İş dünyasında hâlâ pek çok insan güçlü bir profesyonel network kurmanın etkisinin farkında değil. Yönetici, çalışan ve İnsan Kaynakları uzmanı olarak kurulan ilişkiler ağının çeşitli, stratejik ve sürekli beslenmesi gereken bir kanal olduğunu bilmek çok önemli. Sık yapılan network hatalarıysa iş yaşamını çıkmaza sokabiliyor.

network2

Network kurmak Türkçe’ye tam olarak çevrilmesi zor bir kelime. Peki, “ilişkiler ağı oluşturmak” olarak tanımlayabileceğimiz network neden bu kadar önemli? Bunun en önemli cevabı fırsatlarla ilgili. Kişinin çalışma hayatında pek çok şeyi değiştirmesine ve geliştirmesine neden olabilecek farklı fırsatlar ortak ilgi alanlarına ve hedeflere sahip insanları bir araya getiriyor. Sağlam bir network sahibi olmak yapılan işe değer kattığı gibi iş arayışında da en önemli destek etkenler arasında yer alıyor. İtibar ve başarı denince kişinin ne iş yaptığı ve hangi kademede olduğundan ziyade kurduğu ilişkiler ön plana çıkıyor. Peki, network başarılı olmadığında neler oluyor? Kariyer bundan nasıl etkileniyor?

İşte sık yapılan network hataları:

Yanlış yer

İyi bir network kurmak için yer faktörü çok önemli. Sektörle ilgili her etkinliğe katılmak, herkesle tanışmaya çalışmak, her olasılığı zorlamak çok da etkili değil. Önemli olan gerçekten beklenti duyulan noktayı iyice belirleyip sadece bu hedefe yönelik bir ağ oluşturmak. Diğer türlüsü hayal kırıklığı ve yorgunluk getiriyor.

Yanlış unvan

Hangi kademedeki insanlarla ilişki kurmanın kariyere olumlu etki edeceğini de bilmek gerekiyor. Aynı unvanda, aynı mesleki becerilere ve yetkinliklere sahip bir kişiyle tanışmaktansa daha deneyimli ve gelecek için yol gösterici olabilecek bir kişiyle iletişim kurmak daha anlamlı. Özellikle kişi gelecekte kendisini nerede görmek istiyorsa o konumdaki insanları iletişim ağına eklemeli.

Bağlantının değerini bilmemek

Network söz konusu olduğunda içerikten çok eylemin öne çıktığı görülüyor. İş dünyasında hemen hemen herkesin pek çok bağlantısı var. Etkinliklerde ya da sektörel eğitimlerde pek çok farklı uzmanla tanışma fırsatı doğuyor. Burada önemli olan bağlantının çokluğu değil, bu bağlantılardan ne kadar faydalanıldığı. Bir kişiden alınan faydalı destek, anlamlı ilişkilerin kurulmadığı yüzlerce sözde bağlantıdan çok daha değerli.

network

Sistemsizlik

Onlarca kartvizitin cebe atıldığı verimli bir etkinlikten dönüldüğünde sistematik bir arşivleme yoluna gidilmiyorsa, kartlar içeriklerine göre ayrılmayıp bir köşede eskimeye terk ediliyorsa, elbette kurulan bağlantının da değeri kalmıyor. Oysa arşivleme sayesinde ihtiyaç duyulduğunda istenen türde bir bağlantıya ulaşılarak iş hayatına pek çok anlamda değer katılabilir.

Kısa dönemli bağlantılar

Kurulan network’un kalıcı ve uzun dönemli bir ilişkiler ağına dönüşmesi de son derece anlamlı. Bu nedenle önemli bağlantılarla düzenli olarak iletişim kurmak ve karşılıklı bir fayda-verimlilik ağı meydana getirmek çok önemli. Aksi halde uzun vadede ihtiyaç duyulan bir bağlantıya ulaşmak imkansız hale gelebiliyor.