Hidrojeoloji Mühendisi Nedir?

Hidrojeoloji Mühendisi Nedir?

Hidrojeoloji Mühendisi Ne Demek?

Hidrojeoloji mühendisi, çeşitli amaçlarla kullanılan yeraltı ve yer üstündeki suların aranması, bulunması ve kullanılması hakkında araştırma yapan, oluşabilecek problemleri çözmeye çalışan kişiye verilen mesleki addır. Belli kalite ve ölçüler doğrultusunda suları araştırır ve suların temizlenip korunması adına tetkikler yapar. Hidrojeoloji mühendisleri aynı zamanda jeoloji hakkında da detaylı bilgiye sahiptir.

Hidrojeoloji Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hidrojeoloji mühendisleri, kullanma suyundan içme suyuna, sulamadan jeotermal üretimine kadar pek çok alanda yüzey ve yeraltı sularında çalışmalar yapar. Suları inceleyen hidrojeoloji mühendislerinin, su araştırmaları dışında sahip olduğu bazı görevler şunlardır:

  • Kirlenmiş olan yeraltı sularının temizlenmesini sağlamak,
  • Yeraltı sularının kalite kontrollerini yapmak ve suların kalitelerini artırmak adına çalışmalar yapmak,
  • Yeraltından çıkarılan suyun işletmeciliği ile alakalı en doğru ve en uygun işletme politikalarını belirlemek,
  • Yeraltı sularının hidrolik özelliklerini belirlemek.

Nasıl Hidrojeoloji Mühendisi Olunur?

Hidrojeoloji mühendisi olmak için; genel yetenek sahibi olmak, araştırma yapmayı sevmek ve problem karşısında doğru çözümleri bulma yetisini kazanmak gerekir. Özellikle kimya ve jeoloji başta olmak üzere fen bilimleri dersleri ile ilgili olma şartı bulunmaktadır. Hidrojeoloji mühendisi olmak için sabır da oldukça önemlidir.

Hidrojeoloji Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Hidrojeoloji mühendisi olmak için en az üniversite mezunu olmak gerekmektedir. Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde bulunan Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü ise bu mesleğin eğitiminin verildiği bölümdür.