8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun. İnsan Kaynakları sektöründe, İnsan Kaynakları biriminin yöneticisi olarak %66 kadın çalışan oranımızla bugünü ayrı bir mutlulukla kutluyoruz.

Kadının işgücündeki yerine dair çok fazla açıklama var. Bunların içinde birçok veri de var. Ben de bugüne Kariyer.net verileri ile bir nebze olsun katkı sağlamak istedim.

Çok genel resimden başlayalım

Son açıklanan Kasım 2017 TUİK verilerine göre kadının işgücüne katılım oranı %33.8. Bu rakam 2016 Kasım’a göre 1.1 puanlık artışa rağmen geldiğimiz noktayı temsil ediyor.

Kariyer.net’ten baktığımızda resim biraz farklılaşıyor. Kariyer.net’te özgeçmiş bulunduran adaylarımızın %48’i kadınlardan oluşuyor. Peki bu durumda tüm kadın adaylar Kariyer.net’te mi? Tabii ki hayır. TUİK verileriyle bizim verilerimiz arasında “öğrencilikten iş hayatına geçiş yapanlar” gibi bir fark var. Bu “yeni mezun” ya da “öğrencilikten iş hayatına geçmeye aday olan üniversite 3.- 4. sınıf öğrencileri de bizim hedef kitlemizde yer alan adaylar. Bu nedenle baz aldığımız rakam sadece iş gücüne katılım göstermiş adaylar değil, bunun biraz daha ötesine geçen adaylarımızı da kapsıyor.

Son beş senede Kariyer.net’te ilk defa üyelik oluşturarak iş arama süreçlerini dijitalleştiren adaylarımızın %49.5’i kadınlarımız. Bu rakam yukarıda bahsettiğim genel orandan daha yüksek olduğu için daha da umut verici. Kendi ayakları üzerinde duran kadınlarımız her açıdan topluma çok daha büyük değer katıyorlar. Bizim de bu çorbada tuzumuzun olması çok önemli.

Kadınlarımız hangi işlere daha fazla ilgi gösteriyor?

Birçok pozisyon için başvuran adaylarımızda kadınlarımızın oranı %30+; ancak aşağıdaki pozisyonlarda kadınların ağırlığının %70 gibi yüksek bir oranda olduğunu görüyoruz:

Sekreter
Yönetici Asistanı
İnsan Kaynakları Uzmanı
Hemşire
Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi
Hasta Danışmanı
Muhasebe Elemanı
Ön Muhasebe Elemanı

Kendimce en önemsediğim başlıklardan biri yüksek katma değerli işlerde kadınların oranı. Buraya bazı güzel örnekleri aldım. Kendi organizasyonumuzda da hissettiğimiz Temel Bilimler ve Mühendislik (STEM) tabanlı işlere kadınlarımızın ilgisinin artıyor olması da doğru yönde bir gelişme. 2017 yılında yayınlanan mühendislik kökenli ilanlara kadınlarımızdan gelen başvurular %26.2. Daha yürünecek yol var ama bardağın dolu tarafından bakalım; bu çok güzel bir haber.

Peki hangi mühendislik dallarında artış olmuş? Burası dikkat çekici; kadınlarımız AR-GE Mühendisliği ilanlarına başvuruda geçen sene rekor artış yakalamışlar! Çok iyi haber. Bunu kendi AR-GE Departmanımıza yaptığımız işe alımlarda da gözlemleyebiliyorum. Genelin de böyle olması umut verici.

Pozisyonlar Artış Oranı
AR-GE Mühendisi 429.3%
Vardiya Mühendisi 96.6%
Stajyer Mühendis 67.1%
Tasarım Mühendisi 57.2%
Metot Mühendisi 55.1%
Test Mühendisi 52.2%
Teknik Ofis Mühendisi 44.8%
Üretim Planlama Mühendisi 44.4%
Ziraat Mühendisi 38.9%
Planlama Mühendisi 37.6%
Kalite Kontrol Mühendisi 36.3%
Yazılım Mühendisi 30.6%


Peki kadın istihdamında en yüksek artışlar hangi şehirlerde oldu? 

İlginç biçimde bunun cevabı İstanbul değil. İstanbul bir çok metrikte Türkiye’deki ekonomik aktivitenin %40+’ını temsil ediyor. Ancak geçen yıla oranla kadınlarımızın daha fazla başvuru yaparak ilgi gösterdiği işlerde geçen yıla göre en yüksek artışlar Anadolu’dan geldi. Burada anlamlı kıyaslama yapabilmek için illerimizde yayınlanan ilanlara gelen başvurular içinde 2016 ve 2017 yılında yapılan ortalama başvurularda kadınların artış oranlarına bakıyoruz.

Birçok farklı bölgeden illeri görmek Anadolu’daki kadınlarımızın da işgücüne katılım isteğinin arttığını göstermesi açısından çok önemli bir gelişme.

İller 2016-2017 Kadın başvuruları artış oranı
Aydın 27.6%
Kırklareli 26.8%
Sivas 24.7%
Bartın 24.4%
Samsun 23.2%
Afyon 23.1%
Konya 22.2%
Mersin 21.7%
Denizli 20.8%
Manisa 20.4%
Bolu 20.2%
Yozgat 19.6%
Kayseri 19.3%
Bursa 18.3%
Van 17.7%
İstanbul(Asya) 17.7%
Eskişehir 17.6%
Gaziantep 17.6%
Kütahya 17.6%
Uşak 17.3%

İnsanın “kaynak” olmaktan “değer” olmaya evrildiği günümüz çalışma hayatında kadının da hakettiği değeri bulmasına tüm gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz.

“Güç”ten bahsetmişken, kadın çalışanlarımıza Kariyer.net’e kattıkları gücü bir kez daha hatırlatması için yaptırdığımız küçük hediyenin görselini de yazının başında paylaştığımızı söyleyerek sözlerime son vereyim.

Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun. Bu gücün bir parçası olmaktan gurur duyun!

Sevgiler,

EDA
Eda Kartal Özer- Kariyer.net İnsan Kaynakları ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı