Süper yönetici deyince aklımıza neler geliyor? Yetenekli, başarılı, saygın, alanında girişimci ve yenilikçi, yeni iş modelleri, servisleri ya da ürünleri geliştiren… Evet, tüm bunlar ortak fikrimiz olabilir. Ama aslında bu iş ortaklarını diğer başarılı insanlardan ayıran tek bir özellik var ki, o da yeteneği yakalayıp eğitebilmeleri. Süper yöneticiler sadece organizasyonlar inşa etmiyor, gelecek için yeni süper yöneticileri de yetiştiriyor.

1

Her yönetici bir zamanlar örnek aldığı ya da eleştirdiği bir yöneticinin yanında yetişmiştir. Süper yönetici olabilmek ise süper yönetici olmanın sırlarına vakıf olmuş bir eski nesil yöneticiyle aynı havayı koklamak ve birlikte iş yapmak anlamına geliyor. Yani fark yaratmak için iyi bir usta-çırak ilişkisi şart.

Süper yöneticiler bazı ortak karakteristik özelliklere sahip. Rahatlar, rekabetçiler ve hayal kuruyorlar. Dürüstler ve içgüdülerine güveniyorlar. Fakat ilginç olan şu ki aslında tüm bu özelliklerin içinde özellikle bir tanesi altın anahtar olarak parlıyor. Süper yöneticiler yeteneği yakalama, yetiştirme, eğitme ve geleceğin yeni süper yöneticisini ortaya çıkarma noktasında fark yaratıyor. Tıpkı ustalarından öğrendikleri gibi…

İşte süper yöneticiler ve yetenek avcılığına dair öne çıkan özellikler:

Beklenmedik işe alımlar

Süper yöneticiler genelde alışılmışın dışında insanları fark edebiliyor. Belki de pek çok kişinin sorumluluk vermek istemeyeceği bu tip çalışanları çok iyi gözlemleyebilen süper yöneticiler, farklı yaratıcı güçleri görmede ve yakalamada usta.

Zeka, yaratıcılık ve esnekliğe odaklanma

Süper yöneticiler işe alacakları yeteneğin zeki, yaratıcı ve esnek olmasını istiyor. Bu özelliklerden birinin bile olmaması süper yöneticinin bir başka adayı bekleme kararı almasını sağlıyor. Yani ya hep, ya hiç.

2

Farklı bakış açıları

Süper yöneticiler için geleceğin süper yöneticisi demek sorunlara herkesten farklı yaklaşabilen, sürprizlerle başa çıkabilen, her pozisyonda çözüm üretebilen kişi demek. Burada üzerinde durulan nokta, herkesin yaptığını yapan, kısıtlı görüşe sahip çalışanların, çalışkan ve sorumluluk sahibi olsalar da süper yöneticinin görüş açısına girememeleri.

Sürpriz kazananları bulma

Süper yöneticiler referansı ve eğitimi elbette önemsiyor. Ancak süper olmalarının farkı yetenek yakalarken sadece bu iki özelliğe takılıp kalmamaları. Çok iyi bir eğitimi olmayan, hatta üniversite mezunu bile olmayan ya da deneyimsiz insanların da su yüzüne çıkmamış yetenekleri olabilir. Eğitimli birinden çok daha orijinal fikirlere sahip olabilirler. Bu nedenle süper yönetici etiketlere takılıp kalmıyor ve iş dünyasındaki tüm sürpriz kazananları, alışılmışın dışındaki başarıları takip ediyor.

3

Yeteneğe uygun pozisyon

Sadece pozisyona uygun yetenek arayışı değil, yeteneğe uygun pozisyon yaratmak da süper yöneticinin her daim gündeminde. Tanıştığı ya da uzun süredir takip ettiği bir yeteneği yakalama sürecinde “Bu yetenek organizasyona bu noktada katkıda bulunabilir” demek, yenilikçi bir süper yöneticinin en önemli özelliği.

Kaosu kabullenme

Akıllı, yaratıcı ve esnek insanların genelde hızlı temposu olan bir hayatları vardır. Çoğunlukla iş dünyasında bu durum sevilmez, stabil olmak, düzen ve denge övülür. Süper yöneticiler için ise kaos da bir gerçektir ve kabul edilmelidir. Hiçbir değişiklik ufak da olsa kaos getirmeden gerçekleşmez. Süper yönetici olmak ise sürekli değişimi takip etmekten geçer.