Eski PepsiCo İnsan Kaynakları Direktörü Alan Collins, “İnsan Kaynakları için Görüşme İpuçları” ve “Yazılı Olmayan İnsan Kaynakları Kuralları” başta olmak üzere pek çok zihin açıcı kitabın da yazarı. Kitapları, söyleşileri ve verdiği eğitimlerle İK dünyasında çok önemli bir yere sahip olan Collins’in fark yaratan bir İK uzmanı olmak için paylaştığı ipuçlarını sizler için derledik.

HR222

Birlikte çalıştığı insanlar tarafından güçlü ve insan ilişkilerinde usta olarak tanımlanan İnsan Kaynakları uzmanı Alan Collins, PepsiCo’da uzun yıllar İK Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Bugün ünlü liderlere ve İK uzmanlarına danışmanlık veren Success in HR Kurucusu olan Collins, sektördeki İK uzmanlarına yönelik onlarca kitabın da yazarı. Collins, İK alanında fark yaratmak ve güçlü bir yer edinmek isteyenler için püf noktalarını paylaşıyor.

İşte fark yaratmak isteyen İK uzmanlarına Collins’ten öneriler:

Spesifik bir alanda uzmanlık

Çok iyi bir İK uzmanı olabilirsiniz. Ama sizi diğerlerinden ayıracak ve kariyer yolunuzu belirleyecek en temel etken spesifik bir uzmanlığınızın olması. Mutlaka çok iyi olduğunuz bir uzmanlığınız olsun.

İK önemlidir, ama insan ilişkileri daha önemlidir

Performans ve hedefe ulaşmak çok önemlidir. Bu size prim, başarı, ün olarak geri döner, ama bir noktaya kadar. Lider olma yolunda ilerliyorsanız performansınız kadar kurduğunuz ilişkilere de önem vermelisiniz. Sizi ileriye taşıyacak insanlardır.

Takımınız aynanızdır

Eğer bir İK yöneticisiyseniz sizi en iyi gösterecek şey ekibinizdir. İyi bir ekiple sırtınız asla yere gelmez.

Temkinli olun

İş dünyası kötücül narsistliği affetmez. “En iyi benim” demek sizi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Öğrenmeye, dinlemeye ve başarısızlığı kabul etmeye açık olun.

İnsanları dinleyin

Fikirlerinizle baş başa bir yöneticilik sürecinden sakının. Bazen başkalarının söyledikleri sizinkilerden daha doğru olabilir.

Üretin

En başarılı İK uzmanlarının kafası her zaman bir projeyle meşguldür. Biri bitince diğeri başlar. Projeler üretin, zihninizi her zaman dinamik tutun.

Yönetiyor musun?

İK uzmanının ajandasında birinci sırada her zaman değişim vardır. Eğer adaptasyon konusunda eksikseniz yönetmiyorsunuz, sadece idare ediyorsunuz.

kghzkaus

“G” sizin harfiniz

G harfini asla unutmayın. Bu size her zaman geribildirimi hatırlatacaktır. Bir İnsan Kaynakları uzmanının geribildirim almadığı ya da vermediği bir iş atmosferi düşünülemez.

Deneyim eskisinden daha önemsiz

Günümüzün sorusu “Bana neler yaptığını anlat” değil, “Bana nasıl yaptığını anlat.” Geçmişe asla takılmayın. Ruhunuz genç kalsın, sürekli öğrenin.

Zaman

Her gün uyanın ve o gün yapmanız gereken önemli şeyleri not alın. Sonra da önem sırasına göre onları yapmaya çalışın. Zamanın daha verimli bir kullanım şekli yok.

Blog yazın

Güne ayak uydurun. Deneyimlerinizi, merak ettiklerinizi ya da sektörel herhangi bir şeyi yazacağınız bir blog açın. İşte bu sizi diğerlerinden kolayca ayırır ve tanınmanızı sağlar.

Büyük liderler hizmet eder

Büyük lider ekibine hizmet eder, yardımcı olur, fark edilmesini sağlar. Zayıf liderse ekibine sadece patronluk taslar.

Yetenek emek ister

Doğru yeteneği yakalama konusunda sorumlu olan İK uzmanı, bunun bir karşılığı olduğunu bilir. İyi ve yetenekli çalışan maddi ve manevi olarak mutlu olmalıdır.