Uzun bir süredir uzaktan ve esnek çalışma modelini uygulayan Mercedes-Benz Türk, ofis çalışanları için esnek çalışma modelini kalıcı hale getirdi.

Pandemi ile birlikte çalışma hayatında yaşanan büyük değişimleri yakından takip eden ve çalışanlarının mutluluğuna ve motivasyonuna büyük bir önem veren şirket, çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği anket çalışmaları sonucunda, fonksiyonların çalışma düzenine göre farklılık gösteren hibrit çalışma modeline geçmeye karar verdi. Mercedes-Benz Türk, yeni çalışma düzeni doğrultusunda; yaz aylarında işin el verdiği tüm fonksiyonlarda 4 ay boyunca uzaktan çalışma modelini, yaz ayları dışında kalan dönem boyunca işin gereğine uygun olan tüm bölümlerdeki çalışanların 3 gün uzaktan 2 gün de ofisten çalışma sistemine geçmesini sağlayacak.

Mercedes-Benz Türk İnsan Kaynakları Direktörü Betül Çorbacıoğlu Yaprak, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İş hayatı, pandemi ile birlikte hayatımıza giren yeni çalışma düzenine hızlı bir şekilde uyum sağlamak durumunda kaldı. Yeni çalışma düzeni ile uzaktan çalışmanın da mümkün olabileceğini, hatta bazı işler için bu şekilde çalışmanın daha verimli olduğunu hep birlikte deneyimledik. Mercedes-Benz Türk olarak, uzaktan ve esnek çalışma modelini pandemi öncesinde de uyguluyorduk. Daha önce de uyguladığımız bir model olduğu için bu geçişi kolay bir şekilde atlattığımızı ve hızlı bir şekilde adapte olduğumuzu söyleyebilirim. Yaptığımız anketlerde, çalışanlarımızın önemli bir kısmının yeni dönemde hibrit modelde çalışma için istekli olduklarını gördük. Çalışanlarımızın mutluluğuna ve motivasyonuna büyük önem veren bir şirket olarak, 2022 yılından itibaren yaz aylarında işin el verdiği fonksiyonlarda ve birimlerde 4 ay boyunca uzaktan çalışma kararını aldık. Yaz ayları dışında kalan dönemde ise işin gereksinimlerine göre çalışanlarımız 3 gün uzaktan 2 gün de ofisten çalışabilecekler. Bildiklerimizi unutup, yeniden öğrenme ve kendimizi sürekli yenileme çağındayız. Yeni döneme ayak uyduran şirketlerin gelecekte de başarılı olacaklarını düşünüyorum.”