Yaratıcılık, strateji üretme, teknoloji bilgisi, içerik yönetimi… Bunlar iyi bir sosyal medya uzmanının vasıflarından sadece bir kaçı. Peki, İnsan Kaynakları uzmanı bu özellikleri nasıl anlayabilir?

is-gorusme-sosyal-medya

Herhangi bir organizasyonda işlerin doğru yürümesi ve sürdürülebilir verimlilik adına doğru çalışanı bulmak çok önemli. Bu nedenle iş görüşmesi yaparken İK uzmanının adaya işin kapsamıyla ilgili doğru soruları sorması şart. İş sosyal medya uzmanı pozisyonuna gelince bu durum daha da önem kazanıyor. Yaratıcılık, teknoloji, strateji, pazarlama, içerik yönetimi gibi farklı niteliklerin her birinden bir parça taşıyan sosyal medya uzmanına sorulacak soruların çeşitliliği ve niteliği çok önemli. Pozisyona uygun, onu geliştirecek, iyi bir takım üyesi olabilecek bir sosyal medya uzmanını işe almak için bazı noktalara değinmekte fayda var. Uzmanlar özellikle bazı soruların üzerinde duruyor.

Müşteri ilişkileriyle arası nasıl?

Müşteri ilişkileri sosyal medya pazarlamasının bir parçası. Sosyal medya uzmanının işin bu kısmıyla ilgili bir altyapısı ya da bilgisi olması önemli. Uzmana bu soruyu sorarak konudaki deneyimi ve bilgisi ölçülebilir.

Sosyal medyada pek çok farklı platformu bir arada kullanıyor mu?

Sosyal medya uzmanı her platforma ayrı bir içerik ve strateji geliştirilmesi gerektiğini bilmeli. Bu nedenle farklı platformları kullanmadaki deneyiminin ve bilgisinin öğrenilmesi için bu soruyu sormak gerekiyor.

Sosyal medyadaki değişimleri takip ediyor mu?

Sosyal medya teknolojiye paralel olarak her an değişiyor, dönüşüyor. Görüşmeye gelen uzmanın en son gelişmelerden haberdar olması gerekiyor. Son uygulamalar, araçlar ve trendlere dair uzmana sorular sormak bilgi ve ilgisini ölçebilmek açısından önemli.

Takım deneyimi var mı?

Sosyal medya uzmanının uyumlu olması, bir takımın içinde çalışabilmesi çok önemli. Genelde farklı birimlerle birlikte çalışan sosyal medya uzmanının satış veya pazarlama gibi farklı departmanlardan çalışanlarla iyi geçinmesi ve ortak iş üretebilmesi gerekiyor.

Yaratıcı mı?

Sosyal medya uzmanı sadece herhangi bir içeriği post eden kişi demek değil. Bir sosyal medya uzmanı olarak farklılık yaratmak, ilgi çekici mesajlar üretmek ve etkili kampanyalar tasarlamak son derece kritik. Burada da kişinin yaratıcılık özelliği öne çıkıyor. Sosyal medya uzmanının bu yönünü anlamak için basit proje planları verilerek fikri sorulabilir veya önceki projelerinden örnekler istenebilir.

Kampanyayı nasıl yönetiyor?

Sosyal medya uzmanının söz konusu ürünle ilgili kurguladığı kampanyayı nasıl yönettiğini de iyi anlamak gerekiyor. Kampanyanın hedefleri tutuyor mu? Planlamayı nasıl yapıyor? Postlarla ilgili nelere dikkat ediyor? Ne tür bir strateji yürütüyor gibi soruların cevaplarını mutlaka öğrenmek gerekiyor.

Hangi araçları kullanıyor?

Sosyal medya uzmanının kullandığı araçları, uygulamaları ve gelişimi için faydalandığı kaynakları sormak da son derece yol gösterici. İnsan Kaynakları uzmanının bu şekilde adayın kendisini nasıl beslediğine ve hangi alanlarda uzmanlaştığını dair net bir fikri oluşabilir.