Bar Garsonu Nedir?

Bar Garsonu Nedir?

Bar Garsonu Ne Demek?

Bar garsonu nedir sorusuna kısaca; bar gibi eğlence mekânlarında servis yapan garsondur cevabı verilebilir. Barmen ile sıklıkla karıştırılsa da ikisinin görevi farklıdır. Bar garsonu, barmen tarafından hazırlanan içecekleri müşterilere sunar. Yiyecek servisi yapılan yerlerde yiyeceklerin müşteriye ulaştırılmasından da sorumludur. Bar garsonu, hem alkollü hem de alkolsüz içecek servisi yapmakta ustadır. İş disiplini içerisinde görevini yerine getirir. Bu meslek grubunda yaz turizminde olduğu gibi kış turizmi için de iş imkanları mevcuttur.

Bar Garsonu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bar garsonu ne iş yapar sorusuna bar ortamlarında içecek servisini gerçekleştirir cevabı verilebilir. Bar garsonu görev tanımı oldukça kapsamlıdır. Müşterileri güler yüzle karşılar. Müşterileri rezervasyon yaptıkları veya müsait olan masalara yönlendirir. Bar menüsünü müşterilere sunar. İçeceklerine uygun aperatif sunumunu gerçekleştirmek de görevleri arasında yer alır. Özellikle içkiler konusunda bilgili olmalıdır. Bazen müşteriler kararsız kaldığında içeceklerle ilgili bilgilendirme yapılması gerekir. Bu bilgilendirme de bar garsonu tarafından yapılır. Müşterinin isteklerini mutfağa veya barmene iletir. Bar şefi veya vardiya amiri ile iletişimdedir. Onlardan gelen isteklere göre de hareket eder. Adisyon takibi yapar ve muhasebeciye bunların zamanında ulaştırılmasını sağlar. Hesap alma işlerini de yapabilir. Masalarda bulunan boş tabakları ve bardakları toplar. Servise başlamadan önce gerekli ekipmanların temizlenip kurulandığından emin olur. Bar garsonu, mekan açılmadan önce masaları hazır eder. Çöpleri boşaltır. Ortamın temizliğini sağlar. Masa düzeninin eksiksiz olmasını sağlar. Kullanacağı ekipmanları mesai başlamadan hazır eder. Müşteriler ayrıldığında, masayı yeni müşteriler için hazır hale getirir. Siparişi hızlı iletmek oldukça önemlidir. Bunun için özellikle kalabalık mekânlarda her bir müşteriye sipariş sırasıyla servis yapılmalıdır. Belli aralıklarla yapılan ekip toplantılarına da katılması gerekir.

Bar Garsonu Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Nasıl bar garsonu olunur sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; genellikle lise mezunu olmak yeterli görülür. Ancak ilgili bölümlerden mezun olmak kişi için avantaj sağlar. Lise için turizm meslek lisesi, üniversite olarak ise turizm ve otelcilik meslek yüksekokulu bölümleri tercih edilebilir. İlgili bölümlerden mezun olmayıp bu mesleği yapmak isteyenler, sertifikalı veya sertifikasız kurslara katılabilir. Bu kurslar, kişiyi meslek açısından hazırlar. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslar da vardır. 

Bar Garsonu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bar garsonu olmak için gerekli şartlar mevcuttur. En az lise mezunu olmak genellikle birçok kurum tarafından istenen şartlar arasında yer alır. Turizmle ilgili bölümlerden mezun olmak, kişiye avantaj sağlayan unsurların başında gelir. Benzer görevler olduğu için daha önce garson veya komi olarak çalışmış olma şartı da istenebilir. İçecek ve yiyecek sektörüne hâkim olunması da şart olabilir. Eğitim ve deneyim şartlarının yanı sıra başarılı bir bar garsonu olabilmek için gereken özellikler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Genelde çalışma saatleri akşam başlar ve sabah geç saatlere kadar devam edebilir, esnek mesai saatlerine uygun olmalıdır,
  • Yoğun iş temposuna uyum sağlamalıdır,
  • Ekip çalışmasına uyum sağlamalıdır,
  • Özellikle alkollü veya alkolsüz içecek servisi sunma konusuna hakim olmalıdır,
  • Müşterilerle birebir etkileşimde olduğu için kişisel bakımına özen göstermelidir,
  • Satış sektöründe yer aldıkları için ikna kabiliyetleri güçlü olmalıdır,
  • İnsanlarla kolay iletişim kurabilmelidir. Onları iyi anlamalı ve ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap vermelidir.

Bar Garsonu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bar garsonu olarak; kafe, restoran, oteller, barlar gibi çeşitli mekânlarda çalışılabilir. Bar garsonu işe alım şartlarının başında belirli bir eğitim seviyesi gelir. Bu seviye genelde lisedir. Lise mezuniyetine sahip kişiler bu mesleğe adım atabilir. Turizm meslek lisesi, bu meslek için tercih edilebilir. Yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerden mezun olmak işe alım sürecinde avantaj sağlayabilir. Normal liselerden mezun olan kişiler, kendilerini bu alanda geliştirmek için ilgili kurslara katılabilir. Kurumun ihtiyacına bağlı olmakla birlikte belli bir süre barlarda veya çeşitli mekanlarda servis elemanı olarak görev alma şartı da belirtilebilir. İşe alım süreci genelde sözlü mülakattan oluşur. Servis yeteneklerinin yanı sıra iletişim becerileri de burada ölçülür. Eğer daha önce servis elemanı olarak çalışıldıysa süre belirtilerek alınan görevler karşı tarafa aktarılmalıdır. Yiyecek ve içecek sektörüne hâkim olmak da önemlidir. Bunun için çeşitli eğitimler alınabilir ya da araştırmalar yapılabilir. Bar garsonu olarak çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinde yer alan bar garsonu iş ilanları seçeneklerini inceleyebilir. Bar garsonu maaşları; deneyim süresi, görev tanımı, çalışma saatleri, eğitim gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Terfi de deneyim gibi geliri arttıran unsurlardandır. Zamanla deneyim kazanıldıkça bar şefliği gibi çeşitli pozisyonlara terfi alınabilir.