takimBusiness Insider, çalışma hayatında başarılı bir lider olmak için dikkat edilmesi gereken konuları sıraladı.

Listenin başında çalışanın görüşüne saygı duymak geliyor. Yöneticilerin, çalışanlarına kendisiyle aynı fikirde olmak zorunda olmadıklarını hissettirmesi, çalışanların kendi açıklamalarını mantıklı bir şekilde yapmalarına izin vermesi gerekiyor. Her gelişmeyi birebir halletmek yerine çalışanlara görev ve sorumluluk verip takıldıkları yerde devreye girmek,  çalışan kişilerin kendilerine olan güvenlerini artırıyor.

İyi bir lider olmak için, çalışanların yaptıkları hatalarda onlara destekçi olmak gerekiyor. Yöneticinin iş yerinde şefkatli tavırlar sergilemesi, ona olan güven ve saygıyı artırıyor. Yeniliğe açık olmak, çalışmaktan hiçbir zaman sıkılmayacağını göstermek liderlik yolunda yapılması gereken hareketler. Uzmanlara göre bir liderin en temel özelliği kendisini tanıması ve yapabileceklerini bilmesi. Eksiklerinin farkında olan üst düzey yöneticilerin her zaman daha fazla destek aldığı ifade ediliyor.

Hedef odaklı olan, günlük rutin içinde tek amacı hedefine ulaşmak olan yöneticiler, çalışanları tarafından daha fazla destekleniyor.