Tüm yöneticilerin sahip olması gereken altı özellik

10

Bir kişinin ya da bin kişilik bir ekibin yöneticisi olabilirsiniz.Toastmasters International’dan Christina Hession’a göre yönetici olarak kaç kişiyle birlikte çalıştığınızın pek önemi yok. Ne kadar büyük ya da ne kadar küçük bir kitlenin yöneticisi olursanız olun, her yöneticide olması gereken altı ortak özelliği barındırmanız gerekiyor.

Çalışma ortamında huzuru sağlayıp, mutluluğu ve verimliliği artırmak iyi bir yöneticinin görevleri arasında bulunuyor. İyi bir yönetici olabilmek için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Yöneticilerin sahip olması gereken altı beceri ile çalışanların gözünde iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Eleştirel düşünce yapısına sahip misiniz?

criticalthink

Eleştirel düşünceye sahip olan biri karar vermeden önce bilgiden emin olur, bu süreçte analiz yapar ve doğru sonuca ulaşmak için mantığını kullanır. İyi bir yönetici de bu düşünce yapısına sahip olmalı ve iş yerinde yaşanan her türlü şeyden haberdar olup erken karar vermek yerine soru sorarak, farklı fikirleri değerlendirip tüm seçenekleri önüne koyarak konu hakkında değerlendirme yapmalı.

Çalışanlarınızı dinliyor musunuz?

listening

Yöneticilerin çalışanları tarafından ulaşılabilir olması ve onların sorunlarını, projelerini birebir dinlemeleri, daha fazla bilgiye ulaşmak açısından faydalı bir durum. Çalışanlarını dinleyen bir yönetici, aynı zamanda çalışanlarına fikir vererek onları yaratıcılığa yönlendirir ve sorunları çözümlemek adına yardımcı olur.

Zamanınızı doğru şekilde yönetebiliyor musunuz?

timemanagement

Zamanı planlı bir şekilde parçalara bölmek, görev ve projeleri verimli bir şekilde ortaya koymak demek. Bu sebepten dolayı yöneticiler, uzun ve kısa vadeli hedeflerini belirlemeli, günlük iş listeleri oluşturmalı ve bu listede önceliği olan konulara ağırlık vermeli. Tüm bunların yanı sıra, beklenmedik bir anda ortaya çıkabilecek işler için bu zaman planlaması için de boş zaman bırakmalı.

Yeterli geri bildirim veriyor musunuz?

feedback

Ekip üyeleri kendilerini geliştirebilmek için yaptıkları işlerde ne derece iyi olduklarını ya da olmadıklarını öğrenmek ister. İş hayatındaki en önemli unsurlardan bir tanesi de yöneticilerin kendi ekiplerine bu konu hakkında bilgi aktarması. Yöneticiler ekiplerin motivasyonlarını ve performansını artırmak için kesinlikle geri bildirim vermeli.

Hedefleri önceden planlıyor musunuz?

planning

Yöneticiler planlı olmalı. Bu kısımda öncelikli olarak hedefleri belirlemek, hedefe ulaşma yolunda yaşanabilecek engelleri öngörmek ve bunları aşmak için gereken planlamaları yapmak bir yöneticinin yapması gereken en önemli görevlerden biri.

Çalışanların motivasyonuna katkıda bulunuyor musunuz?

motivation

İyi bir yönetici, ekip üyelerine yakın olmalı ve onların kendilerini iyi hissettiği ortamlara dahil olarak onları motive etmeli.

İyi bir mentor musunuz?

mentor

Her yönetici, çalışanı için bir mentor olabilmeli. Bir mentor kimin ne kadar tecrübeli olduğunu anlar ve ona göre kişiye rehberlik eder. Yöneticiler de kişilerin sahip olduğu potansiyelleri fark edip onları başarılı bir şekilde yönlendirmeli ve bir rol model olarak akıl hocalığı yapmalı.

