onlinemulakat250Yeni personel alımı için adaylarla olan mülakatlarınızda zamandan tasarruf etmenin yollarını öğrenmek ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazının geri kalanına bir göz atın.

Etkinlik Fabrikam‘ın Kurucusu Ceren Çubukçu anlatıyor…

Zaman değişti ve teknoloji de zamanla birlikte değişti ama ne yazık ki şirketler değişen teknolojiye ayak uydurmakta biraz zorlanıyor ve pek çok şeyi eski yöntemlerle yapmayı tercih ediyorlar. Buna adaylarla yapılan mülakatlar da dahil. Çoğu şirket doğru adayı işe almadan önce onunla en az iki kere görüşüyor. Büyük şirketlerde işe alımlarda ise bu sayı beş görüşmeye ve hatta daha fazlasına kadar çıkabiliyor. Ayrıca çoğu şirket adayı ilk mülakata çağırmadan önce telefonla bir ön görüşme yapmayı tercih ediyor. Açıkçası bu ön telefon görüşmesinin çok verimli olduğunu düşünmüyorum. Adayla yüz yüze görüşmek her zaman daha verimli sonuçlar veriyor ama bazen de önümüzdeki cv ve telefondaki ses yanıltıcı olabiliyor. Bu yüzden de adayla yüz yüze gelince hayal kırıklıkları yaşanabiliyor ve zamanımızı boş yere harcamış oluyoruz. Tüm bunların önüne geçmek ve zamandan tasarruf etmek için ise video mülakatları birebir. Özellikle yeni mezun veya az deneyimli adayları işe alırken video mülakatı yapmak ve bu video mülakatını geçen adayları ofise çağırıp yüz yüze görüşmek hem işe alımları hızlandırıyor hem de tüm süreci çok daha verimli bir hale getiriyor.

Geçmiş yıllarda video mülakatı yapmak pahalı ve karmaşıktı. Özel ekipmanların ve yazılımların olması gerekirdi. Ancak Skype, Microsoft Lync ve Google Hangout gibi teknolojilerin sayesinde artık video görüşmeleri çok ucuz, basit ve kolay.  Video mülakatı yapmak, adayları görme fırsatınız olduğu için hem onları çok daha hızlı bir şekilde değerlendirmenize hem de başka işlere ayırmak için zaman artırmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle farklı şehirlerde yaşayan ve iş için şehir değiştirmeyi düşünen adaylarla mülakatlarınızda video yöntemini kullanmak adaylar için de çok avantajlı bir durum. Böylece onlar da hem zamandan hem de yol masrafından kurtulmuş olacaklar.

Video mülakatlarının diğer avantajları ise görüşmeleri kayıt altına alabilmeniz. Böylece ofiste başkaları da bu mülakatları izleyebilir veya gerekirse siz daha sonra tekrar gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca adayların görüşme sırasında verdikleri cevapları birbirleri ile karşılaştırabilirsiniz. İlaveten, teknolojiyi kullandığınız için adaya şirketiniz çok daha yenilikçi ve inovatif  bir görüntü sergilemiş olacaktır. Özellikle daha genç kuşak çalışanlar şirket seçimlerinde bu tip ayrıntılara önem veriyorlar. Son olarak, görüntülü görüşme telefonla görüşmeye kıyasla, adayın ismini ve sesini onun yüzüyle bağdaştırmanıza müsade ettiği için, daha kişisel bir his veriyor. Böylece adayın özgeçmişini tekrar incelemeniz gerektiğinde onu çok daha kolay hatırlayabiliyorsunuz. Tüm bu nedenlerden dolayı İK çalışanlarına ve işverenlere video mülakatı denemelerini tavsiye ederim.

 

cerenyazar Yazar: Etkinlik Fabrikam‘ın Kurucusu Ceren Çubukçu