Fortune Türkiye ve DataExpert, En Etkin 50 CHRO (Chief Human Resources Officer) listesinin ikincisini, mevcut küresel ekonominin ve iş yeri ortamının değişken doğasında İnsan Kaynakları liderlerinin proaktif rolüne ve önemine dikkat çekmek üzere hazırladı.

Günümüzde dijital anlamda bir devrime tanık oluyoruz. Yapay zeka, mobil platformlar, sensörler, sosyal kalibrasyon sistemleri iletişim hızını son derece artırmış durumda… Şirketlerin değişime adaptasyonu, ne kadar hızlı öğrendiği ve elindeki yetenekleri ne kadar hızlı geliştirdiği yeni dünyanın rekabet unsurları arasında ileri seviyede önem arz ediyor. Teknoloji ve insan arasındaki doğru denklemin kurulması, geleceğe hazır işgücünün oluşturulmasının dayanak noktasında profesyonel İK yöneticileri var.

Bu noktadan hareketle iş dünyasının yükselen değerleri CHRO’ların stratejik önemini vurgulamak amacıyla Fortune Türkiye & DataExpert’in aylardır yürüttüğü “Türkiye’nin En Etkin 50 İnsan Kaynakları Yöneticisi” araştırması sonuçlandı. Adayların kritik CHRO başarı kriterlerindeki performanslarının araştırma danışma kurulu tarafından incelenmesiyle insan kaynağını en etkin biçimde yöneten ve benzersiz insan kaynakları uygulamalarını hayata geçiren En Etkin 50 İnsan Kaynakları Yöneticisi belirlendi. En Etkin 50 CHRO ödül töreni, 15 Şubat’ta Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleşti. Zirve hakkında detaylı bilgi için www.chrosummit.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İşte DataExpert ve Fortune iş birliğinde hazırlanan “En Etkin 50 CHRO” listesinde yer alan Türkiye iş dünyasının başarılı isimleri…

Sıralama alfabetiktir.

Ekran Alıntısı

En Etkin 50 CHRO Danişma Kurulu: Ahmet Berker Argun Group Medya Yönetim Kurulu Danışmanı, Prof. Dr. Canan Çetin Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi, Cem Sezgin Deloitte Türkiye İK Hizmetleri Lideri, Cüneyt Toros Fortune Türkiye Yayın Direktörü, Doç. Dr. Deniz Kantur İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Fatih Uysal Kariyer.net CEO, Fuat Yalçın Eriksson & Associates Partner, Murat Palaoğlu KPMG Türkiye Partner, M. Yasin Altunkaya DataExpert Partner, Nuran Durmaz DataExpert Partner

Metodoloji: Fortune Türkiye ve DataExpert iş birliğinde gerçekleştirilen “En Etkin 50 CHRO” projesi için Türkiye’nin önde gelen kuruluşları; ciro, kârlılık, hissedar yapısı, sektör çeşitliği ve çalışan sayısı yönlerinden analiz edildi. Araştırma kapsamına dahil edilen binin üzerinde kuruluş Fortune 500, ISO 500, sektör listeleri baz alınarak oluşturuldu. Ek olarak holdingler ve bankalar da araştırma kapsamına dahil edildi. Bunlar arasından belirlenen 400 kuruluşun İK liderlerinin performansı incelendi. Adaylara 15 soru yöneltildi. Yönetsel çeşitlilik, insan kaynakları alanında geliştirilen uygulamalar, çalışan sayısı, ekip yönetimi ve iş geçmişleri göz önüne alınarak 150 kişilik aday havuzu oluşturuldu. Araştırmaya katılmak istemeyen yöneticiler kapsam dışı bırakıldı. Araştırma danışma kurulunun oylama ve değerlendirmeleri sonucunda; şirketlerin en önemli sermayesi olan insan kaynağını en etkin biçimde yöneten, kurum öncelikleri doğrultusunda fark yaratan, değer katan, benzersiz uygulamaları hayata geçiren Türkiye’nin En Etkin 50 İK Yöneticisi belirlendi.