Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, istihdam piyasasının nabzını tutmak amacıyla her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Eylül 2019 verileri açıklandı.

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, istihdam piyasasının nabzını tuttuğu İstihdam Endeksi’nin Eylül 2019 sonuçları açıklandı. Bir iş gününde yayınlanan yeni iş ilanlarının aylık ortalaması incelendiğinde; eylül ayında ağustos ayına göre %6, Eylül 2018’e göre %8 artış yakalandığı görüldü. Kariyer.net’in, her ay gerçekleşen milyonlarca iş başvurusu ve yayınlanan binlerce ilandan yola çıkarak ortaya koyduğu İstihdam Endeksi’nin eylül sonuçları, eylül ayıyla birlikte hemen hemen her sektörde yeni iş fırsatları açısından hareketlilik yaşandığını gösterdi.

Endeks verilerine göre, eylül ayında en çok iş ilanı yayınlanan sektör; geçtiğimiz aya göre %16, geçen yılın aynı ayına göre ise %26 artış gösteren “Bilişim sektörü” oldu. Eylül ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayılarında geçen aya göre en fazla artış yakalayan sektörler sıralamasında ise ilk sırayı %23 artış ile Finans – Ekonomi aldı. Bu sektörü sırasıyla Otomotiv (%19), Sağlık (%18) ve Bilişim (%16) sektörleri takip etti.

İstihdamı hareketlendiren sektörler

Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre daha fazla yeni iş ilanı yayınlayarak istihdam piyasasını pozitif etkileyen sektörler: Perakende (%29), Finans- Ekonomi (%28), Bilişim (%26), Otomotiv (%17), Telekomünikasyon (%12), Gıda (%10), Elektrik – Elektronik (%7), Eğitim(%7) ve Turizm ( %2) olarak sıralanıyor.  Sağlık (-%2) ve Yapı (-%3) sektörlerindeki yeni iş ilanı sayılarının ise Eylül 2018’in gerisinde kaldığı görülüyor.

Geçtiğimiz aya göre yapılan değerlendirmede; yeni ilan sayısında en fazla artış yaşanan pozisyonların; İş Analisti (%68), Yazılım Uzmanı (%51), İnsan Kaynakları Uzmanı (%50),  Grafiker (%45) ve Ar-ge Mühendisi (%27) olduğu görüldü. Diğer yandan il bazında yapılan değerlendirmede, eylül ayında yeni iş ilanı sayılarında geçen aya göre en çok artış gösteren iller sırasıyla Kırklareli (%57), Düzce (%49), Çorum (%42), Çanakkale (%37), Edirne (%36) ve Tekirdağ (%32) oldu.

Mavi yaka istihdamı da canlanıyor!

Kariyer.net’in mavi yaka istihdamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği ve şimdiye kadar 3 milyonun üzerinde kişi tarafından indirilen İşin Olsun uygulaması da istihdamı canlandırıyor.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen, ücretsiz mavi yaka iş ve eleman bulma platformu olan İşin Olsun’un eylül verileri de mavi yaka işe alımlarında hareket yaşandığını ortaya koydu. Yayında olan iş ilanı sayısı 40 bine ulaştı. Eylül ayında en çok başvuru alan ilk 5 pozisyon; Garson, Temizlik Görevlisi, Sekreter, Açşı ve Komi olarak sıralandı.

*İşin Olsun’da adaylar; mobil uygulamaya ek olarak, www.isinolsun.com  üzerinden de üyelik gerçekleştirip iş başvurusu yapabiliyorlar.

*İstihdam Endeksi Eylül 2019 verileri için https://www.kariyer.net/kariyer-istihdam-endeksi/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.