 

YORUMLAR

  1. Bir yönetici olarak siteyi sürekli takip ediyorum, sık sık makaleleri okuyorum ve öğrendiklerime göre yol katetmeye çalışıyorum. Ama aldığım eğitimler ve katıldığım seminerlerde hep görüyorum ki, katılımcıların yüksek çoğunluğu kariyerini planlamak, iyi bir kariyer yapmak için bu bilgileri öğreniyor, okuyor, araştırıyor. Kendimce yaptığım mini araştırmalara göre, yöneticilerin çoğu bu tarz makaleleri okumuyor, eğitimlere katılmıyor. Yönetmenin rehavetine ve gelir düzeyinin iyi olmasına kapılıp gidiliyor. Bende bir yönetici olarak üzülerek bu yorumu yazıyorum. Bazen katıldığım seminerlerde, şuan keşke patronda burada olsa bu anlatılanları dinlese veya filanca müdür arkadaşım olsa diyorum ama ne yazık ki olması gerektiğini düşündüğüm hiç kimse ne okuyor, ne seminere, ne eğitime katılıyor. İnanın bir çoğu da iyi üniversitelerden mezunlar fakat, yönetme ve maddiyatın rehavetine kapılmışız gidiyoruz.

  2. Ben yazıların hep havada kaldığını söylerim ve verdiğim eğitimlerden dile getirmek gerekirse bu tavsiyeleri nereden olsa bulursunuz ama önemli olan içeriği doldurmak. Mesela grubunuzdaki personelin özelliklerini nasıl analiz edeceksiniz ,birbirinden farklı formatları nasıl uygulayacaksınız. yada motivasyon denilince neden yöneticilerin aklına saçma sapan ve hep aynı hareketler gelir. Benim yaptığım olay bu farklılıkların nasıl olduğunu göstermektir.O yüzden yazının içeriğine de anlamlı örnekler koyarlarsa sevinirim

  3. Yöneticilikle ilgili güzel yazı olmuş tebrikler başka yazılarınızda okumak isterim. Soner bey size katılıyorum yönetici sürekli öğrenmeli durursanız paslanırsınız.

  4. Yazıda bahsedilenlerden, proje ve yatırım üzerine endeksli yönetici tipi kastediliyor sanırım. yazıyı okumadan sadece başlık üzerine 10 dakikada ben kendimce; yönetici,müdür veya patron olacak kişilerde her biri 10 puandan toplam 100 puan üzerinden değerlendirilebilecek 10 özellik belrledim. MERAKLI(gidişatı vesonuçları takip eden),SABIRLI(sorunlarda bocalamayan ve çözmeye odaklı)ÇALIŞKAN, İYİ NİYETLİ (sömürülmeyecek düzeyde), ADALETLİ VE ETİKçalışanlarında güvenilir izlenimi bırakan), GİRİŞKEN, BİLEN(ayrıca kendini update eden),DIŞ GÖRÜNÜMÜNE DİKKATLİ, TUTARLI(sözünün arkasında durabilen),CÖMERT(iyi ve karlı yatırımlarda çekingen davranmayan) yönetici değilim ama kendim için yaptığım bu testte 71 puan aldım. kendimi geliştirmeye devam. dolayısıyla bu konuda söylenecek çok söz var. öence kendimizi yönetmekten başlasak?

  5. Yazınızı merakla okudum. Hedefime yön vermemde bana yol gösterici etkisi olacağına inanıyorum. Bu tür yazılar hep dikkatimi çekmiştir. İnsan ilişkilerine yönelik kitapları okumasını çok seviyorum. Hedefimde bir yönetici olmak var. Kendime bu hedefime ulaşabilmek için bir zaman sınırı koydum. Bence İNSANA DEĞER/HERŞEYE DEĞER…

  6. Yukarıda sözü edilen 6 madde ile sınırlı kalınmamalı çünkü iyi bir yönetici her ne işi yapacak ise öncelikle orada yapılacak işi biliyor olması gerekir. Çünkü bilemediğiniz bir şeyi yönetemezsiniz yönetmek için bilmek gerekir. Ancak hızla değişen dünyamızda yeni bilişim ve teknolojilere uyum sağlamak için bütün eğitsel seminerlere katılmak yerinde olacaktır..

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!