Normalleşmeyle beraber ofise dönme konusunda tedirginlik artıyor

0

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu Kariyer.net’in, HR Pulse araştırma serisi kapsamında CURIOCITY iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının 6. dönemi sonuçlandı. Araştırmanın bu son döneminde ofise dönme konusunda artan tedirginlik düzeyi dikkat çekti.

Ofise dönme düşüncesi çalışanlarda negatif duygular uyandırıyor

“Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmamızın 6. dönem sonuçlarına bakıldığında; kademeli ya da vardiyalı da olsa ofise dönüş fikrinin çalışanlarda büyük oranda mutsuzluk, hüzün, öfke gibi negatif duygular uyandığı görüldü. Bu veriler, ofise dönüş süreciyle birlikte “Motivasyon”un en büyük ihtiyaç olacağını bizlere göstermektedir. Diğer yandan çalışanların üçte birinin bu konuda umutlu hissetmesi, ofisi ve sosyal hayatı özleyen bir kitlenin de varlığına işaret etmektedir.

Ofise dönüşler kademeli olarak başlayacak

Şirketlerin yarısından fazlası ofise dönüş sürecini, önce yöneticilerin ya da belirli departmanların işbaşı yapacağı şekilde kademeli olarak planlarken, %31’lik bir kesim de vardiyalı sistemle ofise dönüleceğini belirtmektedir. Sağlık ve sosyal mesafe kavramlarının öneminin gittikçe artmasının ve çalışanların neredeyse yarısının evden çalışma sisteminin devam etmesini istemesinin, ofise dönüşlerin kademeli yapılmasında etken olduğu düşünülebilir.

Evden çalışma, yeni normalin bir parçası olmaya aday mı?

Evden çalışmaya devam etmek isteyen beyaz yakalıların oranı 4. dönemde 8 puan birden artmış, son 3 dönemde ise bu seviyesini korumuştu. Beyaz yaka çalışanların neredeyse yarısının evden çalışma içeren bir model beklentisinde olması, şirketlerin daha esnek çalışma sistemlerine geçmek durumunda kalacağının da bir göstergesi olarak algılanabilir.

Raporun tamamını okumak mı istiyorsunuz? Gelin, tanışalım!

Teşekkürler!

Formda paylaştığınız e-posta adresine, raporu indirebileceğiniz bir link gönderdik. Gelen kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın!