İyi bir yönetici ve lider mi olmak istiyorsunuz? Küçük detaylar bu konuda büyük farklar yaratabilir. Saygıdeğer bir yönetici olabilmenin 5 önemli püf noktasını sizin için açıkladık.

Bir yönetici sadece yönetici olduğu için takımının saygısını kazanamaz. İşveren tarafından ona verilen yetkiler belirli bir otorite sağlar, ama işlerin gerektiği şekilde işleyebilmesi için ekibin yöneticiye saygı duyması gerekir. Özellikle bir ekibin başına getirilmiş yeni yöneticilerin yetkinlikleri sorgulanmaya açık olur. Bu durumda yöneticinin pozisyonuna layık olduğunu kanıtlaması oldukça önemli.

İşte, bir yönetici olarak ekibin saygısını kazanmak için yapılması gerekenler:

İyi olduğunuzu gösterin

İş ortamında en çok saygı duyulan kişiler, her zaman işinde en iyi olanlardır. Ekibin, yöneticinin işinde o kadar da iyi olmadığını görmesi, beklenen saygının kazanılamaması anlamına gelir. Bu nedenle, mesleki yeterlilik kadar bu yeterliliği ortaya koyabilecek iletişim becerilerine sahip olmak da şart.

Karşılıklı uyum sağlayın

Ekibin yöneticiye olduğu kadar, yöneticinin de ekibine uyum sağlamak için çalışması çok önemli. Sadece kişisel yöntemleri uygulamaya çalışmak, bir dirençle karşılaşılmasına neden olabilir. Bu nedenle çalışanlarınıza yeni bir yöntemi uygulatmaya çalışmadan önce, onların eski iş yapış biçimlerini mutlaka öğrenin. Ardından kendi yöntemlerinizi sürece entegre edebilirsiniz.

Şeffaf olmaya çalışın

Yeni bir yönetici doğal olarak ekip üyeleri arasında biraz şüphe ve endişe uyandıracaktır; çünkü yeni yöneticinin fikirleri ekip için bilinmezdir. Bu da korkuya neden olur. Hedefleriniz ve niyetleriniz konusunda mümkün olduğunca şeffaf davranın. Çalışanların neler olup bittiğini ve seçimlerinizin arkasındaki motivasyonları öğrenmesini sağlayın. Onların kendi çıkarımlarını yapmalarına izin vermeyin. Şirketiniz çalışanlar için tedirgin edici bir geçiş sürecinde olsa bile bunu yapın. Sorunları konusunda danışacakları ilk kişi olmaya çalışın ve sorunları çözme konusunda ciddi ve istekli olduğunuzu belli edin.

Geri bildirim almak için aktif olun

Yöneticiler çalışanlara kapılarının her zaman açık olduğunu ve her tür sorun, öneri ve geri bildirim için kapıyı çalmadan içeri girebileceklerini söyler. Bu ne kadar iyi niyetli olursa olsun sonuç veren bir yöntem değildir. Bu şekilde beklemek geri bildirim almayı sağlamaz ve dışarıda neler olup bittiğini anlayamazsınız. Bu yüzden oturup beklemek yerine, siz ekibinizin arasına karışın ve yüz yüze geri bildirim almak için aktif zaman ayırın.

Gizliliğe dikkat edin

Her iş yerinde övgü ve performans sorunlarıyla ilgili konuşmaların yapılması gerekir; ancak bunların nerede yapıldığı saygı noktasında kritik önem içeriyor. Övgü ve takdir açık alanda ifade edilebilirken; performans sorunlarıyla ilgili konuşmalar, mutlaka baş başa yapılmalıdır. Ani gelişen durumlarda bile bu noktaya dikkat etmekte fayda var.