Uzman Satış Danışmanı Nedir?

Uzman Satış Danışmanı Nedir?

Uzman Satış Danışmanı Ne Demek?

Uzman satış danışmanı nedir sorusu şöyle yanıtlanabilir; satış departmanında görevli bir çalışandır. Satış bölümü, bütün işletmelerde önemli bir yere sahiptir. Uzman satış danışmanı da bu alanda kurumlara yardımcı olmakla görevlidir. Herhangi bir satış yapılan tüm şirketlerde çalışabilir. Satışı artırmak ve devam ettirmek için kurumdan gelen talepleri yerine getirir. Uzman seviyesine ulaşmadan önce satış danışmanı olarak görev almak gerekir. Bu alanda belli bir deneyim elde edildikten sonra uzman unvanına sahip olunur. Buna bağlı olarak uzman satış danışmanı ne demek sorusu şöyle cevaplanabilir; yeni başlayan bir satış danışmanından daha deneyimli bir satış danışmanıdır. İki pozisyon da benzer sorumluluklara sahiptir. Görevliler, müşteriler ile birebir iletişimdedir. Onlarla iyi iletişim kurarak ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde anlamaya çalışırlar. Daha sonra bu ihtiyaçla bağlantılı olarak müşteriyi yönlendirir. Uzman satış danışmanı, bir satış danışmanından farklı olarak yönetim işleriyle de ilgilenir.

Uzman Satış Danışmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uzman satış danışmanı, satış danışmanı ile benzer işler yapar. Bu sebeple uzman satış danışmanı görev tanımı, satış danışmanı ile benzerdir. Belli bir konuda bilgi isteyen müşterilerle ilgilenir. Satış ihtiyaçlarıyla ilgili gerekli kişilerle konuşur. Satışın düzenli ve etkili bir şekilde devam etmesini sağlar. Uzman satış danışmanı, yeni personellere eğitim verir. Yönetime, yıllık satış rakamlarını iyileştirmeye yönelik konularda yardımcı olur. Şirket tarafından belirlenen satış rakamlarına ulaşmak için ekibini yönetir. Satış alanında kullanılan kasa veya güvenlik dedektörü gibi bütün araçların bakımından sorumludur. Bu araçlarla ilgili çıkabilecek herhangi bir durumda, sorunu çözebilecek kadar bilgi sahibidir. Uzman satış danışmanı, müşteri sayısını artırmak için farklı yöntemlere başvurur. Müşterilerin neye ilgi duyduğunu ve ihtiyaçlarını iyi anlayarak yönetime iletir. Rekabet piyasasını takip eder. Yeni ürünlerin müşteri kitlesine duyurulmasını sağlar. Kişilerin ihtiyaçlarına hitap eden ürünlere kolay bir şekilde ulaşması sürecinde yer alır. Siparişleri vaktinde teslim eder. Eksilen ürünlerin tedarik sürecini takip eder. Bazı şirketler tarafından satış için belirli bir kota konulabilir. Uzman satış danışmanı, bu kotayı doldurabilmek için gerekli iş paylaşımını yapar. Bazı durumlarda uzman satış danışmanı, mağaza müdürü görevlerini de üstlenir.

Uzman Satış Danışmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Uzman satış danışmanı nasıl olunur sorusu, cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir. “Uzman” unvanını alabilmek için öncelikle satış danışmanı olarak deneyim kazanılmalıdır. Satış danışmanları, farklı sektörlerdeki kurumlarda görev alabilir. Bu bağlamda kariyerinizin başından itibaren istenilen alana yönelik bir şirkette çalışmak faydalı olabilir. Belli bir süre deneyim kazandıktan sonra uzman satış danışmanı olarak çalışmaya başlanabilir. Bu alanda çalışabilmek için üniversite mezuniyeti şartı aranmayabilir ancak üniversitelerin İİBF fakültelerinden mezun olmak, kişiyi işe alımda öne çıkarabilir. Özellikle Pazarlama veya İşletme gibi bölümlerde eğitim alınabilir. Satış bölümünde görev alınacağı için satışa yönelik verilen eğitimlere, seminerlere veya konferanslara katılmak önem taşır.

Uzman Satış Danışmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Uzman satış danışmanı olmak için gereken ilk şart; ilgili alana yönelik satış danışmanlığı deneyimidir. Deneyimin yanı sıra üniversite mezuniyeti şartı da gerekebilir. Bunların dışında iyi bir uzman satış danışmanı olabilmek için kişide bulunması gereken bazı beceriler veya yetenekler vardır. Çoğu zaman aranan uzman satış danışmanı özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • İkna yeteneği yüksek olmalıdır.
 • Beden dilini iyi kullanmalıdır.
 • Enerjik ve dinamik olmalıdır.
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmalıdır.
 • Müşteriler, diğer çalışanlar ve yönetimle iletişim hâlinde olacağı için iletişim kurma becerisi gelişmiş olmalıdır.
 • Kendi yönetimindeki alan için yeni pazarlama stratejileri geliştirmelidir.
 • Satış sonrası çıkabilecek sorunlara yönelik müşteri hizmetleri memnuniyeti sağlamalıdır.
 • İnsan davranışını ve psikolojisini iyi anlamalıdır.
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik görev aldığı için danışmanlık becerilerine sahip olmalıdır.
 • Ürünler hakkında gerekli tüm bilgilere sahip olmalıdır. Satışın yapıldığı alana yönelik bütün terimlere hâkim olmalıdır.
 • Takım çalışmasına yatkın olmalıdır.
 • Güler yüzlü ve sabırlı olmalıdır.
 • İnternet ve bilgisayar kullanımına hâkim olmalıdır.
 • Yönetim tarafından verilen direktifleri ekibe düzgün bir şekilde ve olabildiğince hızlı iletmelidir.
 • İyi düzeyde yabancı dil bilmelidir.

Uzman Satış Danışmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Uzman satış danışmanı şirketin hizmet ya da ürünlerini, müşterilere satma aşamalarında görev alır. Genellikle; mobilya, market, yiyecek-içecek, takı, giyim, araba gibi satış departmanlarının önemli olduğu alanlarda çalışır. Uzman olarak çalışmaya başlamadan önce satış danışmanı olarak çalışmak gerekir. Daha sonrasında çalışılmak istenen alan belirlenmelidir. Bazı uzman satış danışmanı iş ilanları seçeneklerinde şirket, kendi satış alanına yönelik bir deneyim şartı sunabilir. Bunun için devam edilmek istenen alanın önceden belirlenmesi daha faydalıdır. Kişi, ilgi duyduğu konulara yönelik bir satış alanı tercihi yapabilir. Bu sayede önceden o alana yönelik bilgi birikimine sahip olduğu için işe daha kolay adapte olur. Bazı kurumlar, işe alım için üniversite mezuniyetini şart koşabilir. Genellikle işe alınmadan önce sözlü mülakat yapılır. Mülakatta başarılı olmak için alanla ilgili terimlere hâkim olunması gerekir. Satış alanında edinilen deneyimler detaylıca anlatılmalıdır. Uzman satış danışmanı maaşları, çalışılan firmaya ve çalışma koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Maaşlar; edinilen deneyim ve iş tanımı gibi özelliklere göre değişebilir. Deneyim süresi arttıkça gelir de yükselebilir. Satış yapılan şirkete bağlı olmakla birlikte çalışanlara prim de verilebilir. Kariyer.net'te yer alan uzman satış danışmanı iş ilanları incelenerek sektörle ilgili bilgi sahibi olunabilir.