Kısa çalışma önlemini alan işveren sayısı artıyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının 3. dönemi sonuçlandı. Yapılan son araştırmada, değişen veriler dikkat çekiyor.

Ofise mayıs ayında dönüleceğine dair beklenti artıyor

Koronavirüs ve İş Hayatı araştırmasının 3. dönem sonuçlarına bakıldığında, evden çalışmanın ne kadar süreceği konusundaki belirsizliğin ilk döneme göre 22 puan azalması dikkat çekiyor. Diğer yandan bu sürecin mayıs ortası ya da sonunda sonlanacağını tahmin edenlerin oranının 3. dönemde de arttığı görülüyor.

Daha fazla işletme kısa dönem çalışma modeline geçiş yapıyor

Şirketlerinin aldığı önlemleri değerlendiren İK yetkililerine göre, kısa dönem çalışma modeline geçildiğini belirtenlerin oranının 3. dönemde de artmaya devam ederek %50’ye kadar yükseldiği gözlemleniyor. Şirketlerin beyaz yaka çalışanlara yıllık izin ya da ücretli izin kullandırma oranları da 2. döneme göre artan veriler arasında.

İK yetkilileri, evden çalışmaya mesafeli durmaya devam ediyor

İlk dönemden bu yana beyaz yaka çalışanların yaklaşık yarısı, evden çalışmanın verimliliklerinde bir fark yaratmadığını belirtiyor. Yapılan son araştırmada evden çalışmanın çok daha verimli olduğunu düşünen beyaz yaka çalışan oranının ise 5 puan gerilediği görülüyor.

Diğer yandan evden çalışmanın çok daha verimli olduğunu düşünen İK yetkililerinin oranı 2. döneme göre artarken, evden çalışmayı daha az verimli bulan İK yetkililerinin oranı ise 3. dönemde de çalışanlardan daha yüksek olmaya devam ediyor.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!