Liderlik geliştirilebilir bir beceridir ve ne kadar gelişirse sahibinin kariyer basamaklarındaki yükselişini de o kadar hızlandırır. Kısa sürede kişisel ve maddi tatmini yüksek, gelişimi odak noktasına alan, huzurlu ve verimli bir takım çalışmasına izin veren bir liderlik modelini uygulayabilmek ve sürdürülebilir kılmak için bazı püf noktalarını mutlaka dikkate almak gerekiyor.

Liderlik becerilerini geliştirmek kariyer sürecinin hızlı ve verimli bir şekilde gelişmesini ve yüksek tatminle ilerlemesini mümkün kılar. Liderlik basamaklarını hızla tırmanıyor ya da lider olmak için hazırlanıyorsanız, mevcut pozisyonunuz ne olursa olsun becerilerinizi her zaman canlı tutmaya ve mevcut olanlara yenilerini ekleyerek sürekli geliştirmeye odaklanmayı unutmamalısınız. Bu yazıda size bütün sektörler ve liderlik pozisyonları için anahtar rol oynayan liderlik tüyolarını derledik.

Coşkulu olun

Kişisel enerji bulaşıcıdır. Aynı şekilde kişisel enerji eksikliği yani coşkusuzluk da bulaşıcıdır ve yıkıcıdır. İş ne olursa olsun aciliyetle tamamlayın, sorun neyse heyecanlı bir şekilde çözün. Tüm bunları da severek yaptığınızı gösterin. Ekip üyeleriniz bunu fark ettiklerinde daha motive bir şekilde çalışacaklardır.

İyimserlik yaratın

İş yerinde olumsuzluk yıkıcıdır. Patronlar genelde bir projeyle ilgili yanlış giden noktaları duymak istemez. Yanlış giden bir şeyler varsa, bunun nasıl daha iyi yapılabileceğini öğrenmek isterler. Önerilerinizi hazırda tutun. Daima iyimser olun ve sorunların çözülebilir şeyler olduğuna inanın.

Esnek olun

Değişime direnmek bugünün iş dünyasında kabul edilebilir bir durum değil. Değişime her zaman açık olun. İş yapma biçimleri ve ekibin çalışma şekillerinde daha verimli yollar ve yöntemler bulunursa bunları denemekten asla kaçınmayın. Hatta bunu destekleyin.

İş birliği yapın

Şirketler her zaman daha az kaynakla daha fazlasını yapmak zorundadır. Bu yüzden de ekip çalışması şarttır. Ekip çalışmasını teşvik edin. Kendiniz de her zaman ekibin içinde aktif olarak yer alın.

Yaratıcı olun

Hangi süreç geliştirilebilir? Müşteriler için işleri nasıl kolaylaştırırsınız? Süreçleri sürekli iyileştirmek için yaratıcılığınızı kullanın ve bunu ekibinizin dikkatini çekerek yapın. Sizin yaratıcı olma çabanız onları da ateşleyecektir.

Tabii ki bunları yapmanız tek başına sizi etkili bir lider yapmaya yetmiyor. Mümkünse yetki verin. Projeleri doğru çalışanlara atamaya gayret edin. Özverili olun. Özverili olmak liderlik rolleri için kritik bir beceridir. Ekibin kalanına bağlılığınızı göstermek için sekiz saatlik çalışma yetmeyebilir. Gerekirse 12 saat çalışın ve herkese örnek olun.

Yeteneklerinizi tamamlayan çalışanlar bulmaya dikkat edin. Başarılarınızı sadece kendiniz gibi insanlarla çalışarak devam ettiremezsiniz. Eksiklerinizi tamamlayan insanlar rakip değil en yakın dostlarınızdır, bunu unutmayın.

Her şeyi bilmediğinizi kabul edin. Ara sıra ekibinizden tavsiye isteyin. Gerektiğinde de akıl hocası olun. Öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşın. Öğrenmek için hevesli olan ekip üyelerine her zaman istediklerini verin.