Türkiye’nin canlı bağlantı gerektirmeyen ilk dijital video iş görüşmesi platformu HR Venue ile İK profesyonelleri adaylarını hiç seyahat etmeden, toplantı odası kullanmadan ve randevulaşmadan tanıma imkanı buluyor.

hr insan kaynaklarıKariyer.net, İnsan Kaynakları profesyonelleri ile adayların istedikleri her yerden, yüz yüze olmalarına gerek kalmadan iş görüşmesi yapmasını sağlayan HR Venue’ye ortak oldu. Bu sistem sayesinde işverenlere yerden ve zamandan bağımsız 7/24 iş görüşmesi gerçekleştirme; adaylara ise iş görüşmelerini istedikleri her yerden yapma imkanı sağlanıyor. Kariyer.net, firmaların iş görüşmesi davetini kabul eden adayların, görüşme günü haber vermeden görüşmeye gitmemesine de çözüm getiriyor.

Harcanan zamandan yüzde 75 tasarruf

HR Venue öncesinde 15 bin 785 aday ile 15 bin 785 saatte görüşme yapan uzmanlar, yaklaşık 15 dakika süren kayıtları izleyerek adayları yaklaşık 4 bin saatte değerlendirme fırsatı elde ediyor. Türkiye’de son bir buçuk yılda 1080 İK profesyonelinin aktif olarak kullandığı sistem sayesinde, videoları izleyen 600’ün üzerindeki yönetici de masalarından kalkmadan, bazen iki toplantı arasında veya havaalanına giderken video görüşmeleri izleyerek adayları tanıma şansına sahip oluyor. HR Venue görüşmesini gerçekleştiren adaylara yönelik yapılan anketin sonuçlarına göre; adayların yüzde 73’ü video görüşme deneyimini olumlu değerlendirdiklerini ve yüzde 76’sı HR Venue görüşmelerini telefon görüşmesine tercih edeceklerini belirtiyor.

yusufazozİşe alım süreçleri hızlanacak

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “İşverenle aday arasındaki köprü rolümüz onların ihtiyaçlarını anlayarak çözüm üretme konusunda bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu noktada kullanıcılarımızın ilk tur iş görüşmelerinde harcadıkları zaman ve paradan tasarruf etmelerini sağlayan HR Venue ile yaptığımız iş ortaklığının çok önemli olduğuna inanıyorum” yorumunu yapıyor. Azoz, özellikle işe alım sirkülasyonu yüksek olan; merkezi tek yerde olup, farklı illerde işe alım yapan şirketlerin işe alım süreçlerini hızlandıracağına, mülakat katılımları düşük olan firmaların da bu hizmetten fayda sağlayacağının altını çiziyor. Azoz, “İş görüşmesine ayrılan sürelerin ve seyahatlerin azalması ise şirketlerin işe alım maliyetlerini azaltacak, adaylara ise zaman kazandıracak” diyor.

umitİşverenlere katma değer yaratacak

HR Venue kurucusu ve Genel Müdürü Ümit Oktamış ise iş ortaklığı ile ilgili şöyle konuşuyor: “İK alanında son derece inovatif bir çözüm olan HR Venue’nün, pazardaki öncü rolünü Kariyer.net ortaklığı ile pekiştirecek olmasından dolayı son derece heyecanlıyız. Video iş görüşmelerinin hâlâ yeni sayılabileceği Türkiye’de işe alım dendiğinde ilk akla gelen marka olan Kariyer.net ile yaptığımız ortaklığın, işverenlere çok önemli bir katma değer yaratacağını düşünüyorum.”

HR Venue’de süreç nasıl işliyor?

İK uzmanı görüşme yapmak istediği adaylara HR Venue aracılığıyla bir davet gönderiyor. Daveti alan aday, belirlenen süre içinde istediği yer ve zamanda sisteme giriş yaparak bir web kamerası aracılığı ile İK uzmanının kendisi için hazırladığı soruları yanıtlıyor. İK uzmanı ve yöneticiler istedikleri yer ve zamanda görüşme videosunu izleyerek adayları değerlendiriyor.