İstanbul’da yaşayan herkesin ortak problemi olan trafik gün geçtikçe çekilmez bir hal alıyor. İşe geç kalırken en çok başvurulan bahanelerden biri olarak görülen trafik sıkışıklığı, Castrol Magnatec “Dur-Kalk Endeksi 2014” sonuçlarıyla çoğunlukla gerçek bir neden olabileceğini de bir kez daha gösteriyor. İstanbul, en yoğun trafiği olan 78 şehir arasında ikinci sırada yer alıyor. Bir önceki araştırmaya oranla İstanbul’da sürücü başına yıllık dur-kalk ortalamasının artması da ayrıca dikkat çekiyor.

istanbul-trafik1Castrol için TomTom tarafından uydu navigasyon sistemlerindeki bilgiyi kullanarak dünya genelinde 36 ülke ve 78 şehirdeki araçlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren Global Sürüş Endeksi açıklandı. Buna göre 2013 yılında sürücü başına yıllık 31 bin 200 adetlik dur-kalk ortalamasıyla zirvede bulunan İstanbul, 2014 sonuçlarında 32 bin 520 adetlik ortalamasıyla ikinci sırada yer aldı. Bir önceki yıla göre İstanbul’da sürücülerin yılda bin 320 kez daha fazla dur-kalk yaptığı dikkat çekerken, daha önce endeksin beşinci sırasında yer alan Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın 33 bin 240 adetlik ortalamayla zirveye yerleşmesi ilginç bir detay olarak göze çarpıyor.

Geçen yıla oranla yoğunluk yüzde 49 arttı

Araştırmada üçüncü sırayı 30 bin 840 adetlik ortalama dur-kalk sayısıyla Meksiko City, dördüncülüğü 29 bin 880 adetlik ortalamasıyla Surabaya ve beşinciliği ise 29 bin 40 adetlik ortalamayla Saint Petersburg elde ediyor. Dünya çapında büyük metropolleri içeren araştırmanın sonuçlarında geçen yıla oranla işe gidiş-geliş saatlerinde dur-kalk ortalamasının dünya genelinde yüzde 49 arttığı ortaya çıkıyor.

Şehirlerdeki sürüş seviyesine, trafik yoğunluğuna, kentleşmeye ve kısa yolculuklara dikkat çeken araştırmadaki ilk 10 şehir şöyle:

ilk10