Mutfak Komisi Nedir?

Mutfak Komisi Ne Demek?

Mutfak komisi nedir sorusunun yanıtı geniş kapsamlı olur. Aşçının hazırladığı yiyeceklerin servise hazırlanmasına mutfak komisi yardımcı olur. Mutfak komisi, yemek yapma işine karışmayıp hazır olan yemekleri mutfaktan alır ve garsonların ulaşabileceği yere koyar. Mutfağa getirilen bulaşıkları alarak bulaşıkçıya teslim eder. Mutfak çalışanlarının hizmet kalitesini olumsuz etkileyebilecek durumları giderir. Yerine göre aşçıların kişisel işleriyle ilgilenebilir. Mutfak komisi ile aynı alanda hizmet eden servis komisi ise garsonların yetersiz kaldığı durumlarda servis işine bakar. Mutfaktan alınan yiyecekleri masalara sunmak ve servis sahasında ortaya çıkabilecek hasarların giderilmesini sağlamak servis komisinin görevidir. Mutfak veya servis komileri birbirinin işine yardımcı olabilir. İşletme içerisindeki hizmetler, komi sayesinde daha çabuk ve kaliteli sunulur. Ara işlerin ortaya çıkaracağı aksamalar mutfak komisi tarafından önlenir.

Mutfak Komisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mutfak komisi olmak, aşçı ile garson arasında köprü görevi görmektir. Mutfak komisi, çoğunlukla otel restoranlarında ve lüks işletmelerde bulunur. Yoğun mutfak işleri, aşçılar ile garsonlar arasında bir pozisyonun yer almasını gerektirmiştir. Aşçı bir süre dahilinde çeşitli yiyecekleri hazırlarken, garson hazır menüleri servis etmekle görevlidir. Aşçıların hizmet alanı olan mutfak ile garsonların bulunduğu servis alanı birçok işletmede ayrılmıştır. Hazır menülerin garsona ulaştırılması, mutfak personel ekibine dahil olan komiler tarafından gerçekleştirilir. Mutfak komisi ne yapar sorusuna aşağıdaki maddeler dikkate alınarak cevap verilebilir:

 • Mesai öncesinde usta aşçının veya yardımcı aşçının çalışma ortamını düzenler.
 • Mutfak eşyalarını kontrol edip, işlevsiz hale gelmiş olanları belirler.
 • Mutfağın ihtiyaç duyduğu yeni ekipmanlar konusunda idarecileri bilgilendirir.
 • Keskinliği azalan bıçakları biletir.
 • Bozulmuş mutfak cihazlarını tamirhaneye götürür.
 • Mutfak hizmetleriyle ilişkili olmayıp mutfak içinde ortaya çıkan hizmet ihtiyaçlarını karşılar.
 • Bir şeyler dökülürse yeri veya tezgahı siler.
 • İş kazalarının yol açtığı durumlara müdahale eder.
 • Bir mutfak personeli rahatsızlanırsa acil yardım hattına ulaşır.

Tüm bu görevler mutfak komisi ne iş yapar sorusunun yanıtı olabilir. Mutfak komisi ile benzer bir göreve sahip olan servis komisi, aşçılara değil de garsonlara yardımcı olur. Masalardaki peçetelikleri, tuzlukları, sos şişelerini, varsa menü broşürlerini kontrol etmek ve servis alanının temizlik işlerini yürütmek servis komilerinin görevidir. Küçük işletmelerde servis komiliği yaygın olmayıp, bu görevler garson tarafından yerine getirilir.

