Teknoloji alanında yetkin olan adayları bulmanın her zaman daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Yeteneğe talebin fazla olması, adayın yetkinliklerinin beklenen düzeyde olup olmadığını anlamaya çalışmak süreci zorlaştıran etmenlerden. Bu noktada teknik işe alımlarda işinizi kolaylaştıracak şu adımları uygulamanızda fayda var!

İyi teknoloji uzmanlarını işe almanın zor bir iş olduğundan bahsettik. Yetenekli teknoloji uzmanları her zaman yüksek talep görüyor ve görüştüğünüz adayın sizinle aynı anda farklı bir firmayla da görüşme ihtimali oldukça fazla. Bununla birlikte işe alım uzmanlarının teknik yetenek avında karşılaştığı en büyük zorluk, özgeçmiş tarama aşaması. Teknik roller teknik alanda yetkinlik ister ve bu alandaki işe alımları sadece yüz yüze ya da online olarak tamamlamak mümkün değil. Özgeçmişte yazan becerilerin somut olarak da bir karşılığının olması gerekiyor. Bu nedenle bir teknoloji adayının potansiyeli yalnızca bir görüşmeye dayanarak değerlendirilemez. Özellikle de uzaktan işe alımın yaygınlaştığı günümüzde…

Bir işe alım uzmanı, teknoloji rollerinin gereklilikleriyle ilgili yeterli bilgi sahibi olmayabilir. Bu nedenle özgeçmişleri taramak, hatta basit bir eleme görüşmesi yapmak için şirketteki teknoloji uzmanlarının yardımına ihtiyaç duyabilir.

Başvuru sayısının da fazla olabileceği göz önünde bulundurularak teknik değerlendirmeden önce, ön değerlendirme testi yapmak işinizi kolaylaştırır. Değerlendirme testleriyle kriterlerinize uymayan adaylar kolayca belirlenir. Böylece yetkin olan adaylar için hızla 2. aşamaya geçilebilir.

Peki, testler nasıl kullanılmalı?

Hangi testleri kullanabileceğinizi seçin!

İlk adım, kullanılacak doğru aracı bulmaktır. İşe alım sürecinde işinizi kolaylaştıracak değerlendirme testlerine Kariyer.net 360 işveren panelinizden kolayca ulaşabilirsiniz. Genel yetenek, kişilik envanteri, yabancı dil ve mesleki alanlardaki testlerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Testi en doğru aşamada uygulayın

Testi dahil ettiğiniz aşama, işe alım maliyetlerinizi ve işe alım sürecinizin verimliliğini etkiler. Ön değerlendirmeler, ilk taramanızdan sonra ve görüşmelerinizden önce yapılabilir. Bazen, ilk tarama turunda değerlendirme testleri yapılabilir. Bu yaklaşım, birçok adayı taramanız gerektiğinde kullanışlı olabilir.

Teknik değerlendirmeyi detaylandırın

Adaydan beklentinizi netleştirdikten sonra yetkinliğini ölçmek için kapsamlı bir teknik değerlendirme sunacak testlerden yararlanmalısınız. Coens.io teknik işe alımlarınızda hangi testlerle yetkinlik ölçebileceğiniz konusunda size profesyonel destek sunar.

İlanınıza başvuran adaylar arasından en uygun olanları hızla seçmek için gerekli olan beceri testleri hakkında bilgi almak isterseniz, Coens.io ekibine contact@coens.io e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Recruiter