361

Mutfak Komisi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Mutfak Komisi cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İlanları konuma göre filtrele!

Şu an 8 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Mutfak Komisi İş İlanları

Gıda sektöründeki küçük, orta ve büyük çaplı işletmelerin iş tanımına göre eleman sayıları da değişir. İşletme büyüdükçe mekan büyüklüğü, müşteri sayısı ve dolayısıyla o mekanın iş yapabilme hacmi genişler. Bu yüzden garsonlar dışında bir de garsonlara yardım eden iş sınıfı gereksinimi ortaya çıkar. Komiler, restoranların mutfak bölümünde görev alan aşçılara ya da aşçılar tarafından oluşturulan siparişlerin müşterilerle buluşmasına yardımcı olan kişilerdir. İki çeşit komi bulunur ve bu komilerin varlığı siparişlerin ve işletmenin işleyişini oldukça kolaylaştırır. Birinci tür komiler servis komileridir ve masaları toplayarak ve bunları mutfağa taşıyarak garsonlara yardımcı olur. İkinci tür komiler ise yemeğin hızlı ve güzel bir sonuç alabilmesi için mutfakta görev alır. Sen de bu sektörde yer almak istiyorsan mutfak komisi iş ilanları seçeneklerine başvurarak iş fırsatlarını yakalayabilirsin. 

Mutfak Komisi Ne İş Yapar?

Yardımcı olduğu birime göre iş tanımı değişen komiler, yemeğin yapılışı ve sipariş sürecinin hızlanmasında görev alır. İster mutfakta isterse serviste çalışan komilerin çeşitli görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Müşteriler tarafından verilen siparişlerin mutfakta hazırlanırken çeşitli gıda malzemelerinin kesme ya da doğrama gibi basit işlerini yapar 
 • Yemeğin pişerken ocak üzerindeki sıcaklığını ayarlayarak kaliteli ürünler çıkmasını sağlamak
 • Çeşitli temizlik ve hijyen kurallarına uyarak yapılması gerekenleri tamamlamak
 • Sunuma hazır yemeklerin alınarak müşterilere teslimini yapmak
 • Siparişlerin işleyişini ve durumunu takip ederek garsonları bilgilendirmek
 • Temizlenmesi gereken malzemeleri toplayarak temizlik çalışanlarına götürmek
 • Müşteri memnuniyetinin takibini yaparak işletmenin gelişimini gözetir

Mutfakta ve müşterilerin yanında bu ve bunun gibi gibi görevlerde önemli bir rol oynayan komiler, mutfak komisi iş ilanları yeni iş fırsatlarını Kariyer.net üzerinden yayınlayarak geniş bir yelpazede iş istihdamı sağlar. Mutfaktaki birçok pratik görevi üstlenerek aşçının ve yemek sorumlularının iş yükünü hafifletmek kurumun işleyişi için büyük bir önem taşır. Sadece bulunduğun şehirde değil birçok şehir adına açılan mutfak komisi iş ilanları İstanbul, Ankara, İzmir gibi yoğun nüfuslu ve işletmelerin çok sayıda olduğu şehirlerde fazladır. Sen de eğitimlerden gerekli belgeleri edindiysen ya da sahip olman gereken kişisel özellikleri taşıyorsan bu iş alanı tam sana göredir. Profiline eklediğin bilgiler ile sana uygun olduğunu düşündüğün ilanlara başvurarak işverenlerle görüşebilirsin.

Mutfak Komisi Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Mutfak komisi iş başvurusu yaptığın ilanlardan olumlu bir geri dönüş sağlayan firmaların senden beklediği bazı kişisel özellikler şunlardır:

 • Steril çalışmaya ve hijyene önem vermeli
 • Düzgün bir konuşma şekli ve üsluba sahip olmalı
 • Grup çalışmaları ve kalabalık ortamdaki iletişim alanlarına açık olmalı
 • Uzun süreli mesai saatlerine uyum sağlayabilecek güçte olmalı
 • Temizliğe, hijyene ve kıyafet düzenine önem vermek
 • Güler yüzlü ve iyimser davranışlar takınarak müşteri memnuniyetini gözetmeli
 • Dikkatli olmalı ve mutfakta çıkabilecek olası aksaklıkları önleyecek kriz yönetimine sahip olmalı
 • Hizmet sektörüne uyumlu bir insan olmalıdır.

Çeşitli kurumlardan edinmen  gereken belgelerin yanında bu nitelikleri de taşıyorsan daha verimli bir çalışma hayatı inşa edebilirsin. Bu özellikleri iş düzeninde oturtabilmek çok önemlidir. Yardımcı olduğun aşçılar ve çalışma arkadaşlarının senden sahip olmanı beklediği özellikler de bunlar olacaktır. Kariyer.net’te yer alan pek çok ilan seni bekler.

Mutfak Komisi Olmak İçin Hangi Eğitim ve Belgelere Sahip Olmak Gerekir?

