yaslialisverisBirleşmiş Milletler’e  göre, 2050 yılına kadar 60 yaş üstü nüfus, mevcut rakamı ikiye katlayıp 2 milyara ulaşacak. Dünya genelinde yaşlı nüfusunun sağlığını geliştirmeye yönelik maliyet hükümetleri kaygılandırırken iş dünyası ise bu durumu ekonomik kazanç sağlanacak bir fırsat olarak değerlendiriyor.

AARP’nin verilerine göre ABD’de 50 yaş üzeri nüfusun yarattığı ekonomik değer bir yılda yaklaşık 7.1 trilyon dolar olarak hesaplanıyor. Bu rakamın içinde dolar tüketim malları için harcanan 3 trilyon dolar ve milyonlarca Amerikalıya istihdam sağlanması ve mevcut işlerin korunmasını da sağlayan sağlık hizmetleri için yapılan 1.6 trilyon dolarlık harcamalar da var.

Merill Lynch‘in verilerine göre, 60 yaş üstü tüketicilerin 2020’ye kadar satın alma gücü 15 trilyon dolara ulaşacak. İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemleri arasında doğanlar yılda 120 milyar dolar harcıyor ve ABD’de kumarhanelere gidenlerin yüzde 64’ünü de 50 yaş üstü nüfus oluşturuyor. Avrupa’da da 60 yaş üstü kadınlar, 25 yaş altı kadınlara kıyasla cilt bakım ürünlerine iki kat daha fazla para harcıyor.