Bireysel Satış Temsilcisi Nedir?

Bireysel Satış Temsilcisi Ne Demek?

Bireysel satış temsilcisi, banka ya da firmaların satış departmanında görev yapan kişiye verilen mesleki unvandır. Satış ve pazarlama hizmetlerinde müşterilere destek verir, şirketlerin müşteriyle ilişkilerinde direkt olarak görev alırlar. Firmanın sahip olduğu hizmeti ya da ürünü müşteriye sunar ve satılması için çalışmalar yaparlar.

Bireysel Satış Temsilcisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bireysel satış temsilcileri, aynı zamanda şirketi de temsil eder. Yani şirketleri tercih eden müşteriler, doğrudan bireysel satış temsilcileri ile muhatap olur. Firma, bünyesinde bulunan hizmet ya da ürünü satış temsilcisine sunar. Satış temsilcileri, bu ürün ya da hizmetleri belli bir hedef doğrultusunda müşterilere pazarlar. Aynı zamanda firmaların satışlarının arttırılması alanında reklam faaliyetleri ile ilgili iletişim kurar.

Nasıl Bireysel Satış Temsilcisi Olunur?

Bireysel satış temsilciliği, pek çok firmada bulunan bir pozisyondur. Çeşitli sektörlerde bireysel satış temsilcisine ihtiyaç duyulur. Firma ve müşteri arasındaki en önemli bağlardan birisi olan bireysel satış temsilcileri, bazı yetkinliklere sahip olmalıdır. Bu yetkinliklerden bazıları şöyledir:

  • Duygusal zekâya sahip olmak,
  • İkna kabiliyeti yüksek olmak,
  • Dışa dönük olmak,
  • İletişim yönü kuvvetli olmak,
  • Yüksek satış hedefleri doğrultusunda projeler tasarlamak.

Bireysel Satış Temsilcisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bankalarda bireysel satış temsilcisi görevini yapabilmek için üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekir. İşletme, İktisat ve Maliye gibi bölümlerin bulunduğu fakültelerden mezun olan kişiler bankalarda satış temsilcisi olmak için mülakata girer. Aynı şekilde bir firmanın satış temsilcisi olmak için de üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunması gerekir. Bunun dışında satış ve pazarlama alanında verilen eğitimlere de katılarak sertifika sahibi olabilirsiniz.