Bill Gates, son dönemlerde sevdiği ve herkese tavsiye ettiği 5 kitabı kendi blogunda duyurdu. Gates’in tavsiye ettiği kitaplar, ufuk açıcı ve şimdiye kadar bildiklerinizi yeniden sorgulamanızı sağlayan karakteristikleriyle son derece dikkat çekici.

Bill Gates, her yıl yazdığı kitap tavsiyelerini bu sene de GatesNotes adlı blogunda yayınladı. Listesinde 4 adet az tanınmış kitaba ve 1 de ünlü bir romana yer veren Gates, bu kitapları kesinlikle okumanızı tavsiye ediyor.

İşte Bill Gates’in tavsiye ettiği o 5 kitap.

Leonardo da Vinci – Walter Isaacson

Gates, bir Leonardo da Vinci hayranı. Walter Isaacson’un kitabı da sanatçı ve mucit Vinci’nin ayrıntılı bir biyografisi. Gates, kitap için “Okuduğum diğer tüm Leonardo kitaplarından çok daha fazlasını içeriyor. Onu tam bir şekilde algılamanıza ve ne kadar özel olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor” diyor.

Factfulness – Hans Rosling

Gates kitap için şöyle diyor: “Bu kitabı çıktığı günden beri tavsiye ediyorum. Geçen yıl ölen parlak bir akademisyen olan Hans, dünyayla ilgili temel hakikatleri anlamanın yeni bir yolunu sunuyor. Parlak bir adamdan doğan ve okuduğum en iyi kitaplardan biri.”

Hayatını kaybeden İsveçli bilim insanı Hans Rosling’in ölümünden sonra yayınlanan kitabın tam adı, “Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World — and Why Things Are Better Than You Think.” Kitaba adını veren “Factfulness” kelimesi, yazar Rosling’in türettiği ve “tahmine yer bırakmaksızın, delillerle görüşünüzü kanıtladığınızda hissettiğiniz doyum” anlamına geliyor.

Everything Happens for a Reason – Kate Bowler

Kate Bowler, Duke Divinity adındaki bir teoloji okulunda profesör. Kitap da aslında yazarın otobiyografisi. Kitapta kendisine kolon kanseri tanısı konulduktan sonra ruh dünyasındaki değişimi anlatıyor. Gates’e göre kitap yüreklendirici ve şaşırtıcı derecede komik.

Lincoln in the Bardo – George Saunders

Gates yazar George Saunders’ın deneysel romanını neden sevdiğini şöyle anlatıyor:

“Abraham Lincoln hakkında bilmem gereken her şeyi bildiğimi sanıyordum, ama bu roman parçaları yeniden gözden geçirmemi sağladı. Tarihsel olayları iç savaştan fantastik unsurlarla harmanlıyor. Bu, bir arkadaşınızla tartışmak isteyeceğiniz büyüleyici, muğlak kitaplardan biri.”

Origin Story: A Big History of Everything – David Christian

David Christian, Büyük Tarih Projesi’ni başlatmak için 2011’de Gates’e katılan bir yazar ve tarihçi. Gates, onun kitabı hakkında da şunları söylemiş:

“David tüm zamanların en sevdiğim kurgusunu, Büyük Tarih’i yarattı. Bu, Big Bang’den günümüzün karmaşık toplumlarına, farklı disiplinlerden gelen içgörüler ve kanıtları tek bir anlatıya dönüştürerek evrenin hikayesini anlatıyor.”