Teklif Hazırlama Sorumlusu Nedir?

Teklif Hazırlama Sorumlusu Nedir?

Teklif Hazırlama Sorumlusu Ne Demek?

Teklif hazırlama sorumlusu nedir sorusuna kısaca; müşteri talepleri doğrultusunda ürün maliyet analizlerini yapan ve teklif hazırlamaya destek olan çalışandır, cevabı verilebilir. Maliyet ve zaman çizelgelerini inceler. Maliyet ve zaman açısından azaltılabilecek veya arttırabilecek faktörleri değerlendirir. Bu faktörlerin fiyat üzerindeki ana etkilerini belirler. Şirketin faaliyet gösterdiği sektörle ilgili detaylı bilgiye sahiptir. Sektörle ilgili sahip olduğu bilgileri teklif hazırlama aşamasında ekiple paylaşır. Teklif hazırlama sorumlusu, tekliflerin içerisine personel ihtiyaçları gibi detayları eklemeye de destek olur. Gerekli araştırmaları yapar ve belgeler. Fiyatın nasıl değişebileceğini göstermek için fiyatlandırma modellerini hazırlar. Teklif hazırlama sorumlusu, fiyatların sözleşmede belirlenebildiğinden ve verilen teklifin doğru olduğundan emin olur. 

Teklif Hazırlama Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Teklif hazırlama sorumlusu ne iş yapar sorusuna genel olarak; ürün veya sistem için projeye yönelik teklifleri hazırlamaya yardımcı olur cevabı verilebilir. Bu pozisyonda çalışan birinin tüm görevleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Müşterilerden gelen teklif talepleriyle ilgilenir ve sorularını cevaplar.
 • Müşterilerle birebir iletişim kurar. Yüz yüze veya telefonda yaptığı görüşmeler sonucunda müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak anlayabildiğinden emin olur. 
 • Gerektiği zamanlar müşteriler, tedarikçiler, taşeron firmaları ve danışmanlar ile düzenlenen toplantılara katılır. 
 • Teklif hazırlama sorumlusu sorumlulukları arasında teklifteki temel hedefleri belirlemek de yer alır. Bu hedefler doğrultusunda ortalama tahminler yapar. Şartların değerlendirilmesi aşamasında farklı departmanlar ile ortak çalışmalar yürütür.
 • Yöneticiler ile görüşmeler sağlar. Belgeler ile hazırlanan teklifleri destekler. 
 • Müşteriye sunulmak için fiyatlar, ticari koşullar ve sapmalar gibi teknik şartnameleri hazırlar. Anlaşmaya varmak için müşterilerin isteklerine cevap vermeye çalışır. 
 • Teklif sürecinde satış müdürü veya satış mühendisleri gibi diğer çalışanları destekler. 
 • Şirket için en doğru teklif için araştırmalar yapar. 
 • Teklif hazırlama sorumlusu görevleri arasında, tekliflerin kabulünden sonraki güncel durumları kontrol etmek de yer alır. Tüm yaptığı çalışmalarda kalite yönetim ve çevre prosedürlerine uyulmasını sağlar. 

Teklif Hazırlama Sorumlusu Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Teklif hazırlama sorumlusu nasıl olunur sorusuna; öncelikle ilgili bölümlerden lisans diplomasına sahip olmak gerekir, cevabı verilebilir. Mühendislik veya İşletme Fakülteleri bölümleri bu alan için önemlidir. İşletme ve Makine Mühendisliği bu pozisyon için öne çıkan bölümlerdendir. Bu alanda çalışırken kullanılan çeşitli programlar vardır. SAP gibi programların sertifikalı veya sertifikasız eğitimini almış olmak da önemlidir.

Teklif Hazırlama Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Her şirketin faaliyet gösterdiği sektör farklı olabilir. Bu sebeple teklif hazırlama sorumlusu olmak için istenen şartlar da şirketlere göre değişiklik gösterir. Genelde öncelikle sektöre yönelik bir bölümden mezun olma şartı yer alır. Makine veya otomotiv üretimi yapan şirketler Mühendislik Fakültelerinden mezun kişileri tercih edebilir. Giyim sektörüne yönelik firmalar ise İşletme Fakültesi bölümlerine önem verebilir. Eğitimin yanı sıra deneyim de önemlidir. Bazı teklif hazırlama sorumlusu iş ilanlarında belirli bir süre teklif alanlarında çalışmış olma şartı yer alabilir. Deneyim ve eğitimin yanı sıra başarılı bir teklif hazırlama sorumlusu olmak için bazı beceri ve yetenekler de gereklidir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Detaylara önem vermelidir.
 • Hem yazılı hem de sözlü olmak üzere iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır.
 • İleri seviyede bilgisayar kullanabilmelidir. Özellikle MS Office gibi sık kullanılan programları iyi seviyede bilmelidir.
 • Analitik ve mantıksal düşünebilmelidir.
 • Gelişmiş organizasyon yeteneğine sahip olmalıdır.
 • Potansiyel riskleri analiz ederken yatırım getirisini göz önünde bulundurabilmelidir.
 • Etkili ve hızlı kararlar alabilmelidir.
 • Çevre yönetimi ve güvenlik konularına da önem vermelidir.
 • Müşteri odaklı düşünmeli ve bu doğrultuda hareket edebilmelidir.

Teklif Hazırlama Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Teklif hazırlama sorumlusu; otomotiv fabrikaları ve endüstri üretimi yapılan imalathaneler gibi farklı alanda çalışma imkânına sahiptir. Ek olarak inşaat firmaları gibi iş yerlerinde de çalışabilir. Kısacası satış yapılan tüm alanlarda görev alabilir. Teklif hazırlama sorumlusu görev tanımı şirket sektörüne göre değişiklik gösterir. İşe alım şartları arasında genellikle eğitim ve deneyim yer alır. Sektöre yönelik bir lisans diplomasına sahip olmak şart olarak yer almasa dahi işe alım sürecinde adaya avantaj sağlayabilir. Teklif alanında çalışmış olma şartı bulunmasa da satış veya maliye gibi alanlarda çalışmış olma koşulu yer alabilir. İşe alım süreci genellikle sözlü mülakat ile gerçekleştirilir. Eğer kişi daha önce teklif hazırlama sorumlusu olarak deneyim kazanmışsa, aldığı görevleri detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Satış alanına yönelik çeşitli eğitimlere katılmış olmak da kişiye avantaj sağlayan unsurların başında gelir. Bu alanda çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinden teklif hazırlama sorumlusu iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirler. Kendilerine uygun olan iş ilanına kolayca başvuru yapabilirler. Teklif hazırlama sorumlusu maaşları; görev tanımı, şirket sektörü, deneyim süresi, alınan eğitimler gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazanıldıkça maaş miktarı da artış gösterebilir.