Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net; istihdam piyasasının nabzını tutmak amacıyla her ay düzenli olarak yayınladığı İstihdam Endeksi’nin Aralık 2019 verilerini açıkladı. 2019 yılı Aralık ayının istihdam açısından hareketli kapanması, 2020 için de umut verdi. Aralık ayında yayınlanan yeni iş ilanı sayısı, geçen aya göre 3%, geçtiğimiz yıla göre ise 23% arttı.

Kariyer.net; İstihdam Endeksi Aralık 2019 verileriyle birlikte, 2019 yılına ilişkin bir değerlendirme de yayınladı. 2019 yılı boyunca iş arayanlar, Kariyer.net aracılığıyla 130.614.917 iş başvurusu gerçekleştirdi. 2019’da yayınlanan toplam 236.439 iş ilanının analizinden yola çıkarak yapılan değerlendirmeye göre, en çok iş ilanı yayınlanan sektörler; Tekstil, Bilişim, Üretim/Endüstriyel Ürünler oldu.

Kariyer.net’in her ay yayınlanan on binlerce iş ilanı ve 12 milyonu aşkın iş başvurusuna dayanarak oluşturduğu İstihdam Endeksi’nin aralık ayı verileri açıklandı. 16.659 yeni iş ilanının yayınlandığı Aralık 2019’da şirketler; Aralık 2018’e göre %23; Kasım 2019’a göre de %3 daha fazla yeni iş ilanı yayınladı. Tekstil sektörü, aralık ayında en çok yeni iş ilanı yayınlayan sektör olurken, bu sektörde geçtiğimiz aya göre %4 daha fazla iş ilanının yayınlandığı görüldü. Yapı, Turizm, Otomotiv ve Perakende sektörlerinin yeni ilan sayıları ise geçen aya göre %3 oranında arttı.

İstihdam Endeksi verileriyle İstihdam Piyasası’nda 2019 yılını değerlendiren Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal şunları söyledi:

“2019, istihdam piyasası açısından durağan başlasa da, yıl boyunca yeni işe alımların temkinli ve istikrarlı şekilde ivmelendiğini gözlemlediğimiz bir yıl oldu. Bu hızlanma özellikle son çeyrekte kendini gösterdi. Bu dönemde yayınlanan yeni iş ilanlarının, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %16 arttığını görüyoruz. Bu artışı sektörler bazında incelediğimizde; 17.488 iş ilanı ile Bilişim en fazla yeni ilan yayınlayan sektör olarak öne çıkıyor. Yeni iş ilanı sayısını geçtiğimiz yıla göre en çok arttıran sektörleri incelediğimizde ise Havacılık sektörünün %30’luk artışla ilk sırada yer aldığı, Perakende ve Sigortacılık sektörlerinin ise Havacılık sektörünü takip ettiğini görüyoruz.

Söz konusu veriler ışığında, bu sektörlerin 2020 yılında da istihdam piyasasındaki büyümeyi sırtlayacağını öngörüyoruz. Eylül ayından bu yana yeni iş ilanı sayılarında gördüğümüz artış, istihdam piyasasının 2019’u hareketli kapatacağını işaret etmişti. Bu pozitif gelişmenin 2020 yılında daha fazla sektörde gözlemleneceğini öngörüyoruz.”

Zirvedeki üç sektör

2019 yılında yayınlanan iş ilanları sektörler bazında değerlendirildiğinde; Tekstil (22.121), Bilişim (21.843) ve Üretim – Endüstriyel Ürünler (17.853) sektörleri en çok iş ilanı yayınlayan sektörler oldu. 2019 yılında en çok yeni iş ilanı yayınlayan sektörler sıralaması da aynı oldu. 2019’un son 6 ayında, 2018’in aynı dönemine göre; Bilişim (%13), Perakende (%48) ve Gıda (%13) sektörleri yeni iş ilanı sayılarında en çok artış yaşanan sektörler oldu.

Haftaya iş arayarak başlanıyor

2019 yılında iş başvurularının en çok yapıldığı gün pazartesi oldu. Saat aralığı bazında ise iş başvurularının en çok pazartesi günleri 15.00 ile 16:00 saatleri arasında yoğunlaştığı görüldü. Başvuruların %55’inin mesai saatleri içerisinde (09:00 -18:00 arası) yapılması dikkat çekti. Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ise şirketlerin iş başvurusunda bulunan adayların CV’lerini, sıcağı sıcağına en çok pazartesi günleri görüntülediği ortaya çıktı.