Eğer mutfak komisi olmak istiyorsan iki farklı mesleki yoldan giderek komilik sektörüne girebilirsin. Bu yollardan birincisi geleneksel yöntemler ile usta ve çırak sistemiyle yetişmektir. Bu yolu izleyerek aşçı ya da garson yardımcılığına geçebilirsin. Güncel mutfak komisi iş ilanları sadece mutfak alanında açı yardımcılığı yaparak çalışmanı bekler. Bu sektöre eğitim alarak girmek ve alanında iyi bir çalışan olmak istiyorsan çeşitli ön lisans bölümlerini veya dört yıllık turizm ve otelcilik ya da gastronomi programlarını bitirebilirsin. Fakat genellikle ilköğretim ya da lise mezuniyetini yeterli bulan mutfak komisi arayan firmalar, ilan açıklamalarında bu özelliklerden bahseder. İlan detaylarını okuyarak niteliklerinin sağladığı bir işe başvuru gönderebilirsin.

Mutfak komisi iş alımı var mı?

Gıda sektöründe yer alan işletmelerin daha iyi hizmet verebilmek adına açılan bu hizmet kolu, mutfakta aşçıya olan katkılarıyla vazgeçilemez bir çalışan rolü sunar. Mutfak komisi iş ilanları bay ya da kadın fark etmeksizin açılan yüzlerce ilan sayesinde aradığın işe sahip olabilirsin. Profilinde işverenlere sunacağın bilgiler doğrultusunda sana geri dönüş yapılacaktır.

Mutfak komisi çalışma ortamı ve koşulları nasıldır?

Komiler, restoran ya da kafe gibi birçok işletmede görev alan yardımcı kişilerdir. Bulundukları ortam genellikle bir restoran, otel ya da işletmenin mutfağı olacaktır. Sipariş edilen yemeklerin yapıldığı bu bölümde mutfak araç gereçleri ve yemek malzemeleri ağırlıklı olarak bulunur. Bir diğer komilik dalı olan servis komiliğinden farklı olarak mutfak komisi olan kişi mutfak ortamında çalışarak aşçıya yardımcı olur. Yarı ve tam zamanlı olarak çalışabileceğin birçok imkan sunan mutfak komisi ilanları aradığın iş fırsatını sunar. 

Mutfak komisi iş ilanlarına kimler başvurabilir?

Mutfak komisi iş ilanları bayan veya erkek tüm komi adaylarına açık bir ilandır. Bu ilanlarda genellikle bir deneyim süresi aranır. Bu süreyi sektörde doldurduysan ve bir belgeyle bunu destekleyebilirsen firmaların incelediği başvurularda öne çıkabilirsin. Birçok şehirden ve birçok yaşta girmek istediği sektörlerden biri olan komilik yüzlerce ilanla deneyimli çalışan adaylarını bekler.

Sıkça Sorulan Sorular

Mutfak komisi iş ilanlarına başvurmak için hangi eğitimleri almak gerekir?

Mutfak komisi, restoranların mutfak kısmında çalışan, aşçı ve garsona yardım eden elemandır. Bir usta yanında usta çırak ilişkisi ile tecrübe edinerek mutfak komisi olunabilir. Üniversitelerin Gastronomi veya Turizm Otelcilik bölümlerinden mezun olmak da bu alanda çalışmanın bir diğer yoludur. Bununla birlikte hijyen sertifikasına sahip olma ve aşçı veya aşçı yardımcısı eğitimlerini aldığını gösterir belgeye sahip olma tercih nedeni sayılır.

Mutfak komisi iş ilanlarının en yoğun olduğu bölgeler hangileridir?

Mutfak komileri yeme içme sektöründe rahatlıkla iş imkânı bulan meslek erbaplarıdır. Otel mutfakları, büyük restoranlar, esnaf lokantaları gibi yerler mutfak komisi ile çalışır. Ülkemizde otellerin sıklıkla bulunduğu bölgeler turistik yerlerdir. Akdeniz bölgesinde bulunan Antalya şehrinde oteller sayıca fazla olduğundan mutfak komisi iş ilanları şehirde yoğun olarak bulunur. İstanbul, Aydın, İzmir, Muğla illeri diğer mutfak komisi iş ilanlarının yayınlandığı şehirlerdir.

Mutfak komisi iş tanımı nedir?

Otellerin, büyük işletmelerin ve restoranların mutfak kısmında görev alan mutfak komileri, mutfak, restoran veya servis alanlarında çalışıp garson ve aşçıya yardımcı olan kişilerdir. Aşçı veya şefin talimatları ve reçeteleri doğrultusunda yiyeceklerin hazırlanması ve pişirilmesi, günlük menü ve büfe planına göre ön hazırlıkların tamamlanması mutfak komisinin görevidir. Hizmet edeceği mutfağın hijyeni ve temizliği konusunda sorumluluk alma, mutfak konusunda kalite standartlarına, gıda güvenliğine ve hijyen kurallarına önem verme, aylık menü hazırlayıp sipariş ve reçete takibini yapabilme mutfak komisinin diğer sorumluluklarındandır.

Mutfak komisi olarak çalışanların çalışma ortamları nasıldır?

Mutfak komisi, üretiminden sunumuna kadar her alanda görev alır. Aşçı veya aşçı yardımcılarına yemeğe hazırlık aşamasında yardım eder. Çalışma süresinin çoğunu ayakta geçirir. Kesme, doğrama, soyma, pişirme ve sunum aşamasında çalışır. Çalışma ortamı otel veya restoranların mutfak kısmıdır. Çalışma ortamında yemek kokusu ve buharı yoğun olarak bulunur. Mutfak komisi, çalışma ortamını aşçılar, servis görevlileri ve diğer garsonlar ile paylaşır.

notifications İş Alarmı kur