Büro Personeli Nedir?

Büro Personeli Ne Demek?

Büro personeli; şirketlerin büro ya da ofislerinde, günlük işleyişten sorumlu olan ve işlerin koordineli bir şekilde yürütülmesini sağlayan personeldir. Şirketin statüsüne göre başvuru alma, bilgisayar girişleri sağlama, günlük yazışmaları ayarlama, arşivleme, raporlama gibi işleri yürütme ve ilgili kurum/kuruluşlarla bağlantı kurma gibi işlerden büro personeli sorumludur.

Büro Personeli Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Büro personelleri birçok farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilir. Çalışacakları kuruma göre görevleri belirlenir. Eğer bir şirkette büro personeli olacaksanız, firmaya ait günlük işleri düzenleme, evraklarla ilgilenme, bilgisayar başında çalışma gibi görevler üstlenebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başladığınızda ise kayıt alma, başvuru kabul etme, müşteri ya da bireylerin işlemlerini yerine getirme gibi görevlerde bulunabilmeniz mümkün.

Büro Personeli Nasıl Olunur?

Büro personeli olabilmek için sahip olunması gereken en önemli özellik, bilgisayar kullanabilme yetkinliğidir. Microsoft Office programlarını bilmek ve iyi bir klavye yazıcısı olmak size avantaj sağlar. Bunun dışında düzenli ve disiplinli çalışabilen, masa başında çalışmaya uygun, dosyalama, dokümantasyon işlemlerini takip etme gibi becerilere sahip olmalısınız.

Büro Personeli Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Türkiye'de bulunan üniversitelerin Halkla İlişkiler, Büro Yönetimi ve Sekreterlik gibi bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Bunun dışında çoğu firma, lise mezunu olan adayları da aradığı nitelikleri karşılaması koşuluyla çalışmak için tercih edebilir. Eğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istiyorsanız KPSS'ye girerek yeterli puanı almalısınız.

Büro Personelinde Olması Gereken Özellikler

En az lise mezunu olmak ve ilgili programları bilmek, aranan en basit özelliklerdir. Tabii bunun yanı sıra bazı özel kurum ve kuruluşların aradığı büro personelleri için farklı beklentileri bulunuyor. Bu beklentilerin bazıları şöyledir:

  • Lise/Üniversite mezunu olmak,
  • Microsoft Office programlarını iyi derecede kullanabilmek,
  • Hedef odaklı çalışmak ve iyi iletişim kurabilmek,
  • Disiplinli, özenli ve düzenli çalışabilmek,
  • Öğrenmeye istekli olmak ve sağlıklı müşteri ilişkileri kurabilmek,
  • İş takibi ve organizasyonu yapabilmek,
  • Yoğun ve esnek zamanlı olmak üzere her türlü çalışma ortamına uyum sağlayabilmek,
  • Güler yüzlü hizmet verebilme ve dış görünüşe özen göstermek.
ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.360 / Aylık
68 kişinin ortalama maaşıdır.