Fiyatlandırma Analisti Nedir?

Fiyatlandırma Analisti Kimdir?

Fiyatlandırma analisti, şirketin müşterilerine sunduğu hizmet ya da ürünlerin fiyatlandırma süreçlerini yönetmekle sorumlu olan kişidir. Hizmet verdiği sektöre yönelik analiz ve istatistiksel veriler ışığında firmalara fiyatlandırma önerilerinde bulunur. Fiyatlandırma analisti, şirketin müşterilerine sunduğu hizmet ve ürünlerin fiyatlandırma sürecinde etkin rol oynayan kişidir. Şirketlere analiz ve istatistiksel veriler doğrultusunda fiyatlandırma önerilerinde bulunmakla sorumludurlar.

Fiyatlandırma Analistinin Görevleri Nedir?

Fiyatlandırma analistinin en temel anlamda görevi, müşterilerin isteklerine yönelik uygun fiyatlama stratejileri geliştirmektir. Bunun yanı sıra fiyatlandırma analistinin diğer görevleri de şunlardan oluşur:

  • Şirketlere sunulan ürün ve hizmetle için yıllık fiyatlandırma stratejileri oluşturmak,
  • Müşterilerin satın alma işlemlerini analiz etmek,
  • Müşteri ihtiyaçlarına göre yeni ürün veya hizmetlerin oluşturulmasını sağlamak,
  • Rakip firmaları analiz etmek,
  • Aylık satış hedefleri doğrultusunda üst yönetime raporlar sunmak,
  • Maliyet ve pazar şartları doğrultusunda fiyatlandırma politikalarında görev almak,
  • Şirketin diğer departmanları ile koordineli biçimde çalışmak,
  • Alanındaki tüm gelişmeleri takip etmek,
  • Fiyat teklif performansını geliştirmek.

Kimler Fiyatlandırma Analisti Olabilir?

Fiyatlandırma analisti olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren İktisat, İşletme ve Mühendislik Fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu bölümlerden başarıyla mezun olduktan sonra çeşitli şirketlerde fiyatlandırma analisti olarak görev alabilirsiniz.

Fiyatlandırma Analisti Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Fiyatlandırma analisti olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren işletme, iktisat gibi bölümlerin yanı sıra herhangi bir mühendislik bölümünden mezun olmak da yeterlidir. Bu bölümlerde alacağınız temel dersler ise İktisada Giriş, İleri Programlama, Diferansiyel Denklemler, Genel Muhasebe, Ticaret Hukuku, Genel Matematik, İşletme Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, Mesleki İngilizce gibi derslerdir. Bu bölümlerde alacağınız dersler sonucunda başarıyla mezun olursanız, çeşitli firmalarda fiyatlandırma analisti olarak görev yapabilirsiniz.