Bulaşıkhane Elemanı Nedir?

Bulaşıkhane Elemanı Nedir?

Bulaşıkhane Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bulaşıkhane elemanı olmak için özellikle belirtilmiş bir eğitim şartı bulunmamaktadır. Mesleğin gerektirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirebilecek kabiliyette olan her birey bulaşıkhane elemanı olarak işe başlayabilmektedir. Bulaşıkhanenin gerektirdiği hijyen ve temizliği sağlayabilecek kişiler bulaşıkhane elemanı olabilir. Ülkemizde gelişen yiyecek içecek sektörü ve artmakta olan fabrika gibi iş yerleri, çok fazla bulaşıkhane elemanına iş olanağı sunmaktadır. İstenilen şartları karşılayabileceğini düşünen kişilerin başvurabildiği bulaşıkhane elemanı iş ilanları çok sayıda bireyi iş sahibi yapmaktadır.

Bulaşıkhane Elemanı Ne Demek?

Yiyecek ve içecek sektöründe çalışan sayıca fazla meslek grubu bulunmaktadır. Bu meslek gruplarının mutfaklar ve bulaşıkhaneler gibi alanlarda görevleri vardır. Bulaşıkhanelerde çalışan kişilere bulaşıkhane elemanı denir. Bulaşıkhane elemanı bulaşıklardan sorumlu kişidir. Çalıştığı ortamın düzeninden ve temizliğinden sorumlu olan bulaşıkhane elemanı, yemek ve içecek servisi olan her işletmede görev alabilir. Bulaşıkhane elemanı nedir sorusunun cevabı, bulaşıkhane olan her kurumda görev alabilen, yemeklerin sunulmasını sağlayan tabak, kaşık, çatal gibi araçların temizliğinden sorumlu kişilerdir şeklinde verilebilir.

Bulaşıkhane Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bulaşıkhanelerde genel olarak temizlikten sorumlu olan bulaşıkhane elemanı görev tanımı; iş alanlarının temizliği, hijyeni, düzeni, kullanılan araç ve gereçlerin temizliği, hijyeni, düzeni ve temin edilmesini sağlamak olarak açıklanabilir.

Her meslekte olduğu gibi bulaşıkhane elemanı için de geçerli olan görev ve sorumluluklar vardır. Bu bulaşıkhane elemanı görevleri şu şekilde listelenebilir:

 • Kullanılan kaşık, çatal, bıçak gibi araç gerecin yıkanmasını sağlamak.
 • Yıkanılan malzemelerin durulanmasını sağlamak.
 • Durulanan malzemeleri dikkatli bir şekilde kurutulmasını sağlamak.
 • Tüm temizlik işlemi biten araç gereçleri raflara ve dolaplara yerleştirmek.
 • İstenilen kaşık, çatal, tencere, tava gibi malzemelerin teminini sağlamak.
 • Bulaşık makinesi varsa kullanılan malzemeleri yerleştirmek.
 • Bulaşık makinesine sığmayan büyük kazanları ve tencereleri elde temizlemek.
 • Su lekesi gibi oluşan lekeleri gerekli solüsyonlarla temizlemek.
 • Kararma olmaması için tencere, tava, kaşık, çatal gibi kullanılan malzemeleri düzenli şekilde parlatmak.
 • Ocak, fırın gibi yemek pişirilen alanları temizlemek.
 • Bulaşıkhanenin genel temizliğini yapmak.
 • Bulaşık yıkama işlemlerinde hijyene özen göstermek.

Bulaşıkhane elemanı sorumlulukları ve görevleri genel olarak bu şekilde belirtilebilir. Bu sorumlulukları yerine getiren her birey bulaşıkhane elemanı olarak çalışabilmektedir. Bulaşıkhanelerde eldiven takmak iş sağlı ve güvenliği için çok önemlidir. Doğrudan deriye temas eden maddeler elleri tahriş edebilir ve yakabilir. Bunu önlemek ve kesici delici alet yaralanmasını önlemek için de eldiven kullanmak önemlidir. Elde ve el üzerinde bulunan açık yaraların iyileşmesi ve daha kötü sonuçlar oluşturmaması için eldiven kullanmak önemlidir. Eldivenin yanında kaymaz tabanlı ayakkabı ve çizmeler kullanmak da oldukça önemlidir. Çalışılan ortam su ve kullanılan deterjanlardan kaynaklı kaygan bir zemin oluşturmaktadır. Bu kaygan zeminde oluşabilecek yaralanmaları, kazaları en aza indirmek için bu özel kaymaz tabanlı ayakkabıları kullanmak önemlidir.

Bunların yanı sıra bulaşık önlüğü, maske ve bone gibi koruyucu ekipmanlar kullanmak çok önem teşkil etmektedir. Ağız yoluyla kimyasallara temas edildiğinde zehirlenmek mümkündür. Kullanılan kimyasalların kokusundan en az etkilenmek ve temas etmemek için bone kullanılması önemlidir. Bulaşık önlüklerini kullanmak çamaşır suyu gibi bir takım kimyasalların kıyafetlerde oluşturacağı renk değişikliğini ve yıpranmaları önlemesi için önemlidir. Bu yakıcı ve tahriş edici maddeler uzun süre temas edildiğinde deride ve cilt üzerinde ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu sebeple bulaşıkhane eleman olarak görev yapanların görev alanlarında bu uyarıları dikkate almaları beklenir. Anlatılan nedenler ve bunların sonuçları doğrultusunda iş sağlı ve güvenliği sağlayan ekipmanları kullanmak ve uymak bulaşıkhane elemanı görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Bulaşıkhane Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bulaşıkhanelerde bulaşıkhane elemanı olarak çalışmak isteyen bireylerin bu mesleğin gerektirdiği hijyen ve temizliği sağlayabilecek yetenekte ve beceride olmaları şarttır. İstenilen şartları yerine getiren her birey rahatlıkla çalışabilmektedir. Her yaş grubundan ve kesimden iş olanağı olan bulaşıkhane elemanı mesleğini yapan çok fazla kişi vardır. Bu kişilerin arasında öğrenciler ve ev hanımları çoğunluktadır. Hemen hemen her yerde iş olanağı olan bu meslek, geçim sağlamak ve harçlıklarını kazanmak isteyenler için yoğun ilgi görmektedir.

Bulaşıkhane Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bulaşıkhane elemanı olarak çalışmak isteyen bireyler Kariyer.net üzerinden iş ilanlarına ulaşabilir. Bu iş ilanlarında istenilen şartlar belirtilir. Örneğin; çalışma şekli, yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak belirtilir. Bu şartları karşılayabileceğini düşünen bireyler Kariyer.net üzerinde yer alan bulaşıkhane elemanı iş ilanlarına başvurabilmektedir. Kariyer.net iş ilanları güncel bir şekilde bulaşıkhane elemanı olmak isteyenler için paylaşılmaktadır. Bu iş ilanları istenilen ile ve ilçeye göre de filtrelenebilmektedir. Örneğin İstanbul'da yaşayanlar çalıştıkları şehirdeki ilanlara İstanbul bulaşıkhane elemanı iş ilanları şeklindeki bir arama ile ulaşabilirler. Okullarda, hastanelerde, üniversitelerde, otellerde, holdinglerde ve restoranlarda bulaşıkhane elemanı olarak çalışmak mümkündür. Bu pozisyon yarı zamanlı iş arayanlar için de fırsatlar sunmaktadır. Bulaşıkhane elemanı maaşları ve çalışma saati, işletmeden işletmeye değişmektedir.