Mutfak Komisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mutfak komisi görev tanımı kapsamında hızlı ve titiz çalışması gereken personellerdendir. Komiler, deneyim kazanarak işlevsel elemanlara dönüşür. Kariyerine komi olarak başlayıp mutfaktaki statüsünü zamanla yükseltmek isteyen adaylar için Turizm ve Otelcilik Bölümü diploması avantaj sağlayabilir. Gastronomi Bölümü mezunları da mutfak komisi olarak çalışmaya başlayıp yükselebilir. Gastronomi, esasen aşçı yetiştirmek için eğitim veren bir bölümdür. Deneyimsiz mezunlar, aşçılık öncesinde mutfak komiliği yaparak tecrübe kazanır. Özel eğitim kurslarında veya belediyelerin ücretsiz kurslarında aşçılık eğitimi almak mümkündür. Henüz deneyim kazanmamış olanlar, mutfak komisi olarak hizmete başlayıp zamanla aşçılığa kadar yükselebilir. Eğitim durumuna ilişkin şartlar, işletmelerin kapasitelerine, hitap ettikleri müşteri grubuna göre değişebilir.

Mutfak Komisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Mutfak komisi ne demek sorusunun cevabı, mesleğin gerektirdiklerini ifade eder. Komi, alanındaki çalışanları performans açısından kötü etkileyebilecek unsurlar karşısında önlem alır. Tüketici memnuniyetinin sağlanması çoğunlukla hızla ilişkilendirilir. Çabuk bir hizmet için yapılması için gereken ara işlerle ilgilenmesi, kominin görev ve sorumluluklar konusunda sahip olduğu önemi gösterir. Mutfak komisi olmak isteyenlerde aranabilecek şartlar şöyledir:

 • Hızlı çalışabilmek
 • Yorucu iş temposunda kaliteli hizmet sunabilmek
 • Dikkatli ve özenli olmak
 • Gerektiğinde aşçılara veya garsonlara yardımcı olmak
 • Kişisel temizliğe önem vermek
 • İş alanında ortaya çıkabilecek yangın, tüp patlaması veya doğal afet hallerini soğukkanlılıkla karşılayabilme, gerekli tedbirleri uygulamak
 • Mutfak eşyalarının düzenini sağlamak
 • Yeni eşya ve malzemeleri çabucak yerleştirebilmek
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak

Mutfak Komisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mutfak komisi olarak çalışmak isteyenler, çoğunlukla büyük işletmelerin istediği şartlara uygun koşulları sağlamaya çalışır. Mutfak personelinde aranan temel şart, temiz olmaktır. Servis tabaklarına temas eden ellerin hijyeni önemidir. İşletmenin güvenilirliğini olumsuz etkileyebilecek hatalar hijyenle alakalıdır. İş üniformasını temiz kullanabilmek ve kişisel bakımına özen göstermek temel şartlar olurken, mutfak komisi adaylarında aranan diğer şartlar şöyledir:

 • Mutfak ortamında uyulması gereken kuralları benimsemiş olmak
 • Üst kademedeki aşçıların talimatlarına eksiksiz uyabilmek
 • Emir almaktan rahatsız olmamak
 • Gelişime açık olmak
 • Az sürede çok iş yapabilmek
 • İşletmenin farklı bölümlerinde ortaya çıkabilecek hizmet ihtiyaçlarıyla ilgilenebilmek
 • İş yoğunluğu meydana gelirse geçici olarak mutfak işlerinde görev alabilmek. 

Mutfak komisi görevleri, aşçı ve garson arasındaki bağlantıyı sağlamak çerçevesindedir. Bu kapsam mutfak komisinin aşçıya yardım etmesi gerekebilir ve hazırlanan siparişleri garsona ulaştırır. Mutfak komisi maaşı, görev alınan işletmenin büyüklüğüne, personelin tecrübe ve eğitim seviyesine göre değişir. Bu pozisyonda dönemsel işçi alımı ihtiyacı da bulunur. Tatil sezonunda yoğunluk yaşanan sahil otelleri, dönemsel komilik yapmak isteyenlere iş olanağı sunar. Başvuru yapılan yerin standartları yükseldikçe, aranan personel niteliklerinin de artacağı önemli bir ayrıntıdır. Farklı şartlar dahilinde istihdam gerçekleştiren birçok restoran, kafe, otel vardır. Kariyer.net üzerinden birçok işletmenin mutfak komisi iş ilanları seçeneklerine ulaşarak size uygun seçeneği değerlendirebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.500 / Aylık
77 kişinin ortalama maaşıdır.