Ön Büro Müdürü Nedir?

Ön Büro Müdürü Ne Demek?

Ön büro yöneticileri, bir kuruluşun yüzü olarak hareket ederler. Ziyaretçilerin memnuniyetle karşılanmasını sağlar. Ön büro yöneticileri, öncelikle konaklama endüstrisinde istihdam edilir. Ön büro müdürü kimdir sorusuna şöyle cevap verilebilir; bir organizasyonun veya işletmenin günlük operasyonlarının verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamaktan sorumlu üst düzey idari kişidir. Bir şirket veya kuruluşta ön büronun günlük operasyonlarını denetlemekten ve ön büro personelinin görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmesini sağlamaktan sorumlu kişiler ön büro müdürü nedir sorusunun cevabıdır. Ön büroda çalışan diğer personeller üzerinde denetim sorumlulukları bulunur. Diğer özel görevler, işin ihtiyaçlarına bağlı olarak kurumdan kuruma değişir. Mesleğin ek görevleri arasında muhasebe, ağırlama, kayıt yönetimi, önemli belge oluşturma ve müşteri hizmetleri işlevleri yer alabilir.

Ön Büro Müdürü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ön büro müdürü ne iş yapar sorusunun cevabı geniş bir görev alanını kapsar. Diğer yönetici pozisyonlarına benzer şekilde, bir ön büro müdürü, konaklama endüstrisinin özel gereksinimlerini yönetir. Personeli, zamanlamayı ve ofisle ilgili diğer görevleri denetler. Bir otelde ön büro müdürü olarak görev yapan kişi, konuklarla doğrudan ilgilenmekten ve personel etkileşiminde kaliteli müşteri hizmeti sağlamaktan sorumludur. Koşullar ne olursa olsun, personelin müşterilere nazik ve yardımsever bir şekilde davranma yeteneğini korumasına yardımcı olur. Resepsiyon alanını yöneten, tüm ön büro faaliyetlerini koordine eden ve destek personelini denetleyen kişi, ön büro müdürü kime denir sorusuna cevaptır. Ön büro müdürü sorumlulukları şu şekilde belirtilebilir:

 • Saha şikayetleri ve ziyaretçi endişelerini gidermek.
 • Destek personelini, resepsiyon görevlilerini ve güvenlik görevlilerini denetlemek ve yönetmek.
 • Kaliteli müşteri hizmetleri becerileri ile şikayetleri ve talepleri ele almak.
 • Ön büro personelinin işe alım karar sürecine destek olmak ve yeni başlayan çalışanları eğitmek.
 • Ön büro personelini ve işleyişini izlemek, işleyişin ve çalışanların prosedürlere uymasını sağlamak.
 • Rezervasyon ve büro görevlerini yerine getirmek.
 • Ön büro düzenini kontrol etmek, gerekli tüm kırtasiye malzemelerinin takibini ve talebini yapmak.
 • Zamanında ve doğru müşteri hizmeti sağlamak.
 • Vardiyaları planlamak ve resepsiyon görevlileri, güvenlik görevlileri ve çağrı merkezi temsilcileri dahil olmak üzere ön büro personelini denetlemek.
 • Ofis personelinin eğitimini ve desteklenmesini üstlenmek.
 • Ofis bütçesini düzenlenmek.
 • Ofis giderlerinin ve maliyetlerinin kayıtlarını yönetmek.
 • Şirketin politikalarına ve güvenlik gereksinimlerine uyumu denetlemek.
 • Acil durumlarda sorunları gidermede aktif rol oynamak.

Ön Büro Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ön büro müdürü olmak için hangi okulları okumak gerekli sorusuna şöyle cevap verilebilir; yönetim ile ilgili bir lisans bölümünden mezun olunmalıdır. Ön büro yöneticisi olmak için doğru bölümü tercih etmek oldukça önemlidir. Bu bölümler; İşletme, Konaklama İşletmeciliği ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik lisans programlarıdır. Ek olarak ön büro yönetimi alanındaki kurslara katılarak sertifika alınabilir. Ön büro yöneticisinin bir ofis ortamında veya benzer bir işte çalışma deneyimine sahip olması da tercih edilir. Ayrıca otel resepsiyonunda çalışan kişiler de kurum içi terfi elde ederek ön büro müdürü olabilirler. Ön büro müdürü pozisyonu için belirli bir derece gerekmese de, nakit yönetimi, muhasebe prosedürleri ve genel idari görevler konusunda deneyim her zaman bir artıdır. Deneyimin yanı sıra otel rezervasyonu yazılımına aşina olmak, Microsoft Word ve Excel gibi yaygın programları kullanmayı bilmek önemlidir.

Ön Büro Müdürü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Ön büro müdürü nasıl olunur sorusunun cevabına verilen öncelikli yanıt; ilgili alanda alınan eğitim ve deneyimdir. Ön büro müdürü iş ilanı seçeneklerine başvuru yapabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 • Pozisyonda üç yıl ve üzeri fazla çalışma deneyimi
 • Müşteri hizmetleri, ofis yönetimi ve temel muhasebe prosedürlerinde deneyim
 • İyi düzeyde MS Office kullanımı
 • Özellikle İngilizce dilinde gelişmiş yazılı ve sözlü iletişim becerileri
 • Etkin organizasyon, liderlik, ekip oluşturma ve yönetim becerileri
 • Güçlü iletişim ve çoklu görev yetenekleri
 • Sektör ve pozisyon hakkında derinlemesine bilgi sahibi olunması
 • Problem çözme becerileri
 • Şirket felsefesine, misyon beyanına ve satış hedeflerine sıkı sıkıya bağlılık

Ön büro müdürü olmak için gerekli şartlar, kurumdan kuruma değişebilir. Adaylar şartların tümünü ya da bazılarını karşılayabilir. Bu durumda seçim, işveren tarafından belirlenen kriterlere göre yapılmaktadır.

Ön Büro Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Ön büro müdürü olmak isteyen adaylar, yaptıkları başvuru sonrasında mülakata alınırlar. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler otellerde görev alabilirler. Ön büro müdürü olmak için gerekli evraklar, kuruma göre değişiklik gösterir. Farklı şirketler farklı işe alım prosedürlerine sahiptir. İstenen deneyim, eğitim ve dil bilgisi kurumun özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre değişebilir. Turizm sektörünün gün geçtikçe büyümesi, kalifiye ön büro müdürlerine olan gereksinimi de arttırır. Alanında gerekli eğitime ve becerilere sahip kişiler bu alanda görev alırlar. Ön büro müdürleri, oteller ve benzeri konaklama tesislerinde, eğitim kuruluşlarında, turizm ve seyahat acentelerinde görev alırlar. Ön büro müdürü maaş seçenekleri, kurumun genel yapısına, büyüklüğüne ve başvuran adayın özelliklerine ve deneyimlerine göre değişir. İş ilanları ön büro müdürü için çeşitli yerlerde yayınlanabilir. Her kurumun kendine özgü şartları değerlendirilmelidir. Seçtiği ilana başvuru yapacak kişi, belirtilen şartları taşımalıdır. Pozisyon ile ilgili deneyim, bu alanda çalışmak için bir gerekliliktir. Ayrıca lisans diploması ve dil yeterliliği şartlarını sağlamak da son derece önemlidir. İlgili alandaki iş ilanları kariyer.net üzerinden ilgili filtreler uygulanarak incelenebilir. Örneğin; Antalya'da yaşayanlar, iş ilanları Antalya ön büro müdürü için Kariyer.net'te yer alan iş fırsatlarını değerlendirebilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
7.110 / Aylık
210 kişinin ortalama maaşıdır.