Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz ofislerimizde masamızın konumundan, bilgisayarımızın durduğu yöne kadar pek çok unsur farkında olmasak da motivasyonumuzu, yaratıcılığımızı ve verimliliğimizi etkiliyor. Peki, çalışma hayatında başarıyı artırmak için ofislerimizi, masalarımızı nasıl düzenlemeliyiz?

fengshuiÇin’de imparatorların güçlerini ve etkilerini artırmak için tarih boyunca kullanılan Feng Shui, günümüzde Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünyanın her yerinden şirketlerin merkezlerinde ve ofislerinde uyguladıkları bir felsefe. Dünyaca ünlü Malezya merkezli Master Academy’de eğitim alan ve Türkiye’ye Feng Shui’yi tanıtan Zeynep Akçay, bu felsefeye göre çalışma alanlarımızda ne gibi değişiklikler yapabileceğimizi, yaratıcılığımızı nasıl artırabileceğimizi anlatıyor.

Eşyaların konumları başarıyı etkiliyor

Feng Shui prensiplerine göre evlerimizdeki, işyerlerimizdeki eşyaları konumlandırdığımızda huzur, mutluluk, başarı gibi önemli kavramları, değerleri hayatımıza çektiğimizi aktaran Akçay, Feng Shui’nin hayatın her alanında kolaylıkla uygulanabilen bir felsefe olduğunu söylüyor. Bu felsefenin iş yerlerinde; satışların artırılmasında, çalışanların verim ve motivasyonlarının yükseltilmesinde, müşteri portföylerinin genişletilmesinde ve bilinirliliklerinin artırılmasında kullanıldığını da ifade ediyor. Akçay, bunun yanı sıra yapılacak işe göre şans getirecek binaların seçilmesinde, yeni projelerde kurumu başarıya taşıyacak uygun arazi seçimlerinde, önemli organizasyon ve başlangıçlar için şanslı tarihlerin belirlenmesi gibi konularda da şirketlere danışmanlık hizmeti verdiklerini belirtiyor. Akçay, “Danışanlarımızın birçoğunu son birkaç yıldır şirket yöneticileri oluşturuyor. Şirket yöneticileri; iş stratejileri, aldıkları kararlarla kurumu, firmayı ileriye taşıyan kişilerdir. Bu bağlamda Feng Shui bu kişilerin ofis içinde, hatta bina içindeki konumlanmalarına büyük önem gösterir. Yöneticinin bulunduğu kat, ofisindeki masasının konumu, baktığı pusula yönü ve hatta ofis kapısının pusula yönü bu kişiler için özenle seçilmelidir. Çalışma masasının ebadı, şekli ve materyali de büyük önem taşır. Yöneticiler için şanslı masa ölçüleri vardır, bunlar uygulanır” diye de ekliyor. Kendilerine en çok başvuru yapan sektörlerin başında inşaat ve perakende sektörünün geldiğini bildiren Akçay, bununla birlikte restoranların, ilaç firmalarının, otellerin, danışmanlık şirketlerinin ve hatta ünlülerin de Feng Shui’den yararlandığına değiniyor.

Kariyer elementi metal

İş hayatındaki başarıya kuzey pusula alanının etki ettiğini dile getiren Akçay, evlerin kuzey pusula yönünün direkt kariyer ile ilgili olduğunu, kuzey pusula alanı eksik bir evde yaşayan kişilerin iş hayatında başarı ve istikrarı sağlayamayacağını aktarıyor. Kariyer alanı elementinin metal olduğunu belirten Akçay, “Bu alanı metal nesnelerle aktive edebilir, telefon, bilgisayar gibi eşyalar koyabilirsiniz. Siyah, beyaz ve metal renkleri kullanabilirsiniz. Suyla ilgili resimler, ayna ve metal obje, melek balıkları olan bir akvaryum, canlı veya obje olarak kaplumbağaya yer verebilirsiniz. Metal ayaklı bir sehpa veya beyaz bir koltuk da çok önemli” diyor.

Dengeyi sağlamak gerekiyorzeynepakcay

Kendine ait ofisi olan kişileri şanslı olarak değerlendiren Akçay, evrensel pusula alanlarının aktivitesi dışında kişisel şanslı alanları harekete geçirmenin harika sonuçlar doğuracağını vurguluyor. “Masanızı kişisel başarı alanına konumlandırabilir, sunacağınız projeleri destek alanına yerleştirerek kabul ve onaylarını sağlayabilir, ün, büyüme alanına bir masa lambası yerleştirerek belki de uzun zamandır beklediğiniz terfi için yolunuzu açmış olursunuz” diye ekliyor. Feng Shui’de en önemli şeyin denge unsuru olduğunun ipucunu veren Akçay, Yin ve Yang’ın dengeli olduğunda büyüme, gelişme ve verimin geleceğini söylüyor. “Çalışma ortamında Yin baskın olduğunda verim kesinlikle alınamaz. Çalışma isteği olmaz, kimse çabalamak istemez. Tam tersi Yang fazla olduğunda sürekli bir koşuşturma, telaş, yanlış anlaşılmalardan kaynaklı çatışmalar kaçınılmaz olur” diye sözlerine devam eden Akçay, çalışma alanlarının ne çok karanlık ne de çok aydınlık olması gerektiğini ifade ediyor. Loş ortamların Feng Shui’de Yin alanlar olduğunu, çalışma ortamlarında verimi düşürdüğünü, çok fazla gün ışığı alan ortamların ise fazla Yang olduğunu aktarıyor. Bu durumun da çalışanlar arasında çekişmelere, telaş ve gereksiz koşturmaya sebep olduğunu anlatıyor. Akçay, “Eğer çalışma alanı birkaç kişinin bulunduğu bir ortamsa, üst ast ilişkisine göre masalar yerleştirilmeli. Özellikle en yetkili kişinin masası, güç noktası belirlenerek yerleşimi yapılmalı. Düzenli olarak temiz hava ile ortam havalandırılarak taze enerji sağlanmalı. Açık ofislerde departmanlara göre yerleşim ve uygulama yapılması sadece kurum için değil çalışanlar için de büyük katkı sağlar. Örneğin tasarım yapan ekibi batıya yani yaratıcılık alanına konumlandırmak veya satış ekibini güneydoğu yani zenginlik alanına konumlandırmak gerekir” diyor.

Gereksiz yığınlardan kurtulun

Feng Shui’nin her alanda düzen ve temizlik önerdiğini dile getiren Akçay, öncelikle çalışma masalarında dağınıklık yaratılmaması gerektiğini önemle belirtiyor. Çekmece içleri de dahil olmak üzere gereksiz yığınlardan kurtulmanın önemini de vurguluyor. Akçay, “Örneğin; bilgisayarınızı kariyer alanına yerleştirin. İş arkadaşlarınızla çektirdiğiniz bir fotoğrafı yardımcı insanlar alanına yerleştirerek destek enerjisini aktive etmiş olursunuz. Masanızın güney alanına bir masa lambası yerleştirerek çalışmalarınızın üstleriniz tarafından fark edilmesini ve onaylanmanızı sağlarsınız. Seramik bir kupa içinde renkli kalemleri yaratıcılık alanınıza yerleştirebilirsiniz. Son ve etkili bir ipucu da iş telefonunuzu kuzey kariyer alanına kesinlikle yerleştirin” diyerek masa düzeni hakkında önerilerde bulunuyor.