İş hayatında gündemi yakalamak ve geleneksel liderden geleceğin dijital lideri olmaya giden yolda sağlam adımlarla ilerlemek için bir liderin veya lider adayının kendisini farklı kanallardan beslemesi de son derece önemli.İş hayatına ilham katacak girişimcilik, liderlik, ekonomi püf noktaları ve sıfırdan büyüme hikayelerini ele alan bazı önemli belgeselleri sizin için derledik.

Kişisel gelişim; başarılı olmada, doğru kararlar almada ve günün gerektirdiği nitelikleri karşılamada son derece etkili olabiliyor. Yeni dönem liderlik kavramı, dönüşüme uyum sağlamayı zorunlu kılarken kişinin entelektüel kanallarını da açık tutmasını gerektiriyor.

Sizin için iş dünyasına dair bol bilgili ve izlemesi keyifli bazı belgeselleri sıraladık:

Freakonomics (2010)

51PJhdbuRLL

Teşvik temelli düşünme biçimine odaklanan çok satan kitap Freakonomics’ten uyarlanan aynı adlı belgeselde insan davranışları eğlenceli bir şekilde inceleniyor ve insanları aksiyon almaya iten dürtünün ne olduğu tartışılıyor.

Neden izlemeli?

Müşterileri daha iyi anlamaya yardımcı olması ve yaratıcı düşünceyi teşvik etmesi açısından mutlaka izlenmeli.

Steve Jobs – One Last Thing (2011)

Steve-Jobs_A2

PBS tarafından hazırlanan bu çarpıcı belgesel, Steve Jobs’ın ilham dolu kariyerini tüm yapıtaşlarıyla birlikte detaylı olarak ele alıyor.

Neden izlemeli?

Sınırsız hayal gücü ve inancın yanı sıra sunum, stil ve çok çalışma becerilerinin başkalarının hayatını tamamen değiştirecek fikirlere nasıl dönüştüğünü göstermesi açısından etkileyici.

Candyman – The David Kline Story (2010)

candy

Belgeselde dünyaca ünlü Jelly Belly markasının kurucusu David Kline’ın hikayesi anlatılıyor. “Şeker dâhisi” olarak adlandırılan Kline’ın arkadaşları, ailesi ve eski iş ortakları da belgeselde birer anlatıcı olarak yer alıyor.

Neden izlemeli?

Akıllı ve yenilikçi bir iş adamı olmanın neden çok önemli olduğunu örneklerle gösteriyor.

The Call of the Entrepreneur (2007)

entre

Belgeselde yaratıcılık, yenilikçilik ve zorlukların üstesinden gelebilmek konuları üzerine odaklanılıyor. Hikayenin merkezinde bir tüccar, bir çiftçi ve bir göçmenin ilham verici hikayeleri var.

Neden izlemeli?

Hikayeler, başarılı girişimlerin kariyeri nasıl dönüştürdüğü üzerine son derece yaratıcı ipuçlarını içeriyor.

She++

ShePlusPlus

Stanford mezunu iki bilişim uzmanı tarafından yönetilen belgesel, teknoloji sektöründe kadın popülasyonunu ve gücünü artırmak için çalışan sosyal girişim hareketi She++ ve çalışmalarını ele alıyor.

Neden izlemeli?

Teknoloji sektöründe cinsiyet eşitliğini sağlama ve bu yolda alınan yaratıcı aksiyonlara mutlaka göz atılmalı.