iskur-logo2-1024x590Çalışma hayatının destekçilerinden olan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)  özellikle vasıfsız çalışanlara yönelik meslek edindirme kursları ve engellilere yönelik kredi desteği vermeye devam ediyor.

Özellikle şirketlerin nitelikli eleman ihtiyacı doğrultusunda istihdam arayışında olması, İŞKUR’un son dönemde sıklıkla hayata geçirdiği Meslek Edindirme Kursları’nda birçok şirketle ortaklaşa çalışmalar yürütülmesini sağladı. Turkcell, Sütaş, Migros gibi birçok şirketin birlikte çalışmalar yürüttüğü İŞKUR’da istihdam garantili kurslar veriliyor.

Turcell’le 3 bin 500’ü aşkın kişi istihdam edildi

İŞKUR’un Turkcell Akademi ile işbirliğiyle gerçekleştirdiği kurslarda “Turkcell Perakende Satış Gelişim Programı” ve “Müşteri İlişkileri Gelişim Programı”nı hazırlandı. İŞKUR’a kayıtlı kişiler arasından, iş kriterlerine göre belirlenmiş nitelikleri taşıyan gençler, telefonla mülakat, genel sınav ve yüz yüze görüşme olmak üzere 3 aşamalı seçim sürecinden geçerek programlara katılım hakkı elde etti.

Programlar kapsamında, Ege Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi ve Turkcell Akademi eğitmenleri tarafından verilen teorik eğitimler sınıf içinde gerçekleşti, sonrasında Turkcell bayilerinde mağaza içi ve çağrı merkezinde web tabanlı olmak üzere uygulamalı eğitimlerle devam edildi. Bu kapsamda 2010 yılında 1.600 genç çağrı merkezi ve 110 kişi ise Turkcell bayilerinde istihdam edildi. 2011 bu rakam 12 farklı ilde 2000 işsiz genci kapsadı.

KOSGEB’le işbirlikleri yapılıyor

Türkiye’nin pek çok bölgesinde açılan istihdam kursları ayrıca bölgelerin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı  (KOSGEB) tarafından da organize ediliyor. Her bölgede açılan bu kurslar katılım zorunlu olarak gerçekleştiriliyor ve iş arayan adaylar ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Kursların eğitim takvimi işin niteliğine göre 3 ay ile 6 ay arasında değişiyor.

Bu kapsamda açılan kurslarda katılımcılar ilgili meslek dalında sertifika almaya hak kazanıyor ve böylece gelecek iş hayatı için önemli bir katkı sağlanmış oluyor.

Kendi işini kurmak isteyen engellilere destek

Türkiye İş Kurumu’ndan kendi işini kurmak isteyen engellilere ve engellilerin işe uyumlarını ve istihdamlarını sağlayacak projelere karşılıksız hibe desteği verilmesi de son dönemin projeleri arasında yer alıyor. İŞKUR Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı konuyla ilgili verdiği bilgide; “İşgücü piyasasında dezavantajlı konumda yer alan kesimlerin başında yer alan engellilere yönelik olarak, engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan bugüne kadar yaklaşık 120 milyon kaynak tahsis edildi. Bu kapsamda 2009 yılından 2013 yılı sonuna kadar düzenlenen mesleki eğitim kurslarına 13.693’ü erkek, 8.549’u kadın olmak üzere toplam 22.242 engelli katıldı. 2014 yılının ilk dönemindeki teklif çağrısı sonrasında 20 engelliye kendi işini kurmaları için destek verilmiş ayrıca engellilerin istihdamı, korumalı iş yeri, işe uyumu ve mesleki eğitimi için hazırlanan projelere de yaklaşık 9 milyon TL kaynak verildi” diye belirtiyor.

Bu projeyle birlikte söz konusu fonun yönetiminden sorumlu olan Komisyona sunulacak projeler ile girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere toplamda 36 bin TL’ye kadar hibe desteği verilebiliyor.