka sizi yargılayacak insanlar olacaktır.”

2000 – 2009 yılları arasında Google Amerika operasyonlarından sorumlu olan Armstrong, bugün AOL’da CEO olarak görev yapıyor.

Megan Smith

Megan-Smith

“Her zaman evet deme oranınız 2/3, ama deme oranınız 1/3 olsun.”

Smith, Obama’dan gelen teknoloji bölüm başkanlığı teklifine kadar Google’ın gizli araştırma ve geliştirme birimi Google X’te çalışıyordu.

Kevin Systrom

kevin-systrom

“Eğer bir fikriniz varsa onu şu an hayata geçirmeye başlayın. Bu hemen işinizi bırakmanızı gerektirmiyor. Her gün atılacak ufak bir adım hareketi başlatacaktır.”

Systrom Instagram’ı kurmadan önce 2006 – 2009 yılları arasında Gmail, Google Calendar ve Google Reader ürün geliştirmelerinde yer aldı.

Jonathan Rosenberg

Jonathan Rosenberg

“Hedeflerini iyi belirle. Hedefler ya çatışma ya da eylem üretir. Eğer çatışma üretiyorsa hedeflerini değiştir.”

Google’da geçirdiği dokuz yıldan sonra ürün yönetiminin başına geçen Rosenberg, şu an Alphabet ve Google’a danışmanlık yapmaya devam ediyor.