Bulaşıkçı Nedir?

Bulaşıkçı Ne Demek?

Bulaşık, yiyecek ve içecekler için kullanılan; bardak, tabak, kaşık, çatal gibi malzemelerde yemek sonrasında kalan artıklardır. Bulaşıkçı ise kullanılan malzemelerin temizliğini, yıkanmasını ve hijyenini kurallara uygun olarak yapma becerisi olan kişilerdir. Mutfağı olan ve yemek hizmeti veren tüm işletmelerde bulaşıkçı bulunur. Bu pozisyonda görev alan kişiler, mutfağın düzenini sağlayan önemli kişilerdir. Kullanılan malzemelerin temizliğini ve teminini yapıp istenilen malzemelerin nerede olduğunu muhakkak bilmelidir. Temizlik işleminde her malzeme özenle ve dikkatle temizlenmelidir. Bu işlemler aksatıldığı takdirde iş sağlığı ve iş güvenliği riske atılır. Titizlikle yapılan temizlik işlemi aksadığında bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olunabilir. Bunun kaynaklanmaması için hijyen bilgisine sahip olmak ve bu bilgileri uygulamak, ilgili meslek grubu için çok önemlidir.

Bulaşıkçı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bulaşıkçı olarak çalışmak için bulaşıkçı ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nedir bilinmesi gerekir. Bunların bilinmesi halinde iş ilanlarını takip edilerek kısa sürede iş hayatına başlanabilir. Bu tarz soruların yanıtlanması için mesleğin görevleri belirtilmelidir. Bulaşıkçı görevleri ve sorumlulukları şu şekilde sıralanır:

 • Yiyecek ve içecek sektörlerinde kullanılan kaşık, çatal, tabak gibi malzemelerde kalan atıkları temizlemek.
 • Kullanılan malzemeleri elde veya bulaşık makinesinde yıkamak.
 • Makineye sığmayan malzemeleri özellikle büyük kazanları elde yıkamak.
 • Durulama işlemi yapmak.
 • Kurulama işlemini yapmak.
 • Yıkanma ve durulama işlemi biten malzemelerin kurulayıp kontrolünü yapmak.
 • Çıkmayan lekeleri ve yemek artıklarını özel solüsyonlarla dikkatlice temizlemek.
 • Temizlik işlemi bitmiş malzemeleri duruladıktan sonra özenle dolaplara ve raflara yerleştirmek.
 • Temizlenmiş malzemeleri istenilen miktarda istenilen kişiye temin etmek.
 • Metal kapları parlatıcıyla düzenli şekilde parlatmak.
 • Ocak, fırın, davlumbaz gibi mutfak aletlerinin temizliğini yapmak.
 • Mutfağın genel temizliğini ve hijyenini sağlamak.

Bulaşıkçı görev tanımı ve sorumlulukları bu şekilde sıralanır. Mutfağın ve bulaşıkhanenin yemek yapmak, sunum hazırlamak ve müşteriye ulaştırmak dışındaki tüm görev ve sorumluluk personele aittir. Bu meslek her yaş grubu tarafından tercih edilen bir iş koludur. Yiyecek ve içecek sektöründen firmalar, mesleğe ilişkin farklı iş ilanları paylaşmaktır. Bulaşıkçı eleman ihtiyacı sadece gıda sektöründe bulunmaz. Çalışanları için yemek üreten ya da servis eden şirketler de özel olarak bu pozisyonda eleman arar. Bu ilanlar tekstilden okula kadar çok geniş bir alanda mevcuttur.

Bulaşıkçı için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bulaşıkçı olmak için herhangi bir eğitim şartı aranmasa da bazı firmalar adayların ilkokul mezunu olmasını talep edebilir. Bulaşıkçılık bir meslek grubu olup her daim iş olanağı olan bir alandır. Restoran, kafe, büfe ve benzeri yiyecek ve içecek sunan tüm işletme gruplarında mutlaka bulunur. Ayrıca yemekhanesi olan tüm firmalarda bu iş kolu mevcuttur. Bundan dolaylı iş ilanı yeterli sayıda vardır. Şirketlerin hijyen basamaklarını dikkatlice uygulayan ve bu basamakları bilen hemen hemen herkes mesleği yapabilmektedir. Meslekte iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde bulaşık eldiveni kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra gözlük, bone ve bulaşık önlüğü gibi yardımcı araçlar bulunur. Kimyasallarla birebir temastan kaçınmak açık yaraları kimyasallardan korumak ve olası bardak, bıçak, çatal gibi kesiklerinden kaçınmak için iş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uyulmalıdır. Uyulmadığı takdirde kimyasallarla temastan kaynaklı deri hastalıkları ve keskin malzemelerden kaynaklı kesikler oluşur. Bu sebepten ötürü iş yerinin koyduğu iş kurallarına uymak oldukça önemlidir.

Bulaşıkçı için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bulaşık makinelerinin yaygınlaşmasıyla çalışanların iş yükü hafiflemiştir. Bulaşık makinesi, kısa sürede daha hızlı ve hijyenik şekilde bulaşıkları yıkayarak elemanların en önemli yardımcısı olur. Bu pozisyonda çalışmayı düşünen bireylerden makine kullanımı konusunda bilgi sahibi olması beklenir. Personelin temel görevi kullanılan malzemelerin temizliğini, hijyenini, iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak olmasının yanında malzemelerin temini bulaşıkçıların sorumlulukları arasında yer alabilir. Kaşık, çatal, bardak ve benzer materyallerin yerlerini bilmek ve kontrollerini yapmak, bulaşıkçı çalışanın görevleri ve sorumluluklar arasında yer alır. Bulaşıkçılar, bulundukları ortamın da temizliğinden ve düzeninden sorumludur. Mutfak tezgahı, bulaşık tezgahı, ocak, fırın gibi alanlarının hijyeni ve temizliği çok önemlidir. Buraların temizliği sağlanmalıdır. Bulaşıkçılık mesleği her daim ihtiyaç duyulan meslek gruplarındandır. Özellikle hastane, okul, fabrika gibi yemekhanesi mevcut olan kurumlarda bulaşıkçılara ihtiyaç her zaman vardır. Farklı sektörlerde çalıştırılmak üzere oldukça sık ilan verilmektedir. Bu noktada bulaşıkçı ne kadar maaş alır sorusu tek yanıt vermek doğru olmaz. Bulaşıkçıların maaşı, çalışılan kuruma ve iş hacmine göre farklılık gösterir.

Bulaşıkçı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bulaşıkçılık mesleği hemen hemen tüm sektörlerde bulunmaktadır. Bundan kaynaklı maaşları sektörden sektöre değişmektedir. Günlük bulaşıkçı maaşları çalışılan yere göre değişiklik göstermektedir. Bu ücret aylık olarak mı yoksa günlük olarak mı çalıştığınıza göre değişkenlik gösterecektir. Bu alanda tam zamanlı veya yarı zamanlı da çalışmak mümkündür. Özellikle ev hanımları ve öğrenciler yarı zamanlı olarak bulaşıkçılık yapar. Bireyler tercihlerine göre yarı ya da tam zamanlı iş ilanları bulaşıkçı seçeneklerini inceleyebilir. Kariyer.net tarafından yayınlanan ilanlarda çeşitli il ya da bölge seçenekleri de bulunmaktadır. İlanların açıklama kısmında tam zamanlı veya yarı zamanlı şeklinde bilgiler verilmektedir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
10.470 / Aylık
63 kişinin ortalama maaşıdır.