Kıyafet seçimi sadece kişiyi dışarıdan görenleri etkilemiyor, aynı zamanda kişinin nasıl hissettiği üzerinde de etkisi oluyor. Hem iş yaşamında hem de sosyal yaşamında takım elbise giymeyi tercih edenler ise kendilerini daha güçlü ve yetkili hissediyor.

suit2

California State Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Resmi Giyinmenin Bilişsel Sonuçları” isimli araştırmaya göre, özellikle çalışma ortamında daha resmi giyinen kişilerin başkaları tarafından fark edilme oranı artıyor ve bu kişiler kendilerini daha güçlü hissediyor. Bu kişiler aynı zamanda geleceklerini planlarken maddi konularda daha dikkatli davranıyor ve gereken önlemi alma sürecinde gecikmiyor. Araştırmadan çıkan bir diğer sonuca göre ise, takım elbise giymeyi tercih eden kişiler ayrıntılara fazla takılmıyor, genellikle büyük resme odaklanıyor.

İş süreçleri avantaja dönüşüyor

Araştırmaya katılan çalışanlar ise, takım elbise giydiklerinde iş süreçlerinde eyleme geçmek için daha avantajlı olduklarını ve daha fazla ciddiye alındıklarını belirtiyor. California State Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve çalışmanın araştırmacılarından olan Abraham Rutchick, “Takım elbise giymek bizi daha kuvvetli ve yetkili hissettiriyor hatta dünyaya bakış açımızda bile değişiklik yaratıyor” diyor. Colombia Business School’da profesör olan Michael Slepian ise, resmi giyinmenin alışveriş yapma dürtüsünün önüne geçeceğini ve böylece finansal olarak fayda sağlayacağını belirtiyor.

Uzmanlar, daha iyi eleştiri almak isteyenlerin her zaman olmasa da resmi giyinerek bu süreçte motivasyonlarını artırabileceklerini vurguluyor.

Kariyer Dergi Haziran Sayısı