Mavi yakalı çalışanların %60’ı endişeli

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” 2. dönem araştırması mavi yaka çalışanlar açısından önemli veriler ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre mavi yakalı çalışanların %60’ı koronavirüs nedeniyle endişeli.

“Koronavirüs ve Çalışma Hayatı” araştırmasından öne çıkan bazı başlıklar şöyle;

Mavi yaka çalışanların %60’ı işini kaybetme konusunda endişe taşıyor

Araştırmaya katılan her 10 mavi yaka çalışandan 6’sı salgına yönelik tutumunu endişeli olarak belirtirken, elde edilen verilere göre her 10 mavi yaka çalışandan 6’sı işini kaybetme endişesi taşıyor.

Mavi yaka çalışanların %50’si iş yerlerinin çalışanlarına değer verdiğini düşünüyor

Her 10 mavi yaka çalışandan 4’ü şirketlerinin salgına karşı aldıkları önlemleri yeterli bulurken, her 10 çalışandan 5’i iş yerlerinin çalışanlarına değer verdiğini düşünüyor.

Koronavirüse karşı alınan önlemler listesinde ilk sırada maske geliyor

Aktif çalışma faaliyetlerin devam ettiği iş yerlerinde çalışanlar, alınan önlemler arasında en çok maske kullanımının sağlandığını ve iş yeri içerisinde hijyen önlemlerinin arttırıldığını söylüyor. Bu önlemlerin yanında; mesai saatlerinin düzenlenmesi, uzaktan çalışma sistemine geçilmesi, kısa dönem çalışma modeline geçilmesi gibi uygulamaların devreye alındığını ifade ediyor. Bu önlemleri takiben çalışanlara ücretli/ücretsiz izin verilmesi, yıllık izin kullandırılması ve çalışan sayısının gözden geçirilmesi gibi önlemlerin de önümüzdeki dönemde artacağı bekleniyor.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!