Videolu iş görüşmelerinin önemi gün geçtikçe artıyor. Çok fazla artısı olan, yeteneği yakalama yolunda son derece etkili bu işe alım yönteminden, eğer bazı noktalara dikkat edilmezse istenen verim alınamayabilir. Targetjobs, İK uzmanları için videolu görüşmeye dair önemli ipuçları paylaşıyor. 

video3a

Videolu iş görüşmeleri işe alım yöntemleri arasında yükselen trendler arasında yer alıyor. İnsan Kaynakları uzmanlarına ve şirketlere adayları erken aşamada eleme ve doğru yeteneği işe alma fırsatı vermesi açısından son derece önemli. Uzmanlar videolu iş görüşmeleri sayesinde zamandan kazanıyor ve görüşmenin sağladığı bazı yeni faydalar sayesinde daha kendinden emin kararlar verebiliyor. Tüm bu faydalara rağmen videolu iş görüşmesi yeni ve çok fazla denenmemiş bir yöntem olması nedeniyle sürpriz sorunlara da açık. Targetjobs, videolu iş görüşmelerinden tam verim alabilmek adına dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşıyor.

İşte İnsan Kaynakları için videolu iş görüşmesine dair püf noktaları:

Pratik yapmanın önemi

Daha önce videolu iş görüşmesi yapmamış bir İnsan Kaynakları uzmanı, işleri kolaylaştırmak ve görüşmeden verim alabilmek için ilk adım olarak görüşme öncesi pratik yapabilir. Bunun için sanal bir görüşme ortamı yaratmak gerekiyor. Kamera karşısına geçmek, kaydı başlatmak ve hazırlanan soruları sormak görüşme öncesi hem stresi azaltan hem de oluşabilecek sıkıntıları minimize eden bir deneyim. Bu deneme kaydı tek başına yapılabileceği gibi bir arkadaşla role-play yaparak da gerçekleştirilebilir. Uzmanlar kamera karşısında ne kadar rahat olunursa görüşmenin de o kadar iyi gideceği noktasında hemfikir. Medya Eğitim Uzmanı Sue Campbell şöyle konuşuyor: “Kamera karşısında rahat ve başarılı olmak öğrenilen bir şey. Kimse ilk deneyiminde en iyi performansını göstermiyor, sık sık deneme yapmak önemli.”

video2a

Zamanlama

Targetjobs’un üzerinde durduğu bir diğer ipucu da adayla belirlenen sürenin üzerinde konuşmamak gerektiğiyle ilgili. İnsan Kaynakları uzmanları için videolu iş görüşmesi özellikle yüz yüze yapılan iş görüşmelerinin yükünü ve zaman kaybını azaltması açısından değerli. Bu nedenle belirlenen sürenin dışına fazlasıyla çıkmak görüşmenin de amacından sapmasına neden olabilir. Bu noktada soruların önceden özenle hazırlanmış ve adayın profilini ortaya koyacak nitelikte olmasının önemi ortaya çıkıyor. Uzmanlara göre İK uzmanı adayın kendini fazlasıyla ifade ettiğinden emin olmalı. Adayı rahatlatması ve az konuşuyorsa onu teşvik etmesi de önemli. İdeal bir videolu iş görüşmesi için aday ve uzman arasında eşit bir konuşma dengesi öneriliyor.

Videolu iş görüşmesinin faydaları:

  • İnsan Kaynakları uzmanı kendi programına göre istediği zamanda videolu görüşme yapabilir.
  • Videolu görüşme, ortam sakin ve düzenli olduğu sürece başta ev olmak üzere istenilen yerde yapılabilir.
  • Videolu görüşmeyle stres azalır, adayın trafiğe takılması, uzun sürebilen yüz yüze görüşme prosedürleri ve karşılıklı masraflar gibi faktörler ortadan kalkar.

Ortaya çıkabilecek sorunlar:

  • İnternet bağlantısı kötü olabilir. Bu durumda bağlantıyı önceden kontrol etmek ve hızlıca başka bir bağlantıya geçebilecek bir noktada yer almak gibi önlemler alınmalıdır.
  • Bilgisayar kamerası çalışmayabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu kamerayı mutlaka kısa süre önce test etmektir. Yedek bilgisayar bulundurmak da hızlı bir çözüm olabilir.
  • Görüşme yapılan yer beklenmedik bir şekilde kalabalık ve gürültülü hale gelebilir. Bu nedenle eğer görüşme ofis dışındaysa alternatif mekanların olduğu bir yerin seçilmesi önemlidir. Eğer görüşme evde yapılıyorsa evin o süre içinde sessiz olması için öncesinde planlama yapmak gerekir.
  • İK uzmanı, deneyimlerinden kamera karşısında rahat hissedemediğini ve yüz yüze daha başarılı bir görüşme yapacağını çıkardıysa, videolu iş görüşmesinde ısrarcı olmaya gerek yoktur. Önceliğin organizasyon için doğru yeteneği yakalayabilmek olduğu düşünülürse verim alınacak yöntemi seçmek elbette uzmanın elindedir.

hr-venue