Çalışanların şirketlerine verdiği not iyileşiyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının 2. dönemi sonuçlandı. Araştırma,  koronavirüs sürecinin beyaz yaka çalışanlar ve İK yetkilileri gözünden değerlendirmesini mart sonu verileriyle karşılaştırmalı olarak sunarken, mavi yaka çalışanların görüşlerine de yer veriyor.

2. dönem araştırmasının en dikkat çeken sonuçlarından biri çalışanların şirketlerine verdikleri puanla ilgili. Daha fazla beyaz yaka çalışan şirketlerinin aldıkları önlemleri ve bu önlemlerin iletişimini, şirketin kriz yönetim performansını yeterli bulsa da beyaz yaka çalışanların yarısı, kriz yönetiminde şirketlerinin performansının kendilerini halen tatmin etmediğini ifade etti.

Beyaz yakalıların endişe seviyesi düşüyor!

“Koronavirüs ve İş Hayatı” başlığı altında yapılan araştırmanın 2. dönem sonuçlarında hem İK yetkililerinin hem de beyaz yaka çalışanların salgınla ilgili endişelerinin benzer seviyelerde olduğu ve mavi yaka çalışanlara göre daha az endişe duydukları görüldü. Salgının seyrine ilişkin belirsizliklerin görece azaldığı 2. dönemle birlikte; İK yetkilileri ve beyaz yaka çalışanların endişe seviyelerinin düştüğü tespit edildi. Hem beyaz yaka hem de mavi yaka çalışanların endişe ettikleri konular ise ilk araştırmayla benzerlik göstererek ailelerinin sağlığı ve aile büyükleri/yaşlıların sağlığı olarak sıralandı.

Süreç uzadıkça evden çalışma cazibesini yitiriyor

Salgın nedeniyle şirketlerinde evden çalışma önlemi alınan beyaz yaka çalışanlardan, bu esnekliğin önümüzdeki dönemde kalıcı olmasını talep edenlerin oranı %48’den %35’e düşerek 2. dönemde %13 geriledi.

 

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!