Alakart Garson Nedir?

Alakart Garson Ne Demek?

Alakart garson; restoran, eğlence mekanı, kafe ve hizmet sektöründe müşterilerin menüden tercih ettiği yemekleri ve içecekleri servis eden meslek çalışanıdır. Siparişleri kurallara uygun bir şekilde alır, getirir ve gerektiği durumlarda hesabı da alır. "Alakart" kelimesi Türkçe'ye Fransızca'dan girmiş bir kelimedir. Menüden sipariş edilen yemek ve içecekler için kullanılan bir terimdir. Alakart garson da müşterilerin menüden seçtikleri siparişleri alır ve restoranın mutfağından ne istendiğini görevlilere iletir. Ardından yemek ve içecekler hazırlanınca müşteriye götürür.

Alakart Garson Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Alakart garsonlar, restoran sahiplerinin belirlediği vakitler içerisinde çalışır. Bir üniforma ya da şık bir kıyafet giyer, temiz ve prezantabl bir görüntüye sahiptir. Alakart garsonun diğer görevleri şunlardır:

  • Servislerden önce restoranı hazırlamak, masaların ve ortamın temiz tutulmasını sağlamak,
  • Çalışma süresince müşterilere kibar davranmak,
  • Müşterilere menüde yer alan yemek ya da içecekler konusunda tavsiyelerde bulunmak,
  • Siparişleri almak ve mutfağa ya da bara iletmek,
  • Siparişlerin hazırlanmasının ardından uygun bir şekilde müşterilere servis yapmak,
  • Masalarda kalan müşterilerin boş tabak ve bardaklarını toplamak ve masayı temizlemek,
  • Hijyen ve sağlık konusunda hassas olmak,
  • Zaman zaman mutfaktaki ve depodaki malların yeterli olup olmadığını denetlemek ve müdüre eksikleri iletmek.

Alakart Garson Olma Şartları Nelerdir?

Alakart garson eğitimini Halk Eğitim Merkezlerinde ve çeşitli özel kurumlardan alabilmeniz mümkündür. Alakart garson olmak için en azından ilköğretim okulu mezunu olmanız ve prezantabl bir yapıya sahip olmanız gerekir. Ayrıca Meslek Liselerinin Yiyecek İçecek Hizmetleri ya da Servis Hizmetleri bölümlerinden mezunsanız işe alımlarda daha avantajlı olursunuz.

Alakart Garson Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Alakart garson olabilmeniz için Halk Eğitim Merkezi ve özel kurumlardaki Servis Hizmetleri eğitimlerinde Servis Yönetimi ve İdaresi, Garson Çeşitleri, Çeşitli Ülkelerin Mutfak Servisleri, Masa Sunumu, Menü Sunumu ve Servis Hizmeti eğitimlerini alırsanız işe alım sürecinde daha avantajlı olursunuz. Ama genellikle restoranlar ya da diğer eğlence mekanları deneyim sahibi olmaya ve prezantabl olmaya önem verilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
11.880 / Aylık
249 kişinin ortalama maaşıdır.