Yöneticinizin ablası veya abisi olacak yaşta mısınız? Sizden yaşça küçük ve daha az deneyimli bir takım lideriniz mi var? Kendinizi X ve Y kuşağı çarpışmasının içinde mi buldunuz? Şikayetçisiniz ya da aksine çok mutlusunuz. İK Editörü Suzanne Lucas, genç bir yöneticisi olan çalışanlara tavsiyelerde bulunuyor.

yonetici

İş dünyasının dinamikleri hızla değişiyor. Bundan çok değil 10 yıl önce, kişinin kendisinden yaşça büyük bir yöneticiyle çalışması, kendisine bağlı çalışanların da ondan yaşça küçük olması beklenirdi. Yani en azından genel tablo bu şekildeydi. Günümüz iş dünyasında artık 40 yaşında CEO, 35 yaşında genel müdür, 25 yaşında takım lideri olmak mümkün. Peki ya bu yöneticilere bağlı yaşça büyük çalışanlar? Onlar için süreç nasıl ilerliyor? Nelere dikkat etmeleri önemli? Uzun yıllar Pfizer’da İnsan Kaynakları yöneticisi olarak çalıştıktan sonra firmalara danışmanlık yapmaya başlayan Suzanne Lucas, genç bir yöneticisi olan çalışanlara önerilerde bulunuyor.

İşte genç yöneticisi olan çalışanlara 6 öneri:

Siz de göz devirenlerden misiniz?

Genç bir yöneticiyle çalışan kişi için beden dili meselesi son derece önemli. Göz devirmek, somurtmak ya da herhangi bir şekilde negatif bir beden dili kullanmanın işleri ya da yaşanan anlaşmazlıkları yoluna koymayacağı kesin. Lucas, bu noktada net olmanın ve iletişimin önemine değiniyor. Zaten var olan yaş farkının neden olabileceği sıkıntıları alt etmenin en etkili yolu iletişim. Kişinin haklılığını etkili ve kendinden emin cümlelerle yöneticisine ifade etmesi gerekiyor.

Biraz empati

Yaşı küçük yöneticiyle iletişim kurarken jenerasyon farkını mutlaka dikkate almak gerekiyor. Konuşmayı, yani iletişimi samimi ve doğal kılacak en büyük etken empati yapmak. Kişi haklı olduğunu ifade ederken ya da normal bir diyalog esnasında dahi söylemlerine dikkat etmeli. Lucas, aşağıdaki cümlelere “Sakın!” diyor:

– Ben senin yaşındayken…

– Biz bunu şöyle yapardık.

– Sen doğmadan önce de ben bu işi yapıyordum.

– Benim kadar tecrübeli olsaydın ne demek istediğimi anlardın.

Bu cümlelerin altında elbette deneyimli aday için haklılık içeren konular söz konusu olabilir. Oysa doğru yaklaşım bunları farklı şekilde, empati kurarak, daha pozitif ve samimi bir dille aktarmaktan geçiyor. Bu şekilde ortak bir noktada buluşmak garanti.

Önyargı kötüdür

Sizden daha tecrübesiz ve genç de olsa yöneticinizin ekip için doğru seçim olabileceğini unutmamak gerekiyor. Grubu yönetebilecek becerilere, eğitime ve yetkinliğe sahip olabilir. Ekibi, deneyimli bir çalışandan çok daha iyi yönetebilir. Üstelik yaşının genç olması bazı konularda daha esnek, yaratıcılığı teşvik eden ve samimi bir çalışma ortamının olmasını da sağlayabilir. Bu nedenle önyargının çekici atmosferine kapılmadan önce, gerçek bir durum tespiti yapmakta fayda var.

Değişime kucak açmak

Genç yöneticiler genelde beraberlerinde iş yapış biçimlerine dair bir değişim rüzgarı getirir. Yaşı daha büyük olan, alışkanlıkları yerleşmiş ve değişime daha tedirgin bakan çalışan için elbette öncelikle endişelenmek son derece doğal. Ama bunun kişisel gelişim adına ne kadar iyi bir basamak olabileceğini unutmamak gerekiyor. Her yeni başlangıcın ne tecrübe edilirse edilsin kişiyi bir adım öteye taşıyacağı muhakkak. Eğer yöneticinin kötü bir fikri desteklediğini düşünüyor, itirazınızı da kabul etmediğini görüyorsanız, sinirlenmeye hiç gerek yok. Bırakın başarısızlığın sorumluluğunu o alsın.

yonetici2

Profesyonellik

Sizin evlilik ya da çocuk sahibi olmak gibi deneyimlerinizi genç yöneticiniz henüz yaşamamış olabilir. Bu konuda ona destek olmak, tavsiyelerde bulunmak ve yol göstermek son derece hoş bir davranış. Fakat burada bir sınır belirlemeyi unutmayın. Yardımcı olmak ama bir yandan da mesafeyi ayarlamak hem ilişkinin olması gerektiği noktadan uzaklaşmasını önler, hem de iş yerinde olması gereken profesyonel tutumun korunmasını sağlar.

Doğallık

Lucas, son olarak genç yöneticisi olan çalışanların yapacağı en büyük hatalardan birinin yaşlarından küçük davranmaya çalışmaları olduğunu söylüyor. Her yaşın birikimi ve doğallığı ayrı güzel. Bu nedenle sırf yönetici genç diye, onun jenerasyonundan espriler yapmak, o jenerasyonun hayat tarzına sahip olduğunu göstermeye çalışmak son derece itici ve zorlama olabilir. Etkileyici bir çalışan olmada çalışkan ve sorumluluk sahibi olmanın yanı sıra doğal olmak da çok önemli. Yöneticisi genç olanlar bu nedenle paniğe kapılmamalı, bu farklı deneyimin de tadını çıkarmalı.