İstanbul’da yaşayanlar en çok Ankara’yı tercih etti

İstanbul’da yaşayıp, şehir dışındaki pozisyonlara başvuru yapan adayların en çok tercih ettiği iller de incelendi. İstanbul’dan yapılan iş başvurularında ilk sırayı Ankara alırken; onu İzmir, Bursa, Kocaeli ve Antalya illeri izledi. 2019’un son 6 ayında yayınlanan yeni iş ilanları şehirler bazında incelendiğinde; geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, İstanbul-Avrupa (%11), İstanbul-Asya (%5), Kocaeli (%4), İzmir (%3) ve Bursa (%3) yeni ilan sayıları artış sıralamasında en önde yer aldı.

2019 Aralık ayı İstihdam Endeksi’nden dikkat çeken bazı sonuçlar:

En Çok İş İlanı Yayınlanan Pozisyonlar: Satış Danışmanı, Mağaza Müdürü, Muhasebe Uzmanı, İnsan Kaynakları Uzmanı, Stajyer.

Yayınlanan İş İlanı Sayısında En Çok Artış Yakalayan Pozisyonlar: İhracat Satış Uzmanı, Dijital Pazarlama Uzmanı, E-Ticaret Uzmanı, Tıbbi Satış Mümessili, Ar-Ge Mühendisi, Sosyal Medya Uzmanı, Yazılım Geliştirme Mühendisi.

2019’da ilk kez işe alım yapılan pozisyonlar: Dönemsel Satış Temsilcisi, SAP ABAP Uzmanı, Siber Güvenlik Uzmanı, Satın Alma Analisti, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Yöneticisi.

Adayların özgeçmişlerine ekledikleri sertifikalar: İngilizce Kursu Bitirme Sertifikası, Bilgisayar İşletmenlik Sertifikası, Pedagojik Formasyon Sertifikası, İlk Yardım Eğitim Sertifikası ve Bilgisayar Eğitim Sertifikası.

En çok merak edilen konular değişmedi

Kariyer.net’in; kariyer ve iş yaşamı üzerine içeriklere yer verdiği, yılda 5 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen bloglarında en çok okunan konular bu yıl da değişmedi. Kariyer hayatına yönelik tavsiyelerle adaylara yol gösteren Kariyer Rehberi’nde; özgeçmiş hazırlama ve kariyerini şekillendirme konularına ilişkin makaleler, 2019’da da en çok okunan içerikler arasında yer aldı. “Kariyerinde değişiklik yapman gerektiğini gösteren 5 şey” ve  “İdeal bir özgeçmiş hangi uzunlukta olmalı?” makaleleri en fazla okunan ilk iki içerik oldu. Diğer yandan insan kaynakları çalışanları için bir referans kaynağı olan İK Blog’da en çok okunan içeriklere bakıldığında, “Yönetici çalışan ilişkisi nasıl olmalı?” ve “İş hayatında olumsuz geri bildirim nasıl verilir?” başlıklı içerikler ilk iki sırada yer aldı.

Mavi yaka istihdamına katkı İşin Olsun’dan

Cama ilan asarak ya da eşe dosta sorarak mavi iş ve eleman arama ihtiyacını ortadan kaldıran İşin Olsun uygulamasının 2019 verileri, platformun mavi yaka istihdamına katkı sağladığını ortaya koydu. Şimdiye kadar 4 milyon kişi tarafından indirilen İşin Olsun’da 2019 yılında 364.279 yeni iş ilanı yayınlandı. Bu ilanlara toplam 20.516.527 iş başvurusu yapıldı.

Yayınlanan yeni ilanlar arasında en fazla mavi yakalı çalışan aranan pozisyonlar; Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Aşçı ve Komi olarak sıralandı. Adayların iş başvurusu yaptığı ilk beş pozisyon; Garson, Sekreter, Temizlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Elemanı ve Kasiyer oldu.

Türkiye’nin ilk ve en büyük ücretsiz mavi yaka iş ve eleman bulma platformu haline gelen İşin Olsun’un; kolay kullanımı, adayları ve işverenleri hızla buluşturması, lokasyon bazlı hizmet sunması hem adayları hem de işverenleri memnun etti. Aday memnuniyet skoru oldukça yüksek olan İşin Olsun platformunda, işverenlerin yarıdan fazlası aradığı elemanı kolayca bulduğunu ifade etti.

*İstihdam Endeksi Aralık 2019 verileri için https://www.kariyer.net/kariyer-istihdam-endeksi/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.