Her biri kariyerinde ayrı bir başarıya imza atmış, etkileyici ve güçlü pek çok kadın film karakteri bulunuyor. Kimisi zengin, kimisi çalışkan, kimisi hırslı olan bu film karakterlerinin kariyer maceraları son derece etkileyici. Romantik komediden gerilime, maceradan aksiyona ünlü filmlerde yer alan iş kadını karakterlerini sizin için derledik.

Kült filmlerin hafızamıza yerleşmiş farklı kadın karakterleri var. Fimlerdeki çekici, güçlü, başarılı ve girişimci kadın karakterler kariyerlerinin doruğunda olmaları, sürdürdükleri zengin hayat, karanlık ya da eğlenceli tarafları ile bizde filmi tekrar tekrar izleme isteği uyandırıyor. Güzel, etkileyici ve farklı dallarda başarıya ulaşmış bu karakterler her ne kadar kurgu da olsalar ilham veriyor, hayallerinin peşinde koşan iş dünyasındaki yeni adayları etkiliyor.

İşte etkileyici kariyerleri ile ünlü kadın film karakterleri:

Şeytan Marka Giyer (Meryl Streep)

Devil Wears Prada yani Şeytan Marka Giyer’de Meryl Streep, Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly rolünde. Güçlü ve hırslı bir kadını canlandıran Streep, iyi bir gazeteci olmak isteyen Andrea (Anne Hatheway) için kariyeri yolunda katlanması çok zor bir karakter. Sosyal hayat, iş yaşamı, stres ve mücadele gibi noktalara parmak basan film son derece eğlenceli.

devil

Working girl (Sigourney Weaver)

Kariyerinde yükselmek için fazlasıyla çalışan Terry (Sigourney Weaver) için her şey yeni yöneticisi ile iş fikirlerini paylaştığı andan sonra değişiyor. Bu fikirleri çalan ve kendisininmiş gibi gösteren yöneticisinin neden olduğu hayal kırıklığı ve ayrıldığı erkek arkadaşı derken hayatı giderek karmaşıklaşan Terry; pes etmeyen, mücadeleye devam eden ve fikirlerinin peşinde koşan bir iş kadını olması ile çarpıcı bir karakter.

working-girl

Baby Boom (Diane Keaton)

1987 yapımı romantik komedi Baby Boom’da başrolü zengin, başarılı ve hırslı işkadını karakteri ile Diane Keaton oynuyor. Keaton’un hayatı uzak bir akrabasının ölümüyle bakımı ona kalan bir bebek yüzünden tepetaklak oluyor. İş yaşamında anne, iş kadını olmanın zorlukları ve iş dışı sorumlulukların kişinin hayatını nasıl etkilediğine dair eğlenceli bir film.

boom

Kariyerleri ile dikkat çeken erkek film karakterleri yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Teklif (Sandra Bullock)

Sandra Bullock’un başrolünde oynadığı The Proposal yani Teklif, vizesinin bittiğini ve evlenmezse Amerika’dan Kanada’ya dönmek zorunda kalacağını öğrenen Bullock’un işyerinde edindiği iyi pozisyonu kaybetmemek için sahte bir evlilik düzenlemesi konusunu işliyor. Filmde romantizme hayatında yer olmayan, işkolik ve hırslı iş kadını karakterinin dönüşümünü izliyoruz.

proposal

Chocolat (Juliette Binoche)

Filmde Juliette Binoche’un oynadığı Vianne, girişimci bir karakter. Muhafazakar bir kasabada açtığı çikolata dükkanı ile herkesin hayatını değiştiriyor. Çok sevilerek yapılan bir işin çevresine yaydığı pozitif enerji ile ilgili etkileyici bir film.

chocolat

Mildred Pierce (Joan Crawford)

1945’te Oscar kazanan film, 2011’de Kate Winslet ile minidizi halinde tekrar ekranlara geldi. İşsiz kocasından ayrılan karakterimiz, o yıllardaki baskıyı umursamadan çocuğuna bakabilmek adına iş yaşamına katılıyor. Restoranlar zinciri kurarak çok zengin olan Mildred, kadın ve girişimcilik denince ilk akla gelen film karakterlerinden.

mildred

Gün Işığı Temizleme Şirketi (Amy Adams – Emily Blunt)

2008 yapımı Amerikan filmi Gün Işığı Temizleme Şirketi’nde (Sunshine Cleaning) başrolleri Emily Blunt ve Amy Adams paylaşıyor. Filmde 30 yaşında evlere temizliğe giden ama artık kendi işini yapmak isteyen Rose’un kızkardeşi ile suç mahali temizliği şirketi kurmasına şahit oluyoruz. Her ne olursa olsun kendi işini yapmak isteyen ve geleceğe dair hayalleri olan kişiler için ilginç ve eğlenceli bir film.

sunshine

Julie & Julia (Amy Adams – Meryl Streep)

1960’lı ve 1970’li yıllardaki TV programlarıyla hızlı yemek yapmaya alışkın ABD’lilere Fransız mutfağını ve pişirme tekniklerini öğreten Julia Child ve 2000’li yıllarda onun tariflerini yeniden yaparak bir blog açan ve giderek ünlü olan Amy Adams’ın hikayesi son derece eğlenceli.

juliejulia

Kadınlar ne ister ?  (Helen Hunt)

Başrollerini Mel Gibson ve Helen Hunt’un paylaştığı 2000 ABD yapımı filmde kadınların düşündüklerini  duyabilen Nick, önceleri durumu kendi lehine kullanıyor ve reklam ajansında birlikte çalıştığı  Darcy’nin fikirlerini o daha dile getirmeden çalıyor. Film, Helen Hunt’ın yaratıcı ve anlayışlı kadını temsil etmesi ve erkekler kadınları tam olarak anlasa neler olurdu sorusunu ele alması ile son derece eğlenceli.

whatwomen

Erin brokovich (Julia Roberts)

Julia Roberts’ın Oscar aldığı yapım, hukuk eğitimi almamış olmasına rağmen insan sağlığını tehdit eden çok önemli davalarda haklının kazanmasını sağlayan sıradan ama mücadeleci bir kadının öyküsünü anlatması açısından çok etkileyici. Hikaye gerçek hayattan uyarlanmış.

erin