Bilim dünyası, en çok etkilendiğimiz kişilerin yüksek özgüvenli kişiler olduğunu söylüyor. Carnegie Mellon ve Melbourne Üniversitelerinde yapılan iki farklı araştırmaya göre, tavsiye almak istediğimiz ve hayranlık duyduğumuz kişiler düşünülenin aksine deneyimli kişiler değil, özgüveniyle dikkat çeken kişiler.

Akademisyen Don Moore ve ekibi tarafından yapılan 2015 tarihli Carnegie Mellon Üniversitesi Araştırması sonuçlandığında, katılımcıların büyük bir kısmının danışan olarak konunun uzmanı olan A kişisi yerine, özgüveni yüksek B kişisini tercih ettiği görülmüş. Araştırma sonuçları herhangi bir konuda tavsiye almak istediğimizde karşımızdaki insanda deneyimden çok özgüven aradığımızı, kendisiyle barışık ve sosyal insanlarla daha çok paylaşımda bulunmak istediğimizi gösteriyor.

2012 tarihli Melbourne Üniversitesi Araştırması’nın sonuçları da farklı değil. Araştırmaya göre yüksek özgüven iş yerindeki başarımızın en önemli anahtarı. Melbourne, New York ve Toronto’daki büyük şirketlerde çalışan 1000 kişiyle yapılan araştırmada başarı ile özgüven arasında yüksek bir korelasyonun olduğu görülmüş.

Özgüvenli olmanın hem iş hem de özel hayatımızda işleri kolaylaştırdığına şüphe yok. Peki, hemen bugün özgüvenimizi artırmaya başlamak için neler yapabiliriz? Ne tür günlük pratikler özgüveni, dolayısıyla başarıyı artırabilir?

İşte yine bilim dünyasından 4 özgüven artırma pratiği:

Yapıcı ve güvenli ilişkilerden beslenin: Bizi yapıcı olarak eleştiren, kişisel gelişimimize rehberlik eden, başaracağımıza güvenen kişiler motivasyonumuzu artırır. Bu şekilde her zaman daha iyisini yapabileceğimize olan inancımız artar. Profesör G. Richard Shell’e göre bunu adı “kendini doğrulayan kehanet.” Pozitif olarak desteklenen, yapabileceğine inandığında daha çok çabalayan kişilerin özgüveni de artıyor.

Öğrenmeyi hayatınızın bir parçası yapın: Araştırmacı Carol Dweck, Başarının Psikolojisi adlı kitabında, öğrenmenin özgüveni de beraberinde getirdiğini belirtiyor. Başarısızlığı, öğrenme sürecinin bir parçası olarak gören insanlar, özgüveni yüksek ve güçlü karakterlere dönüşüyor.

Motive edici günlük alışkanlıklar edinin: Gün içerisinde kişiyi motive eden ufak ritüeller de özgüvenin artmasına yardımcı oluyor. Harvardlı Profesörler Michael Norton ve Francesca Gino’nun birlikte yaptığı araştırmaya göre; spor yapmak, güne güzel bir kahveyle başlamak, müzik dinlemek gibi ritüelleri olan kişiler daha kolay odaklanıyor, pes etmeden hedefe ulaşıyor.

Önce küçük başarılarla yola çıkın: Daniel Chambliss, yüzücülerin olimpiyatlara hazırlanma sürecini anlattığı makalesinde, küçük ve ulaşılabilir başarılar elde ederek işe başladıklarından söz ediyor. Her gün gelen ufak bir başarı, altın madalyaya giden yolda özgüveni artırıyor ve kişiyi motive ediyor.