Kat Hizmetleri Görevlisi Nedir?

Kat Hizmetleri Görevlisi Nedir?

Kat Hizmetleri Görevlisi Ne Demek?

Otel ve tatil köyü gibi işletmelerde odaların, koridorların temizliğinden ve düzeninden sorumlu olan kişi, kat hizmetleri görevlisi nedir sorusuna cevap olabilir. Konaklama tesisindeki odaların günlük rutin temizliklerini yapar. Boşalan odaların da tekrar kullanıma hazır hâle getirilmesini sağlamakla görevlidir. Odaların temizliği, katların düzeninden sorumlu olan kişi kat hizmetleri görevlisi ne demek sorusuna yanıttır. Genel olarak otel, motel, tatil köyü, apart gibi turizm tesislerinde görev alır. Oda ve katlardaki düzenden sorumludur. Odaları kontrol ederek unutulan eşyaları ilgililere bildirmek de sorumlulukları arasındadır. Kat hizmetleri görevlisi ne iş yapar şeklindeki bir soruya cevap verebilmek için onun görevlerini ve sorumluluklarını bilmek gerekir.

Kat Hizmetleri Görevlisi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Odaların temizliğini yapmak ve bir eksik olup olmadığını kontrol etmek kat hizmetleri görevlisi neler yapar sorusuna verilebilecek temel cevaplardır. Odada ve banyoda bulunması gereken malzemelerde eksik varsa bu malzemeleri yerine yerleştirir. Her gün odaların genel temizliğini yapar. Boşalan odaların düzenini sağlayarak odaları kullanıma hazır hâle getirir. Havlu, yastık, çarşaf gibi tekstil ürünlerinin değişimini yapmak da kat hizmetleri görevlisi görevleri arasındadır. Konaklama tesisinden ayrılan misafirlerin ardından odaların kontrolünü yapar. Bu sırada tespit ettiği unutulmuş herhangi bir eşya varsa ilgili birimlere durumu iletir. Katlarda görev yaptığı sırada gördüğü şüpheli durumlar hakkında kat şeflerini ya da idarecileri bilgilendirir. Koridorlarda bulunan pencerelerin, zemin kaplamasının ve varsa asansörlerin günlük temizlik ve hijyeninden sorumludur. Temizlik ve oda düzeni için gerekli olan malzemeleri yanında bulundurmak ve eksildiğinde takibini yapmak da kendisinden beklenen görevler arasında yer alır.

Kat Hizmetleri Görevlisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kat hizmetleri görevlisi olarak seyahat ve konaklama sektöründe görev alabilmek için mesleğin gerektirdiği eğitime ve tecrübeye sahip olmak gerekir. Kat hizmetleri görevlisi olarak çalışmak isteyen adayların öncelikle bu alanda eğitim veren kurumlara başvuruda bulunmaları gerekir. Ortaöğretim düzeyinde anadolu meslek liseleri ile teknik liselerin Konaklama ve Seyahat Hizmetleri bölümünü bitiren kişiler kat hizmetleri görevlisi olarak görev yapabilir. Lisans ve ön lisans düzeylerinde ise Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünde, bu görevle ilgili eğitim verilir. Bu konuda eğitimler veren özel mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen kurslara da katılmak mümkündür. Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) tarafından düzenlenen kurslara katılarak kat hizmetleri görevlisi sertifikası da alınabilir. Adaylar özel mesleki eğitim kurumlarının bu alanda düzenlediği kurslara da katılabilir. Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen iş gücü yetiştirme meslek kursları da bu alanda verilen eğitimler arasındadır.

Kat Hizmetleri Görevlisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kat hizmetleri görevlisi olmak için gereken şartlar sıralandığında ilk sırada ilgili bölümlerden alınan diploma ya da sertifika gelir. Bu eğitimlerde adaylara kat hizmetleri görevlisi iş tanımı içerisinde yer alan mesleki beceriler kazandırılır. Kat hizmetleri görevlisi olmak için gereken şartlar şöyle sıralanabilir;

  • Adayların bu alanda hizmet sunabilmeleri için gerekli yetkinlikleri sağlayan eğitim kurumlarından eğitim almaları gerekir.
  • Kat hizmetleri görevlisi olabilmek için anadolu meslek lisesi ve anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinin Konaklama ve Seyahat hizmetleri bölümlerine kayıt yaptırmak mümkündür. Bu bölümde, mesleğin gerektirdiği tüm temel eğitimlerin yanı sıra konaklama hizmetlerine ilişkin bilgi ve beceri de kazandırılır. Adaylar, ortaöğretim kurumlarından aldıkları bu diploma ile çeşitli turizm bölgelerindeki otellere ya da şehir otellerine başvuru yapabilirler.
  • Kat hizmetleri görevlisi olabilmek için bir seçenek de bu alanda verilen mesleki eğitimlere katılmaktır. Turizm eğitim merkezlerindeki turizm sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek amacı ile düzenlenen kurslara katılmak mümkündür. Bunun yanı sıra özel mesleki eğitim kurumları da seyahat ve konaklama meslek elemanı yetiştirmek için çeşitli kurslar düzenler. Adaylar, Türkiye İş Kurumunun düzenlediği iş gücü yetiştirme kurslarına katılım sağlayarak da mesleki sertifika sahibi olabilir.

Kat Hizmetleri Görevlisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mesleğin gerektirdiği temel yetkinlik ve becerileri kazanan adaylar turizm sektöründe yetişmiş eleman olarak istihdam olanağı bulabilirler. Temel mesleki eğitimi alarak diploma ya da sertifika sahibi olan adaylar, sektörde görev alarak zamanla tecrübe kazanabilir. Mesleki tecrübe ve kişisel becerilerini geliştiren adayların kat hizmetleri şefi olarak bulundukları işletmede yükselmeleri mümkündür. Turistik bölgelerdeki geniş iş imkânlarını değerlendirebilirler. Otel ve tatil köylerinde iş bulabilirler. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki otel ve konaklama tesislerinde bulunan açık iş pozisyonlarına aldıkları eğitimi belgeleyen diploma ya da sertifikaları ile başvuruda bulunabilirler. Adaylar hem kurumun özel şartları hem de mesleğin gerektirdiği beceriler konusunda mülakat sürecine alınır. Kat hizmetleri görevlisi maaş aralığı ise kişinin sektördeki tecrübesine ve çalıştığı kurumun yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Bu alanda mesleki beceri ve yetkinliklerine uygun iş arayışında olan adaylar kat hizmetleri görevlisi iş ilanları konusunda araştırma yapmalıdır. Eleman talebinde bulunan kurumlar özel şartlar ortaya koyabilir. Ancak bu alanda çalışmak için temel şart ilgili eğitimlerin alınmış olması gerekliliğidir. Eğitimleri ve tecrübeleri doğrultusunda bu alanda çalışmak isteyen adaylar Kariyer.net'te yer alan iş fırsatlarını inceleyebilirler. İstanbul’da yaşayanlar, İstanbul kat hizmetleri görevlisi iş ilanları seçeneklerine Kariyer.net üzerinden göz atabilirler.